Koci katar – objawy i leczenie kataru u kota - Butchers

Koci katar – objawy i leczenie kataru u kota

Choroby dopadają nie tylko ludzi, ale również zwierzęta. Nie należy ich lekceważyć, ponieważ są one w stanie odcisnąć poważne piętno na zdrowiu tych stworzeń. Tym razem nakreślamy, jak powinno wyglądać prawidłowe leczenie kociego kataru, a także dajemy wskazówki, jak rozpoznać nieżyt nosa.

Koci katar – objawy, które najczęściej występują

Podstawowym symptomem świadczącym o występowaniu kociego kataru jest wypływ z nosa. To jednak nie wszystko, ponieważ nie należy lekceważyć również takich objawów jak:

  • częste kichanie,
  • kiepskie ogólne samopoczucie,
  • wypływ z oczu,
  • zapalenie rogówek,
  • łzawienie oczu,
  • utrata apetytu,
  • podwyższona temperatura,
  • brak energii połączony z niechęcią do podejmowania aktywności.

Wbrew pozorom to poważne objawy sugerujące, że metoda na tak zwane przeczekanie jest zdecydowanie niewskazana. Wyciek z nosa i oczu najpierw jest wodnisty, ale później przekształca się w śluzowo-ropny, który następnie zasycha wokół oczu i otworów nosowych. Jeszcze poważniejsze skutki może spowodować stan zapalny rogówek. Brak leczenia może spowodować częściową, a nawet całkowitą utratę wzroku.

Jak leczyć koci katar w domu?

Domowe sposoby na koci katar są z reguły odradzane. Dlaczego? Bo to naprawdę groźna choroba, pomimo że nazwa kompletnie nie wskazuje na tak duży ciężar gatunkowy zagrożenia. Wszelkie próby leczenia pupila w domowym zaciszu w zdecydowanej większości przypadków są zdecydowanie nieskuteczne. Zamiast właściwej pomocy traci się tylko czas, którego w konsekwencji zaczyna brakować. Skup się tylko na zapewnieniu właściwych warunków zwierzakowi poprzez choćby przygotowanie mu wygodnego miejsca do spania, a resztę pozostaw w rękach specjalistów.

Koci katar – jak leczyć, aby skutecznie pomóc?

Przede wszystkim skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który zaprezentuje odpowiednią metodę. Najczęściej wystarczy prawidłowy dobór leków na koci katar – w szczególności przeciwzapalnych. Niebagatelne znaczenie mają także środki stymulujące układ odpornościowy oraz krople do oczu. W wielu przypadkach wymienione preparaty powinny uporać się z katarem u kota.

Nie można jednak wykluczyć sytuacji, gdy zajdzie konieczność zastosowania innego leku na koci katar. Jeśli choroba nie przyjmuje tylko wirusowego charakteru, często stosuje się antybiotykoterapię. Należy także zadbać o odpowiednią dietę opierającą się na przykład na specjalistycznych karmach weterynaryjnych. W najtrudniejszych przypadkach konieczna jest hospitalizacja pupila oraz regularne podawanie kroplówek.

Czy ludzkie leki na koci katar są bezpieczne?

Zastanawiasz się, co na koci katar i rozważasz zastosowanie leków przeznaczonych dla ludzi? Odradzamy taki ruch z prostego względu – ludzkie leki są w większości przypadków szkodliwe dla zwierząt. Wprawdzie zdarzają się odstępstwa od tej reguły, ale zdecydowanie nie polecamy działania na własną rękę. Wszystkie potencjalne ruchy konsultuj z lekarzem weterynarii.

Nawracający koci katar – prawda czy fałsz?

Niestety odpowiedź na postawione wyżej pytanie nie jest pozytywna, ponieważ nawracający koci katar jest powszechnym zjawiskiem. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że zwierzak stanie się dożywotnim siewcą wirusa, a co za tym idzie – w sprzyjających dla zarazków warunkach choroba ta będzie atakować ponownie, więc nigdy nie lekceważ objawów.

Jak zapobiegać pojawieniu się kataru u kota?

Szczepienia są najprostszą i jednocześnie najskuteczniejszą metodą profilaktyki stosowaną przeciwko rozmaitym chorobom. Ich wykonywanie jest wskazane zarówno ludziom, jak i zwierzętom. W przypadku kociego kataru profilaktyczne szczepienia są dobrym i jedynym właściwym wyborem. Oprócz nich należy zadbać o przestrzeganie przez pupila podstawowych zasad higieny. Ponadto warto postarać się o – w miarę możliwości – izolowanie zwierzaka od źródeł wirusów. Pamiętaj o tym zwłaszcza wtedy, gdy jesteś właścicielem kociąt, a nie dorosłych osobników. Młode czworonogi ostrzej przechodzą chorobę. Istnieje też duże ryzyko wystąpienia poważnych powikłań.

Czy można zarazić się kocim katarem?

Katar u kota to choroba, którą można zaliczyć do grupy zakaźnych, ponieważ zwierzęta wzajemnie się zarażają. W jaki sposób? Przede wszystkim przez bezpośredni kontakt na przykład podczas jedzenia ze wspólnej miski. Mruczki rozprzestrzeniają wirusy także w trakcie krycia lub w czasie ciąży. Szczególnie narażone są czworonogi przebywające w skupiskach. Mamy też dobrą informację – wirusy kociego kataru nie stanowią niebezpieczeństwa dla ludzi.

Podsumowanie

Nigdy nie lekceważ takiej choroby jak koci katar. Objawy wraz z ich rozwojem dokładnie obserwuj i nie staraj się wyleczyć pupila w domowym zaciszu. Zazwyczaj niezbędny jest kontakt z lekarzem weterynarii, który przebada zwierzaka, a następnie dobierze odpowiednie leczenie. Nie zastanawiaj się, czy koci katar sam przejdzie, gdyż wirusy trzeba pokonać środkami do tego przeznaczonymi, lecz nie używaj leków stosowanych na co dzień przez ludzi.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się