Kim jest groomer dla psa – jak wybrać odpowiedni salon? - Butchers

Kim jest groomer dla psa – jak wybrać odpowiedni salon?

Wbrew pozorom opieka nad psami nie polega tylko na ich karmieniu, wychodzeniu na spacery, czy zabawie z nimi. Dbanie o wygląd swoich pupili to równie istotne zadanie, z którym muszą zmierzyć się ich właściciele. Na szczęście powstały profesjonalne miejsca, w których można skorzystać z pomocy tak zwanego groomera dla psa. Kim jest ta osoba, czym się zajmuje oraz jak wybrać odpowiedni salon? Odpowiadamy na te pytania.

Psi groomer – kim jest i czym się zajmuje?

Wiele trudnych do wymówienia nazw zawodów wystarczy rozszyfrować poprzez przetłumaczenie ich z języka angielskiego na polski. Słowo „groom” oznacza pielęgnowanie lub przygotowywanie, a „groomer” to w naszym języku golarka. Od tych słów pochodzi nazwa coraz popularniejszego zawodu – groomera, czyli fryzjera zwierząt.

Pielęgnacja sierści zwierząt stała się zawodową specjalizacją. Podstawowe zadanie polega na tworzeniu takich fryzur, które nie tylko w pełni zadowolą właścicieli pupili ale również będą odpowiednio dobrane do rasy psa. Dobry psi groomer potrafi dopasować odpowiednią fryzurę do konkretnego zwierzęcia.

Kiedy warto udać się do psiego fryzjera?

Przede wszystkim z pomocy psiego fryzjera warto skorzystać wtedy, gdy sierść Twojego pupila zbyt bardzo się rozrosła. W takim przypadku trudno nad nią zapanować, a jej ułożenie jest praktycznie niemożliwe. Co więcej, przycinanie sierści to nie tylko zabieg pielęgnacyjny, ale również niezbędny do zapewnienia wygody zwierzęciu.

Opadająca grzywka potrafi stać się olbrzymim utrapieniem ze względu na jej ingerencję z oczyma. Nie dość, że czworonóg straci wtedy komfort, to jeszcze dodatkowo będzie miał problemy z wykonywaniem codziennych czynności. Bieganie lub skakanie od razu sprawią, że sierść opadnie na oczy, co może doprowadzić do ich podrażnienia.

Fryzjer dla psów, czyli pełen profesjonalizm

Groomer dla psa to specjalista najwyższej klasy. Oczywiście fundamentem działalności psiego fryzjera stanowi strzyżenie sierści pupila tak, aby nie sprawiała kłopotów w codziennym funkcjonowaniu. Zdarza się również, że wizyty u profesjonalistów mają na celu przygotowanie pupila do wystaw. Organizowanych jest wiele rozmaitych konkursów piękności. Aby dobrze wypaść na tego typu eventach, warto skorzystać z pomocy kogoś, kto zawodowo zajmuje się pielęgnacją psich fryzur.

Czym powinien wyróżniać się profesjonalny salon?

Fryzjera dla psów dobiera się w podobny sposób jak specjalistę zajmującego się ludzkimi włosami. Przede wszystkim zwróć uwagę na opinie o danym salonie. Oczywiście w Sieci każdy może napisać to, co chce, więc należy podchodzić do internetowych wpisów z przymrużeniem oka. Pomimo tego dają one ogólny obraz sprawdzanego miejsca.

Jeśli masz rodzinę, przyjaciół lub znajomych posiadających psy, warto skorzystać z ich rad i doświadczenia. Być może znają oni salon fryzjerski dla psów, z którego korzystają przez dłuższy czas i są w pełni usatysfakcjonowani jego działaniami. Wybór lokalu usługowego poprzez polecenie to jedna z najbezpieczniejszych i najbardziej sprawdzonych metod.

Niemniej ważna jest również lokalizacja. W dzisiejszym świecie ludzie są często zabiegani, więc z pewnością zależy im na uniknięciu konieczności pokonywania kilkudziesięciu kilometrów. Najpierw poszukaj więc salonów w swojej najbliższej okolicy. Jeśli nie znajdziesz żadnego, który przykuje Twoją uwagę, rozszerz poszukiwania.

Fryzjer dla psa to coraz popularniejszy zawód, a co za tym idzie – nieustannie zwiększają się możliwości wyboru. Kolejnym istotnym czynnikiem jest cena. Koszt usługi zależy od wielu czynników na czele z:

  • doświadczeniem psiego groomera,
  • wachlarzem oferowanych usług,
  • renomą firmy.

Psi groomer – co wchodzi w skład jego usług?

Przez wiele osób groomer nazywany jest psim fryzjerem. To nie do końca precyzyjne określenie, ponieważ zakres specjalizacji tej osoby znacznie wykracza poza klasyczne strzyżenie. Mowa tu o między innymi o kąpieli i innych zabiegach higienicznych takich jak skracanie pazurów lub czyszczenie uszu.

Czy warto wykonywać strzyżenie w domowych warunkach?

W teorii nie ma żadnych przeciwwskazań, aby strzyc sierść swojego pupila we własnym zakresie. W praktyce jednak lepiej zaufać wiedzy specjalistów, ponieważ zwiększa się wtedy bezpieczeństwo czworonogów. Wystarczy drobny błąd, żeby doprowadzić do nieumyślnego spowodowania krzywdy zwierzakowi poprzez na przykład zacięcie skóry maszynką. Profesjonalny groomer dla psa wykona tę czynność szybciej, a jednocześnie dokładniej. Warto więc raz na jakiś czas odwiedzić taki salon.

Podsumowanie

Reasumując, groomer to osoba zwana inaczej psim fryzjerem, chociaż doskonale specjalizuje się także w innych czynnościach związanych między innymi z pielęgnacją nie tylko psów, ale również kotów. Jeśli wybierzesz znany i renomowany salon, zyskasz pewność, że Twój pupil trafi w dobre ręce, a strzyżenie sierści zostanie wykonane sprawnie i profesjonalnie.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się