Kleszcz u kota - jak usunąć kleszcza u kota? - Butchers

Kleszcz u kota – jak postępować z kleszczem u kota?

Kleszcze są pasożytami, które stanowią coraz większe zagrożenie dla ludzi i zwierząt. W Polsce występuje kilkanaście gatunków tych pajęczaków, m.in. kleszcz pospolity (Ixodes ricinus), kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus) oraz kleszcz pastwiskowy (Ixodes Hexagonus). Możesz je spotkać w lasach i na łąkach, ale również w przydomowych ogrodach i parkach.

Czego się dowiesz z artykułu?

 • Jak wygląda kleszcz u kota?
 • Czy kleszcz u kota sam odpadnie?
 • Jak bezpiecznie wyjąć kleszcza?
 • Jakie objawy i powikłania grożą kotu zaatakowanemu przez kleszcze?

Anatomia i funkcjonowanie kleszcza

Dorosły kleszcz ma osiem odnóży oraz wyspecjalizowany aparat gębowy z nożyczkami (chelicerae) i ryjkiem (hypostome). Za pomocą nożyczek kleszcz wcina się w skórę, a dzięki ryjkowi tworzy w ukrwionej tkance otwór. Ryjek kleszcza posiada dodatkowo długi rząd kolców, dzięki którym po wbiciu się w skórę swojego żywiciela pasożyt pozostaje do niego mocno przytwierdzony.

Niektóre gatunki kleszczy wytwarzają dodatkowo kleistą substancję jeszcze ściślej wiążącą pasożyta ze skórą żywiciela. Ślina kleszczy zawiera środek znieczulający, który sprawia, że Twój zwierzak nie czuje momentu ukłucia – jest ono bezbolesne mimo stosunkowo grubego hypostomu.

Kleszcz żyje 2 – 4 lata i posiada trzy stadia rozwojowe: larwa, nimfa i postać dorosła. Kleszcz w każdy stadium żywi się krwią żywiciela, niezbędną do rozwinięcia się do kolejnej postaci. Dorosła samica kleszcza może pozostawać wczepiona w skórę zwierzaka od kilku do kilkunastu dni. Po tym czasie odpada od swojej ofiary i składa w ziemi od kilkuset do kilku tysięcy jaj.

Mały i duży kleszcz u kota

Koty są czyściochami. Małe kleszcze, które dopiero wędrują po sierści najczęściej są z niej usuwane podczas dokładnego wylizywania. Po wczepieniu się kleszcza w kocią skórę – zwierzak ma nikłe szanse na samodzielne usunięcie pasożyta. Czy kleszcz sam odpadnie u kota? Tak, ale zdecydowanie nie należy na to czekać!

Kleszcz u kota - zagrożenia

Kleszcz pod skórą u kota stanowi zagrożenie dla jego zdrowia. Silna inwazja kleszczy u młodych kociąt lub kotów chorych / osłabionych może przyczynić się do anemii u zwierzaków. Największym zagrożeniem są jednak patogeny, które znajdują się w ślinie kleszczy. Chorobotwórcze drobnoustroje przedostają się do organizmu kota poprzez aparat gębowy pasożyta.

Ryzyko zachorowania na chorobę odkleszczową u kota jest znacznie niższe niż u psa. Nie oznacza to jednak, że należy je lekceważyć! Kleszcze należy usuwać od razu po ich zauważeniu na skórze zwierzaka, a następnie uważnie obserwować pupila i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów bezzwłocznie udać się do lekarza weterynarii.

Do chorób przenoszonych przez kleszcze / chorób odkleszczowych należą m.in.:

 • Hemobartoneloza – niedokrwistość zakaźna kotów; najczęstsza choroba odkleszczowa u kotów, może powodować przewlekłą anemię
 • Bartoneloza – choroba kociego pazura; choroba zakaźna o łagodnym przebiegu, mogąca objawiać się gorączką i powiększonymi węzłami chłonnymi
 • Borelioza – w większości przypadków borelioza przebiega u kotów bezobjawowo.

Kleszcz u kota – objawy

Objawy chorób odkleszczowych u kotów są niespecyficzne, a co za tym idzie – bardzo trudne w diagnozowaniu. Miejsce po ugryzieniu kleszcza może swędzieć. Po odpadnięciu lub wyciągnięciu kleszcza na skórze kota może również pojawić się miejscowy odczyn zapalny lub alergiczny – skóra zwierzaka będzie w tym miejscu tkliwa, zaczerwieniona i obrzęknięta.

