Dlaczego warto mieć psa – korzyści z posiadania psa - Butchers

Dlaczego warto mieć psa – korzyści z posiadania psa

Nie bez powodu mówi się o tym, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Mimo to, wiele osób, które myślą nad przygarnięciem pod swój dach czworonoga, zastanawia się, czy warto mieć psa. Opiekunowie tych cudownych zwierząt są pewnie w tym momencie zdziwieni, jednak obawy i refleksje są zupełnie naturalne – w końcu posiadanie psa to nie tylko miłe chwile spędzone z przyjacielem, ale tez duże zobowiązanie. Sprawdźmy więc jakie są korzyści z posiadania psa i dlaczego warto zdecydować się na ten krok. 

Pies, jaki jest, każdy widzi

Psy to zwierzęta towarzyszące, które wywodzą się od wilków. Już kilkadziesiąt tysięcy lat temu linia tych zwierząt podzieliła się i dała początek obecnym rasom psów. Część wilków podążała bowiem za plemionami myśliwskimi i żywiła się resztkami upolowanej zwierzyny. Doprowadziło to do udomowienia tych zwierząt, które już około 9 tysięcy lat przed naszą erą wykorzystywane były do pilnowania zwierzyny pasterskiej.

Obecnie psy nadal wykonują wiele ważnych zadań – w tym również pilnowanie stad owiec, niemniej jednak, dla większości z nas są po prostu doskonałymi towarzyszami. Czy jednak obcowanie z nimi daje nam korzyści? Jak najbardziej! Poniżej przedstawiamy argumenty, dlaczego warto mieć psa w domu, z którymi trudno polemizować.

Pomoc w łagodzeniu samotności i obniżenia nastroju

Psy, jako jedne z niewielu zwierząt domowych potrzebują kontaktu z człowiekiem, wspólnych spacerów, zabawy, czy kontaktu fizycznego. Dlatego też jednym z powodów, dla których warto mieć psa, jest wsparcie emocjonalne i poprawa nastroju.

Pies obdarza nas bowiem bezwarunkowym uczuciem, co może być bardzo pomocne w łagodzeniu uczucia samotności oraz w stanach obniżenia samopoczucia. Osoby, które posiadają psa, rzadziej czują się odizolowane. Co ciekawe, więź między psem a człowiekiem jest obustronna. W Japonii przeprowadzono badanie, które udowodniło, że patrzenie w oczy psa wyzwala wydzielanie oksytocyny, która, jak wiadomo, jest hormonem przywiązania.

Zwiększenie motywacji do aktywności fizycznej

Wszyscy doskonale wiemy o tym, że warto prowadzić aktywny tryb życia. Nie da się jednak ukryć, że wielu z nas na co dzień nie ma motywacji do tego, żeby ruszyć się z kanapy. Posiadacze psów nie mają tego problemu. Pies wymaga regularnego wyprowadzania na spacery oraz zabawy, możemy też w jego towarzystwie biegać, a nawet jeździć na rowerze (jeśli nasz czworonóg należy do większej rasy). Mamy więc obowiązek wyjścia z domu i przynajmniej spacerowania.

Co więcej, po czasie coraz więcej osób zaczyna odczuwać realną przyjemność płynącą z tej aktywności i zaczyna wychodzić częściej oraz wybierać dłuższe trasy. Wystarczy wspomnieć o tym, że opiekunowie psów spędzają aktywnie średnio 300 minut na spacerach tygodniowo. Tymczasem osoby, które czworonogów nie posiadają, wychodzą na około 100 minut. Regularne spacery pozwalają wzmocnić odporność, dotleniają organizm oraz wzmacniają mięśnie – mamy więc same korzyści!

Opiekunowie psów a relacje towarzyskie

Kolejną korzyścią z posiadania psa jest niewątpliwie pozytywny wpływ na relacje towarzyskie. Osoby posiadające psa chętniej zawierają nowe znajomości, między innymi z innymi psiarzami podczas spacerów. Podczas gdy nasze zwierzęta rozpoczynają wspólną zabawę, o wiele łatwiej nawiązać kontakt i niezobowiązującą rozmowę z osobą, której nie znamy.

To jednak nie wszystko. Psy, ich zachowania, słodkie zdjęcia – to nieodłączny element rozmów podczas spotkań towarzyskich. Dzięki temu osoby, które opiekują się psem, zawsze mogą zabrać głos i mogą być pewni, że wzbudzą zainteresowanie rozmówców. To z kolei pozwala im poczuć się pewniej i radzić sobie w konwersacjach na różne inne tematy.

Wpływ na stan zdrowia

Niewątpliwą korzyścią z posiadania psa jest jego zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Liczne badania przeprowadzane na ten temat pokazują, że kontakt z czworonogiem oraz głaskanie psa sprawia, że obniża się w nas poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu. Ma to więc zbawienny wpływ nie tylko na nasz układ nerwowy, ale również rozluźnia mięśnie oraz dobrze wpływa na serce i układ krwionośny. Osoby, które posiadają psa, rzadziej mają problemy z wysokim ciśnieniem krwi.

Pomoc w leczeniu problemów zdrowotnych dzieci

Psy mają zbawienny wpływ na dzieci – wiedzą o tym doskonale rodzice, którzy w swoich rodzinach mają również zwierzęta. Maluchy, które rozwijają się w towarzystwie czworonogów, często są bardziej empatyczne, szybciej zaczynają uczyć się nowych umiejętności, często są bardzo otwarte.

Nic więc dziwnego, że te korzyści obcowania z psem są wykorzystywane również w medycynie. Dogoterapia, bo o niej mówimy, to skuteczna metoda rehabilitacji dzieci, które znajdują się w spektrum autyzmu. Istnieją dowody na to, że dzieci takie lepiej czują się w towarzystwie zwierząt i ma to zbawienny wpływ na ich funkcjonowanie (np. łagodzi napięcie czy stany agresji). Psy pomagają również dzieciom w leczeniu zaburzeń mowy – spontaniczna zabawa z czworonogiem pod okiem dogoterapeuty często sprawia, że dziecko zaczyna formułować i wydawać dźwięki.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się