Rodzaje smyczy dla psa - jaką smycz dla psa wybrać? - Butchers

Jaka smycz dla psa? Rodzaje smyczy dla psa.

Psu największą przyjemność sprawiają samodzielne wyprawy za interesującym zapachami. Smycz to jednak nieodłączny element wspólnych wypraw w przestrzeni publicznej – szczególnie w dużych miastach warto pamiętać, że trzymanie swojego pupila wymagane jest przepisami prawa. Warto na ów obowiązek spojrzeć z innej perspektywy niż tylko na zmniejszenie swobody i przyjemności ze spaceru przyjacielskiemu czworonogowi.

Jak prawidłowo prowadzić psa na smyczy?

Trzymając psa blisko siebie podczas miejskich wojaży, gwarantujesz mu pełne bezpieczeństwo – nie wpadnie pod samochód czy rower, ani nie wda się w żadną groźniejszą psią awanturę na skwerku. Tylko jaka smycz dla psa jest najlepsza i czy w ogóle rodzaj smyczy i wielkość zwierzęcia mają znaczenie?

Chociaż sprawa wydaje się pozornie błaha, rodzaje smyczy dla psa mają znaczenie, szczególnie w przypadku dużych, silnych i dominujących zwierzaków, które na dodatek ciągną. Odpowiednio dopasowany rodzaj smyczy będzie zabezpieczeniem, a dyscyplinowanie psa nie będzie dla niego bolesne. Zatem – jaka smycz dla psa, który ciągnie, a jaka dla małego kanapowca? Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Podstawowe rodzaje smyczy dla psa

W mieście, podczas szybkich wyjść rano i wieczorem, świetnie sprawdzają się typowo miejskie, klasyczne smycze. Producenci oferują różne ich długości – od 120 do 180 cm, dlatego smycz można świetnie dopasować do wielkości i postury psa, a także jego temperamentu i spacerowych nawyków. Nie każdy pies przecież uwielbia wąchać wszystkie okoliczne krzaki, niektóre zdecydowanie wolą trzymać się blisko swojego właściciela.

Jaka smycz dla psa określana jest mianem klasycznej? To prosty sznur lub linka, wykonane z trwałych materiałów. Na jednym końcu znajduje się pętla, za którą trzyma właściciel, na drugim – karabińczyk. Można go dowolnie zamontować do szelek lub do obroży. Trzeba przy tym pamiętać, że zwierzaki z tendencją do dominowania na spacerach lepiej trzymać za specjalne obroże rozkładające pociągnięcia smyczą lub w ogóle zrezygnować z obroży na rzecz odpowiednio wzmacnianych szelek.

Znaczenie ma również to, z czego zostanie wykonana smycz. Zwykle w sklepach można znaleźć trzy rodzaje smyczy dla psa – ze skóry ekologicznej lub naturalnej, przyjemnej w dotyku i estetycznej, polecanej szczególnie osobom o wrażliwej skórze dłoni. W ich przypadku trzeba pamiętać o impregnacji. Równie popularnym materiałem jest taśma lub sznur – lekkie i jednocześnie wytrzymałe. Ostatnim typem smyczy są łańcuchy z metalu, przeplatane elementami ze skóry naturalnej. Chociaż są mało poręczne, rewelacyjnie sprawdzają się w przypadku większych gatunków psów o dużej sile.

Uniwersalne smycze po mieście i na wycieczki

Odmianą klasycznej smyczy są smycze umożliwiające przepinanie linki, a dzięki temu regulowanie jej długości i odległości, jaką do dyspozycji ma nasz pupil. Niektóre modele oferują nawet cztery przepięcia, czyli cztery różne długości, przy czym największa ma aż 240 cm. Takie udogodnienie sprawia, że na pytanie, jaka smycz dla psa najlepsza będzie i na spacery po mieście, i do biegania po parku, można odpowiedzieć wprost: właśnie taka. Wykonane są zazwyczaj z wytrzymałej taśmy, dzięki czemu na końcu można zapiąć nawet dwa mniejsze pieski i dać im jednakową swobodę ruchu, a sobie – kontrolę nad ich bezpieczeństwem.

Jaka smycz automatyczna dla psa jest najlepsza? Czy to dobry wybór?

Prawdziwą rewolucją są smycze automatycznie, o kształcie rączki przypominającej zegarek – to najbardziej zaawansowana opcja, rekomendowana sportowcom oraz matkom z dziećmi i wózkami. Jaka smycz automatyczna dla psa sprawdza się zawsze? Jeśli nasz czworonóg jest posłuszny i reaguje na nasze polecenia, szczególnie na przywoływanie, można pokusić się o zakup 8-metrowej wersji, dającej ogromną swobodę zwierzakowi. Modele te w przeważającej części zrobione są z linek lub taśm, jednak ich prawidłowe dopasowanie możliwe jest jedynie po przeczytaniu wskazówek od konkretnego producenta. Chodzi tu o dopasowanie rozmiaru.

Jaka smycz dla psa, który ciągnie?

Zbyt energicznego psa trzeba podczas spacerów uczyć prawidłowego poruszania się – zapewni to obu stronom pożytek, komfort i z czasem przyjemność ze wspólnych eskapad. Jaka smycz dla psa, który ciągnie, będzie odpowiednia i nie wyrządzi mu krzywdy podczas korygowania zachowań? Na potrzeby takich psów i ich właścicieli powstały smycze z amortyzatorem. Dzięki kawałkowi wytrzymałej gumy smycz jest w stanie zredukować siłę szarpnięcia, aby nie nadwyrężała stawów właściciela i nie robiła krzywdy zwierzęciu.

Smycze dla treningu

Istnieje jeszcze jeden rodzaj smyczy dla psa – smycz treningowa. Zanim zaczniesz na dobre z niej korzystać, powinieneś podpytać psiego trenera, jak prawidłowo z niej korzystać. Może mieć różne długości, od 5 do nawet 15 metrów. Służy szkoleniu, trenowaniu i wyrabianiu w czworonogu prawidłowych zachowań i reagowania na komendy. Najczęściej smycze treningowe wykonuje się z linki i taśmy. Warto zdecydować się na taką w wyrazistym, jaskrawym kolorze, aby łatwo ją było odnaleźć w terenie podczas ćwiczeń.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się