Jak nauczyć psa komendy „na miejsce”? - Butchers

Jak nauczyć psa komendy „na miejsce”?

Nauka określonych zachowań to jedno z największych wyzwań stojących przed właścicielami czworonogów. To niezbędny proces, od którego nie da się uciec. W tym artykule przedstawimy, jak nauczyć psa komendy „na miejsce”. Zaprezentujemy najskuteczniejsze i jednocześnie najprostsze metody, które będziesz mógł zastosować bez posiadania eksperckiej wiedzy. Zachęcamy więc do pozostania z nami, a z pewnością wraz ze swoim pupilem zauważysz wymierne korzyści.

Czym jest komenda „na miejsce”?

Zanim przejdziemy do konkretnych technik, wyjaśnimy, czym jest ta komenda dla psa. „Na miejsce” oznacza, że w określonej sytuacji pupil będzie umieć przemieścić się z jednego miejsca na drugie (określone przez Ciebie). Jeżeli nauka przebiegnie pomyślnie i uda się osiągnąć zamierzony efekt, wystarczy wypowiedzieć te dwa słowa, a czworonożny przyjaciel natychmiast zareaguje.

Co ma na celu i kiedy jest przydatna komenda „na miejsce”?

Głównym celem nauki tej komendy jest bezpieczeństwo psa. Zapewne każdy podczas spaceru był chociaż raz świadkiem sytuacji, gdy Twój lub jakikolwiek inny psiak przebywający w domu wyrywał się w jakimś kierunku. Mógł go zainteresować inny pies lub ciekawy dla niego przedmiot. Często też doskonale rozwinięty węch powoduje, że pupil pragnie szybko się przemieścić.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, iż nie należy na wszystko pozwalać psu. Jeżeli uznasz, że grozi mu jakiekolwiek niebezpieczeństwo, zareaguj. Lepiej „odciągać” pupila od stresujących bodźców niż później walczyć z ich negatywnymi skutkami. Komenda „na miejsce” jest w tych przypadkach idealna.

Co więcej, pozwala też na swobodniejsze wizyty gości. Wielokrotnie pies, słysząc pukanie do drzwi bądź ich otwieranie, od razu mknie w tę stronę. Jeżeli zna daną osobę, ryzyko nieprzyjemnego zdarzenia jest mniejsze, ale w przypadku obcego człowieka sytuacja robi się znacznie poważniejsza. Odpowiednim przykładem jest wizyta listonosza, w trakcie której komenda dla psa „na miejsce” może oszczędzić stresu każdej ze stron.

Jak nauczyć psa komendy „na miejsce” w najprostszy sposób?

Podczas nauki wielu innych komend często rekomendowaliśmy metodę nagradzania. W tym przypadku również jesteśmy zwolennikami tego sposobu, ponieważ pozwala on najszybciej wpłynąć na oczekiwane zachowanie czworonoga. Najpierw wybierz określone miejsce, do którego będziesz próbował zaprowadzić swojego pupila. Następnie rozpocznij starania poprzez konkretne działania.

Psy z reguły błyskawicznie reagują na rozmaite smakołyki. W pobliżu posłania ustaw rękę, w której trzymaj jego ulubiony przysmak. Najprawdopodobniej pupil zareaguje na Twój ruch i przybliży się do Ciebie. Jeśli tak się stanie, poprowadź dłoń w taki sposób, aby czworonożny przyjaciel wszedł na posłanie. To odpowiedni moment do nagrodzenia go smakołykiem, gdyż pierwszy krok do sukcesu został wykonany pomyślnie.

Co dalej? Wykonaj identyczne ćwiczenie, ale tym razem nie trzymaj w dłoni żadnego smakołyka. Dzięki temu czworonóg zacznie się Ciebie słuchać niezależnie od dostrzeżenia lub wyczucia przysmaku. Oczywiście po wykonaniu zadania bez obaw możesz nagrodzić zwierzaka jego ulubionym jedzeniem.

Nauka komendy dla psa „na miejsce” – zaawansowane techniki

Sporą część pracy masz już za sobą, ale to jeszcze nie koniec. Teraz skup się na ograniczeniu ruchu ręki. Na początku konieczne było zastosowanie wyraźnych gestów, aby pies usiadł na posłaniu. Teraz już tak nie rób. Możesz użyć na przykład palca wskazującego. Cierpliwie dąż do tego, żeby Twój pupil zrozumiał, czego od niego oczekujesz.

Po opanowaniu tego etapu pozostało Ci już tylko dorzucenie komendy słownej. Twoim celem jest spowodowanie, żeby psiak zaczął reagować na konkretne słowa. Jeżeli tak się stanie, oznacza to, że nie musisz już dłużej zastanawiać się, jak nauczyć psa komendy „na miejsce”. Znakomicie poradziłeś sobie z tym zadaniem.

Jakie miejsce dla psa wybrać?

Komenda „na miejsce” dla psa nie może obyć się bez umiejętnie wybranej lokalizacji. Oczywiście mowa tu o posłaniu, które powinno być ustawione w tej części mieszkania, w której czworonóg czuje się najbezpieczniej. W innym przypadku nauka może okazać się trudna, a nawet niemożliwa do realizacji. Jeżeli widzisz, że pupil swobodnie przebywa na swoim posłaniu, oznacza to, że dokonałeś idealnego wyboru miejsca.

Nauka świetnym sposobem na zacieśnianie więzi ze zwierzęciem

Nie zapominaj też, że Twoje relacje z pupilem powinny polepszać się po każdej nauce nowej umiejętności. Przechodzenie tego procesu od podstaw do samego końca sprawia mnóstwo satysfakcji. Spędzania czasu ze swoim zwierzakiem w taki właśnie sposób jest wyjątkowo pożyteczne.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że jasno i klarownie wyjaśniliśmy Ci, jak wprowadzić komendę „na miejsce”. Pies zacznie się Ciebie słuchać, ale kluczem jest zastosowanie wszystkich opisanych przez nas etapów w prawidłowej kolejności. Powinieneś:

  • zachęcać pupila do przyjścia na miejsce, używając dłoni ze smakołykiem;
  • powtórzyć czynność bez trzymania przekąski;
  • użyć tylko palca wskazującego;
  • dołożyć słowną komendę.
Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się