Profilaktyka

Zasada: lepiej zapobiegać niż leczyć sprawdza się również w przypadku ryzyka związanego z kleszczami. Do ochrony kotów przed atakiem kleszczy służą różnego rodzaju preparaty w postaci kropel spot-on, sprayów oraz obroży. W przypadku tych ostatnich zaleca się stosowanie wyłącznie nowoczesnych produktów! To obroże, które pękają w momencie silnego szarpnięcia, a tym samym minimalizują ryzyko powieszenia się na obroży, np. podczas przeskakiwania przez płot.

Do ochrony kotów przed kleszczami należy stosować wyłącznie preparaty przeznaczone dla kotów. Środki przeciwkleszczowe dla psów mogą zawierać permetrynę, która jest śmiertelnie niebezpieczna dla kotów.

Kleszcz u kota jak wyciągnąć?

Szukając odpowiedzi na pytanie: „kleszcz u kota jak wyjąć?” z pewnością trafisz na opisy niebezpiecznych praktyk, których efektem może być urwany kleszcz u kota oraz uszkodzenia skóry zwierzaka. To wszystko wiąże się z podwyższonym ryzykiem stanu zapalnego lub zakażenia którąś z odkleszczowych chorób. 

Jak NIE usuwać kleszcza?

Kleszcza wbitego w skórę kota nie należy smarować tłuszczem ani alkoholem! Nie wolno go również w żaden sposób ściskać czy zgniatać! Do usuwania kleszczy nie można używać nożyczek, cążek czy obcinaczy do paznokci. Jeżeli nie masz pod ręką specjalistycznego urządzenia przeznaczonego do usuwania pasożytów – możesz użyć pęsety z wygiętymi końcówkami (prosta pęseta zmiażdży kleszcza!).

Jak prawidłowo usunąć kleszcze ze skóry kota?

Do usuwania kleszczy ze skóry domowych zwierzaków najlepiej używać: kleszczołapek, lassa do usuwania kleszczy lub kleszczkarty. Wszystkie urządzenia są dostępne w większości aptek i w sklepach zoologicznych.

 1. Zadbaj o bezpieczną i komfortową pozycję dla kota – najlepiej na rękach drugiej osoby, która zadba o to, by zwierzak nie ruszał się podczas zabiegu.
 2. Umieść szczypce, lasso lub rowek kleszczkarty jak najbliżej skóry / poniżej tułowia i głowy kleszcza.
 3. Usuwanie kleszcza za pomocą kleszczołapek i lassa – pociągaj narzędzie w górę wykonując równocześnie lekki obrót. Usuwanie kleszcza za pomocą kleszczkarty – przesuwaj kleszczkartę do przodu i do góry.
 4. Jeżeli po usunięcia kleszcza w skórze kota pozostał fragment pajęczaka, który wystaje ponad skórę – możesz go usunąć pęsetą.
 5. Jeżeli po usunięciu kleszcza w skórze kota został fragment pajęczaka, który nie wystaje ponad skórę lub nie możesz go usunąć pęsetą – zgłoś się do weterynarza.
 6. Zdezynfekuj skórę w miejscu po usunięciu kleszcza.
 7. Trwale pozbądź się usuniętego kleszcza – pajęczaka najlepiej włożyć między złożoną kartkę papieru i zmiażdżyć twardym przedmiotem. Żywego kleszcza nie należy wrzucać do toalety czy odpływu umywalki – pasożyt może przetrwać w wodzie!

Podsumowanie - kleszcze u kota

Twój kot jest zwierzęciem wychodzącym? A może w Twoim domu mieszka również pies, który na swojej sierści może przynieść pajęczaki, a następnie „podzielić się” nimi z kotem? Zainwestuj w wybrane preparaty ochronne przeznaczone dla kotów, by zminimalizować ryzyko złapania kleszcza przez Twojego pupila. Przygotuj się również na konieczność bezpiecznego usuwania pajęczaków ze skóry pupila – w aptekach i sklepach zoologicznych znajdziesz odpowiednie urządzenia do wyciągania kleszczy.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się