Kastracja to słowo, które budzi wiele skojarzeń i kontrowersji. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotyczy zwierząt. Istnieją zarówno zagorzali zwolennicy kastracji psów, jak i jej zadeklarowani przeciwnicy. Tak naprawdę trudno jednoznacznie stwierdzić – należy kastrować psa czy też nie? Jak to w wielu przypadkach bywa, decyzja jest uzależniona od wielu czynników.
Każdy psiak jest inny, ma inne uwarunkowania zdrowotne i behawioralne. Nie zawsze zabieg chirurgiczny przynosi wymierne korzyści. Z drugiej strony każdy opiekun psa może mieć swoje zdanie na temat dalszego rozmnażania swojego pupila. Tak naprawdę warto przeanalizować każde za i przeciw, ponieważ wykonanej ingerencji w organizmie czworonoga nie da się odwrócić.
Na czym polega zabieg kastracji?
Zabieg wykonuje się po podaniu znieczulenia ogólnego. Lekarze weterynarii zalecają odstawienie pupilowi jedzenia i picia na dwanaście godzin przed zabiegiem. U samców operacja polega na wycięciu obu jąder, u suk usuwa się macicę wraz z jajnikami lub same jajniki. Często można zabrać psa do domu jeszcze tego samego dnia, jednak w niektórych przypadkach zatrzymuje się zwierzę w klinice nieco dłużej, jeżeli jest bardzo ospałe.
Kastracja a sterylizacja – czym się różnią?
Kastracja powoduje utratę zdolności zwierzęcia do produkcji hormonów płciowych, co skutkuje tłumieniem popędu płciowego. W przypadku sterylizacji, zabieg obejmuje jedynie podwiązanie lub przecięcie jajowodów u samic, lub nasieniowodów u samców, bez ich usunięcia. W wyniku tego zabiegu nadal zachodzi produkcja hormonów płciowych w organizmie zwierzęcia.
Czy kastracja psa jest bezpieczna?
Kastracja psa jest powszechnie uważana za bezpieczną procedurę medyczną, choć jak każdy zabieg chirurgiczny niesie ze sobą pewne ryzyko. Wykonywana przez doświadczonych weterynarzy, przy użyciu nowoczesnych technik i środków znieczulających, znacząco zmniejsza ryzyko komplikacji. Oprócz potencjalnych korzyści zdrowotnych, takich jak zmniejszenie ryzyka niektórych nowotworów, kastracja może również pomóc w ograniczeniu niepożądanych zachowań związanych z popędem płciowym, ale decyzja o zabiegu powinna być podjęta po konsultacji z weterynarzem, biorąc pod uwagę indywidualną sytuację psa.
Wykastrowany pies - zalecenia po zabiegu kastracji psa
Po zabiegu lekarz może zalecić przygotowanie lekkiego posiłku, który należy podać psu wieczorem. Po powrocie do domu pupil będzie potrzebował kilku dni odpoczynku i szczególnej troski. Nie zaszkodzi również dieta lekkostrawna, bogata w witaminy i składniki odżywcze. Mogą one przyspieszyć proces rekonwalescencji. Niewskazane jest bieganie i skakanie ani gryzienie szwów.
Ruch powinien odbywać się wyłącznie na smyczy, pod czujnym okiem właściciela. Lekarz weterynarii na pewno udzieli dalszych wskazówek na temat opieki nad psem i powie, kiedy należy przyprowadzić go na pooperacyjną kontrolę. Zwykle 10 dni po zabiegu trzeba zjawić się w lecznicy w celu sprawdzenia szwów i stopnia zagojenia rany pooperacyjnej.
Kiedy można wykastrować psa?
Opiekunowie psów decydują się na zabieg kastracji swoich podopiecznych najczęściej z jednego powodu, który nasuwa się sam – uniknięcie nieplanowanej ciąży. Kastracja to najskuteczniejsza metoda psiej antykoncepcji. Całkowite usunięcie jajników lub jąder jest bardzo dużą ingerencją w naturalną gospodarkę hormonalną zwierzęcia. Psi organizm zaprzestaje produkcji hormonów płciowych.
Zanikają również inne funkcje, związane z cyklem płciowym. Zaliczają się do nich cieczki i ciąże urojone u suczek czy ryzyko zapalenia napletka u samców. Decyzja o kastracji zawsze powinna być poprzedzona konsultacją weterynaryjną. Lekarz wskazuje na odpowiedni moment do wykonania zabiegu.
Korzyści wynikające z kastracji psa - czy warto kastrować psa?
Kastracja faktycznie znacznie obniża ryzyko wystąpienia raka czy innych guzów, co stanowi argument potwierdzony medycznie. U samców kastracja minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia raka jąder i schorzeń prostaty, a u suczek zagrażającego życiu ropnemu zapaleniu macicy oraz konkretnymi rodzajami guzów, takimi jak nowotwory sutka, macicy czy jajników.
Kastracja zmniejsza także prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów listwy mlecznej oraz tendencję do wahań poziomu cukru. Także inne obszary organizmu, które nie są bezpośrednio związane z seksualnością, mogą po kastracji ulec zmianom. U psów z długą sierścią często odnotowuje się zmiany w jej strukturze. Podszerstek staje się grubszy i bujniejszy.
Niewątpliwą korzyścią z posiadania wykastrowanego zwierzęcia jest fakt, że nie trzeba się martwić, co zrobić z niechcianym potomstwem. Nie ma również krwawych śladów podczas cieczki czy nieprzyjemnego zapachu. Koło domu nie kręci się stado samców, kierowanych instynktem i chęcią krycia, czemu dają wyraz nadzwyczaj głośno poprzez wycie czy ujadanie. Istnieją również inne zalety tego zabiegu.
Samce wykastrowane we wczesnym okresie życia są łagodniejsze, rzadziej zwracają uwagę na suki w cieczce, wykazują mniejszą skłonność do znaczenia terytorium moczem i rzadziej “kopulują” z meblami czy nogą właściciela.
Kastracja psa - wady
Każda interwencja chirurgiczna jest ogromnym wstrząsem dla organizmu zwierzęcego. Może prowadzić do nieprzewidzianych powikłań i zakażeń bakteryjnych, dlatego tak ważne jest rozważenie tak poważnej decyzji. Kastracja jest ingerencją w delikatną gospodarkę hormonalną psa, co może mieć skutki w zachowaniu zwierzęcia i wpływ na jego stan zdrowia.
Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie psa po kastracji mogą znacznie spowolnić jego metabolizm i spowodować większą ospałość oraz niechęć do spacerów. Wiele wykastrowanych psów i suczek wykazuje wówczas niebezpieczną tendencję do nadwagi, co jest wynikową zwiększonego apetytu oraz obniżonej aktywności fizycznej po zabiegu.
Trzeba także pamiętać, że kastracja w cudowny sposób nie usunie reakcji wyuczonych, związanych z nudą, nadmierną pobudliwością psa czy brakiem zaspokojenia jego podstawowych potrzeb. Agresywnego zachowania wypływające ze złego lub brakującego wychowania psa kastracja nie zmieni. To można skutecznie zwalczyć jedynie poprzez konsekwentne środki wychowawcze i zróżnicowane formy wysiłku fizycznego.
Podsumowanie - kastracja psa
Osiągnięcia w weterynarii stoją obecnie na bardzo wysokim poziomie, dlatego też kastracja psów staje się w Polsce coraz bardziej powszechnym zabiegiem. W ten sposób właściciele czworonogów mają świadomość, że chronią zwierzaki przed bezdomnością, niechcianym potomstwem czy szeregiem chorób nowotworowych.