Mieszanie suchej karmy i mokrej dla psa - poradnik - Butchers

Mieszanie suchej karmy i mokrej dla psa – jak robić to poprawnie?

Prawidłowe żywienie psa to najlepsza inwestycja w jego zdrowie! Sucha czy mokra karma dla psa? Większość specjalistów zaleca karmę mokrą lub tzw. mixed feeding, czyli mieszanie karmy suchej i mokrej. Poznaj najważniejsze zasady konstruowania diety zwierzaka w oparciu o mieszany model żywienia.

Czy można mieszać karmę suchą z mokrą?

Można! Co więcej, w przypadku większości zdrowych, dorosłych psów jest to w pełni uzasadnione i wskazane. Żeby jednak robić to prawidłowo, trzeba dopasować objętość i kaloryczność poszczególnych posiłków do wielkości i zapotrzebowania energetycznego danego zwierzaka. Ponadto karma sucha i mokra powinny wzajemnie się uzupełniać pod względem zawartości najważniejszych makro i mikroskładników.

Sucha i mokra karma - jak skomponować dietę psa?

Komponowanie diety składającej się z karmy suchej i mokrej najbezpieczniej jest oprzeć na produktach jednej marki. Tylko taka opcja daje Ci gwarancję, że karmy będą do siebie perfekcyjnie dopasowane pod względem składu, a co za tym idzie – dieta będzie optymalnie zbilansowana oraz zmniejszy się ryzyko nieprzyjemności żołądkowych. 

Ile karmy mokrej a ile suchej podawać psu?

Producenci żywności dla zwierząt są zobowiązani do umieszczania na etykietach swoich produktów szczegółowych informacji zarówno o składzie surowcowym danej karmy, jak i zawartości ewentualnych dodatków. Ale to nie wszystko! Na etykietach karm mokrych i suchych znajdziesz również szczegółowe wytyczne dotyczące ilości i objętości posiłków dla psów, w zależności od ich wielkości / masy ciała. Wytyczne uwzględniają najczęściej dwa modele żywienia zwierzaków: wyłącznie karmą suchą / wyłącznie karmą mokrą. 

Znacznie rzadziej znajdziemy informacje dotyczące opcji mixed feeding. 

Najważniejsze zasady mix feeding-u

Decydując się na karmienie mieszane zwierzaka, musisz przestrzegać kilku zasad:

  • nie podawaj zwierzakowi porcji odmierzonych „na oko” i nie zastępuj posiłków mokrych i suchych w proporcjach 1:1! Sucha karma może być bowiem nawet cztery razy bardziej kaloryczna niż mokry posiłek o tej same wadze! Możesz w ten sposób w krótkim czasie doprowadzić do nadwagi lub otyłości u swojego czworonoga lub niebezpiecznych niedoborów mikro i makroskładników w organizmie pupila.
  • nigdy nie mieszaj w ramach jednego posiłku karmy mokrej i suchej – może to doprowadzić do rozstroju żołądka oraz biegunki lub nudności
  • podawaj posiłki zawsze o tej samej porze, zachowując minimum kilkugodzinny odstęp między posiłkami i ustalony porządek – np. po porannym spacerze serwuj psu karmę morką, a popołudniu karmę suchą
  • nie zostawiaj karmy w misce z opcją stałego dostępu do jedzenia dla psa
  • dbaj o prawidłowe przechowywanie karmy suchej (najlepiej w suchym i chłodnym miejscu) i mokrej (po otwarciu opakowania należy je przechowywać w lodówce!) – na etykiecie karmy mokrej znajdziesz informacje o maksymalnej przydatności do spożycia po otwarciu (najczęściej są to 24 godziny).

W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj dietę swojego pupila z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twój pies je dokładnie tyle, ile potrzebuje, a jego potrzeby żywieniowe są w pełni zaspokojone.

Wady i zalety mieszanego modelu żywienia psa

Mieszanie karmy suchej i mokrej należy do najczęściej wybieranego modelu żywienia psów ras średnich i dużych. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Zalety mieszanego modelu żywienia:

  • przyzwyczajasz psa do jedzenia posiłków różnej konsystencji, co w razie potrzeby ułatwi zmianę karmy na inną (np. weterynaryjną lub leczniczą)
  • mieszanie karmy suchej i mokrej jest rozwiązaniem optymalnym pod względem kosztów żywienia pupila (najtańsze jest żywienie wyłącznie karmą suchą, a najdroższe wyłącznie karmą mokrą).
  • mieszanie wysokiej jakości karmy suchej i mokrej gwarantuje pokrycie 100% dziennego zapotrzebowania psa na wszystkie składniki odżywcze
  • podawanie karmy suchej i mokrej ułatwia wypracowanie codziennej rutyny dotyczącej stałych pór podawania poszczególnych posiłków

Wady mieszania suchej i mokrej karmy

Wadą mix feedingu jest konieczność dbania o odpowiedni zapas obydwu rodzajów karm oraz ścisłe przestrzeganie liczby i objętości poszczególnych posiłków. Dodatkowo musisz się zmierzyć równocześnie z bezproblemowym przechowywaniem suchej karmy, jak i nieco bardziej uciążliwym przechowywaniem zapasu karmy mokrej (najczęściej są to puszki, foremki lub saszetki). 

Kiedy nie mieszać karmy suchej z mokrą?

W szczególnych przypadkach lekarz weterynarii lub psi dietetyk może wskazać model żywienia oparty wyłącznie na karmie mokrej, lub wyłącznie na karmie suchej jako optymalny dla Twojego pupila. Mokra karma jako jedyny rodzaj karmy najczęściej zalecana jest szczeniętom i psim seniorom. Wskazaniem do żywienia opartego wyłącznie na jednym rodzaju karmy mogą być również alergie lub przewlekłe choroby zwierzaka (dotyczy to m.in. karm weterynaryjnych, leczniczych).

Podsumowanie - mieszanie karmy suchej i mokrej dla psa

Jeśli szukasz rozwiązania, które będzie równocześnie zdrowe dla czworonoga oraz ekonomiczne – postaw na mixed feeding. Czy można mieszać karmę suchą z mokrą? Tak! Ale należy to robić z zachowaniem odpowiednich proporcji oraz przestrzegając najważniejszych zasad dotyczących komponowania tego rodzaju diety.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się