Międzynarodowy dzień kota - pomysły na świętowanie kociego święta - Butchers

Międzynarodowy dzień kota – pomysły na świętowanie kociego święta

Światowy Dzień Kota już za chwilę. Masz pomysł, jak uczcić to święto?

Światowy Dzień Kota obchodzony jest 17. lutego. Włosi celebrują go od ponad 30 lat! W polskich kalendarzach Dzień Kota zagościł po raz pierwszy stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2006 roku. Dlaczego świętujemy akurat w lutym? Pomysłodawcy Dnia Kota wskazywali, że luty jest wyjątkowo trudnym miesiącem dla wolnożyjących mruczków, a międzynarodowe święto miało zwrócić uwagę ludzi na wyzwania, z którymi mierzą się koty bez dostępu do ciepłego kąta i miski pełnej pysznej karmy.

Wiemy, że Twój kot nie musi martwić się o swój byt. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, byście spędzili ten dzień wyjątkowo!

Kiedy jest dzień kota?

Międzynarodowy Dzień Kota obchodzony jest mniej więcej od dwóch dekad. Oficjalnie: 8 sierpnia, choć sporo krajów ustanowiło własne daty do celebrowania. Włosi i Polacy świętują 17. lutego. W Wielkie Brytanii Dzień Kota obchodzony jest 1. marca. Amerykanie celebrują 29. października, a Japończycy 22. lutego. Z kolei w Belgii święto kotów jest ruchome i obchodzone zawsze w drugą niedzielę maja.

Celem, który przyświecał pomysłodawcom światowych i międzynarodowych dni kotów, była poprawa jakości życia tzw. kotów bezpańskich. Zmiana miała szansę się dokonać wyłącznie poprzez uświadomienie ludziom problemów związanych z bezdomnością zwierząt.

Na szczęście zmieniają się przepisy dotyczące kotów. W polskiej ustawie o ochronie zwierząt znajdują się zapisy, które określają koty wolnożyjące jako dobro ogólnonarodowe, któremu człowiek powinien zapewnić odpowiednie warunki do swobodnego bytowania.

Jak świętujemy dzień kota?

We Włoszech i w Polsce organizowane są różnego rodzaju zloty miłośników i opiekunów kotów, na które najlepiej stawić się z własnym pupilem. Domowe koty mogą z tej okazji zasmakować życia poza domem, a  my nie tracimy równocześnie z oczu tego, co w tym dniu najważniejsze – wolnożyjących zwierzaków.

Tego dnia organizowane są również różnego rodzaju akcje pomocowe dla schronisk i fundacji zajmujących się „bezdomniakami”. W wielu gminach odbywają się też akcje sterylizowania / kastrowania zwierząt.

Pierwszy Dzień Kota w domu? Świętujcie do woli!

Twój kot jest z Tobą od niedawna? Dzień Kota będzie Waszym pierwszym wspólnym świętem tego typu? Celebruj go tak, jak czujesz i potrzebujesz! Zadbaj o pyszne przekąski, odpowiednie zabawy jak i czas na zabawę z kotem.

Co jeszcze możesz zrobić dla swojego puchatego przyjaciela, by ten poczuł się jeszcze bardziej kochany i maksymalnie rozpieszczony?

  • Kup zwierzakowi zabawkę! Dobierz gadżet do wieku zwierzaka i jego temperamentu. Zabawka może być interaktywna i przeznaczona do samodzielnej zabawy (będzie angażowała kota podczas Twoich nieobecności) lub taka, którą będziecie bawić się razem. Do najpopularniejszych w tej kategorii należą jeżdżące myszki oraz różnego rodzaju wędki.
  • Zrób dla kota tor przeszkód, tymczasowy lub stały. Mnóstwo inspirujących pomysłów na tego typu konstrukcje znajdziesz w Internecie. Jeśli umiesz i lubisz majsterkować – wykonaj dla kota ścienną / podsufitową kotostradę. System półek, mostków i tuneli, zawieszony na wysokości zagwarantuje zwierzakowi możliwość poruszania się po Twoim domu w kocim stylu, czyli własnymi, niedostępnymi dla innych ścieżkami. 
  • Kup zwierzakowi smakołyki, na które zazwyczaj mu nie pozwalasz (w ramach 

dbania o kocią linię, rzecz jasna). Wybieraj wyłącznie produkty wysokiej jakości, przygotowane z bezpiecznych surowców, bez sztucznych barwników i innych zbędnych dodatków.

Wielu producentów kocich zabawek i przysmaków organizuje specjalne promocje na Dzień Kota. Możesz z nich również skorzystać, by zrobić zapas żwirku lub zdrowej karmy dla pupila.

Najlepsze pomysły na dzień kota biorą się... z miłości!

Chcesz uczcić Międzynarodowy Dzień Kota, ale Twój pupil ma naprawdę wszystko? Święto jest doskonałą okazją do wsparcia schroniska lub dowolnej organizacji, która zajmuje się na co dzień udzielaniem pomocy wolnożyjącym kotom.

Masz spory zapas karmy, którą Twój pupil wzgardził? Koty w schroniskach zjedzą ją z ogromną przyjemnością! A może we wnętrzach Twoich szaf znajdują się niepotrzebne koce lub nieużywane już ręczniki? Jedne i drugie na pewno przydadzą się w schronisku! Możesz również zorganizować w szkole, na uczelni lub biurze zbiórkę datków na wybrany koci cel.

Jeśli chcesz poświęcić swój prywatny czas – zgłoś się jako wolontariusz/ka do dowolnej fundacji zajmującej się kocimi sprawami.

Podsumowanie

Kiedy jest Światowy Dzień Kota? W Polsce to międzynarodowe święto obchodzone jest 17. lutego. To dzień, w którym Twój kot jest najważniejszy, czyli w sumie… dzień jak co dzień. W ramach dnia kota możesz zapewnić swojemu pupilowi jeszcze więcej pieszczot, dodatkową porcje pysznego jedzenia lub ulubioną przekąskę. Jeśli dodatkowo poświęcisz nieco więcej czasu na zabawę z kotem, zwierzak z pewnością będzie zachwycony. Masz już ułożone życzenia na Dzień Kota?

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się