Kojec dla psa – czy to dobry pomysł? - Butchers

Kojec dla psa – czy to dobry pomysł?

Każdy opiekun stara się stworzyć swojemu pupilowi jak najlepsze warunki do życia. Odpoczynek odgrywa niezwykłą istotną rolę, ponieważ pozwala organizmowi zregenerować się po wymagających aktywnościach. Do tego celu potrzeba jednak zorganizować odpowiednie miejsce. Często stosowanym rozwiązaniem jest kojec dla psa w domu. Sprawdźmy więc, jak go wykonać oraz czy trzymanie czworonoga w zamkniętej przestrzeni można zaliczyć do grona dobrych pomysłów.

Kojec dla psa w domu nie musi być więzieniem!

Wciąż w wielu dyskusjach pojawiają się liczne opinie głoszące, iż wszelkie zamknięte pomieszczenia kojarzą się bardzo negatywnie. Bardzo często są porównywane nawet z więzieniem. To jednak ocena nieco na wyrost, ponieważ wiele zależy od Ciebie, czyli właściciela zwierzaka. Twoim zadaniem jest sprawienie, aby pupil traktował tego typu miejsca jak swoją bezpieczną przystań.

Pamiętaj, że wszystkie nawyki należy wprowadzać stopniowo. W trakcie nauki skutecznym rozwiązaniem jest często stosowana metoda polegająca na nagradzaniu psiaka. Do tego celu można wykorzystać między innymi jego ulubione smakołyki. Nawet gdy czworonożny przyjaciel przyzwyczai się do przebywania w kojcu dla psa w domu, lepiej nie trzymać go tam przez wiele godzin.

Kiedy warto przygotować kojec relaksujący dla psa?

Istnieje kilka konkretnych sytuacji, w których warto zorganizować kojec dla psa w mieszkaniu. Jedną z nich jest młody wiek zwierzęcia. Mowa tu zwłaszcza o szczeniętach..

Młode psiaki dopiero uczą się wszystkich zasad funkcjonowania wśród innych. Ograniczenie im przestrzeni zmniejsza ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych i niebezpiecznych zdarzeń. Nic więc dziwnego, że ich właściciele coraz częściej zastanawiają się nad kojecem dla psa w domu.

Niektóre psy, zwłaszcza te w starszym wieku, uwielbiają mieć własny kąt, w którym nikt nie zakłóca ich spokoju. Zdarza się też, iż zanim zwierzę zaaklimatyzuje się w nowym miejscu, musi upłynąć trochę czasu. We wszystkich przytoczonych przez nas przypadkach, kojec dla psa do mieszkania jest znakomitym rozwiązaniem.

Jak zrobić kojec dla psa?

Jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić kojec dla psa, nadaj priorytetowe znaczenie jego wielkości. Musi ona zostać dostosowana do psiaka. Przebywając w kojcu, zwierzę nie może mieć ograniczonej przestrzeni, która utrudniałaby mu swobodne przemieszczanie się. Kwestię tę dokładnie określają przepisy zawarte w ustawie o ochronie zwierząt. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

  • Dla psów mierzących mniej niż 50 cm należy zapewnić kojec o powierzchni co najmniej 9 m².
  • Psiaki mające pomiędzy 51 a 65 cm mogą przebywać w kojcu, który ma nie mniej niż 12 m².
  • Natomiast w przypadku psów, których miara wynosi ponad 65 cm, tak zwany zamknięty wybieg musi mieć powierzchnię co najmniej 15 m².
  • W przypadku przebywania innych psiaków, wraz z każdym kolejnym wymiary przestrzeni wzrastają o minimum 4 m².

Teraz zastanówmy się, czym wyłożyć kojec dla psa. Zdecydowanie odradzamy podłoże betonowe. Może ono zaszkodzić psu ze względu na jego twardość. Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wybór podłoża drewnianego. Znakomicie w tej roli odnajduje się również żwir lub piasek. Najlepiej jednak nie stosować jednego materiału do całej przestrzeni. Znacznie bardziej opłacalne stanie się wydzielenie dwóch obszarów – twardszego, stanowiącego bazę dla budy oraz miękkiego, po którym czworonóg może się komfortowo poruszać.

Ściany są ostatnim etapem do omówienia podczas analizy, jak zrobić kojec dla psa w domu. Powinny one zostać przygotowane w taki sposób, aby zwierzę nie było w stanie ich przeskoczyć. Wśród dostępnych rozwiązań jest między innymi zastosowanie paneli lub siatki ogrodzeniowej. Jeśli chcesz też stworzyć dach, do tego celu możesz wykorzystać rozmaite tworzywa sztuczne. Wszystkie wymienione elementy doskonale łączą się z metalowymi konstrukcjami.

Gdzie najlepiej postawić kojec dla psa?

Nie wiesz, gdzie postawić kojec dla psa? Przeanalizuj warunki Twojego obiektu, a następnie wybierz, czy wolisz, aby czworonóg przebywał wtedy w domu, czy na zewnątrz. Niezależnie od tego, co wybierzesz, musisz pamiętać o kilku zasadach.

  • W domu: kojec dla psa do mieszkania powinien zostać ustawiony z dala od okien, drzwi, kaloryferów oraz telewizora wraz z innymi głośnymi urządzeniami.
  • W ogrodzie: wtedy najlepiej ustawić kojec przy północnej stronie domu ze względu na częstą obecność cienia. Psiak nie powinien bowiem spędzać wielu godzin na intensywnym słońcu.

Podsumowanie

Kojec dla psa własnej roboty to bardzo dobry pomysł. Czworonóg z pewnością doceni możliwość spędzania czasu w miejscu, w którym będzie czuł się całkowicie komfortowo. Tego typu przestrzenie są wielofunkcyjne. Wyróżniamy m.in. strefę relaksacyjną, porodową, a nawet kojec transporter dla psa.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się