Każdy opiekun zwierzęcia chce zapewnić mu jak najlepsze warunki. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ogromną rolę odgrywa odpowiednie karmienie naszego pupila. Istnieją różne rozwiązania. Część osób karmi swoje zwierzę wyłącznie karmą suchą, inni stawiają na karmy mokre. Istnieje również trzecie rozwiązanie, którym jest karmienie mieszane. Nie da się jednak ukryć, że mieszanie suchej karmy z mokrą wciąż budzi wiele pytań i wątpliwości. Czy jest możliwe? Czy nie szkodzi naszemu zwierzęciu? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.
Zalety karm suchych
Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj karm dla zwierząt ma swoje zalety. W przypadku karm suchych jest to z pewnością łatwość przechowywania oraz podawania karmy naszemu pupilowi. Karmy te są również bardziej ekonomiczne, przez co chętnie wybierane są przez opiekunów dużych zwierząt.
Warto również wspomnieć o tym, że karma sucha jest bardziej skoncentrowana, a co za tym idzie bardziej kaloryczna od tej mokrej. Granulat pozwala również na ścieranie płytki nazębnej oraz nie dostarcza bakteriom pożywki. Może więc pomóc w utrzymaniu zdrowego uzębienia u naszego pupila.
Więcej o suchych karmach możesz przeczytać w poradniku o wyborze suchej karmy dla psa.
Zalety mokrych karm
Mokra karma dla zwierząt również ma swoje zalety. Wśród nich wymienić możemy między innymi dużą zawartość wody, co pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu zwierzęcia. Poza tym mokra karma to również smakowity kąsek – nie da się ukryć, że większość domowych pupili chętnie po nią sięga, nawet jeśli na co dzień są niejadkami. Niższa kaloryczność sprawia, że porcje są większe, co z kolei sprzyja utrzymywaniu prawidłowej diety zwierząt, które lubią się przejadać.
Czy można mieszać karmy dla psa?
Pora jednak odpowiedzieć na najważniejsze pytanie – czy można mieszać karmy dla psa? Odpowiedź brzmi – tak. Mixed Feeding, czyli karmienie mieszane, jest sposobem na urozmaicenie diety psa oraz zapewnienie mu dostępu do wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Pamiętajmy jednak, że tak będzie wyłącznie w przypadku, w którym mieszać będziemy ze sobą pełnoporcjowe, zbilansowane karmy.
W przypadku psa mieszanie karmy suchej i mokrej nie powinno odbywać się w trakcie jednego posiłku. Wynika to z faktu, że oba rodzaje karm są nieco inaczej trawione przez organizm psa. Powinniśmy również pamiętać o tym, że wprowadzanie karmienia mieszanego z dnia na dzień nie jest dobrym pomysłem. Organizm zwierzaka nie zna jednego z rodzajów pokarmu (mokrej karmy jeśli karmiliśmy „na sucho” i odwrotnie, jeśli do tej pory podawaliśmy karmy mokre). Może więc zareagować dolegliwościami żołądkowymi. Czas wprowadzania karmienia mieszanego powinien wynieść od 7 do 10 dni, w czasie których będziemy stopniowo zwiększać ilość nowego dla psa rodzaju pokarmu.
W jaki sposób dawkować karmy?
Jeśli zdecydujemy się na mieszkanie suchej karmy z mokrą, powinniśmy pamiętać, że niezwykle istotne jest dawkowanie karmy dla psa. Na szczęście, określenie prawidłowej ilości podawanych pokarmów nie jest trudne. Pomóc w tym mogą nam wytyczne producenta karmy – na etykiecie znajdziemy bowiem informacje ile suchej karmy dla psa powinniśmy podać dziennie. Podobnie jest w przypadku karm mokrych.
Jak najprościej wykorzystać te informacje? To proste. Znajdujące się na etykiecie informacje oznaczają dzienne spożycie. Wystarczy więc jedynie podawać psu dwa posiłki dziennie. Wówczas w misce powinna znaleźć się połowa określonej przez producenta ilości karmy – zarówno suchej, jak i mokrej. Przypomnijmy, że każdy posiłek powinien składać się jedynie z jednego jej rodzaju. Karm nie mieszamy ze sobą!
Co z kotami?
Wiemy już, jak wygląda żywienie psów. Co jednak z mruczkami? Czy można mieszać karmy dla kota? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Odpowiednie mieszanie karm suchej i mokrej sprawi, że posiłki kota będą bardziej urozmaicone pod względem struktury pokarmu, co może zachęcić zwierzę do spożywania karmy w odpowiedniej ilości.
Musimy jednak pamiętać, że w przypadku kotów mieszanie karmy suchej i mokrej powinno wyglądać nieco inaczej. Zaleca się, aby 2/3 energii metabolicznej pochodziło z karmy mokrej, a 1/3 z karmy suchej. Oznacza to, że w kociej diecie powinno znaleźć się o wiele mniej karmy suchej. Przykładowo, jeśli kot waży ok. 4 kilogramów, dziennie powinien spożywać 150 gram karmy mokrej oraz ok. 20 gram karmy suchej. Podawać możemy je oddzielnie lub mieszać ze sobą tworząc atrakcyjny dla kota posiłek. Pamiętać przy tym powinniśmy o tym, by wybierać karmy zbilansowane, z wysoką zawartością mięsa oraz dostosowane do stanu zdrowia oraz wieku naszego kota.
Podsumowując, jeśli chcemy, by posiłki spożywane przez nasze zwierzę były urozmaicone i zapewniały mu pełnię składników odżywczych w odpowiednich proporcjach, możemy mieszać karmy suche oraz mokre. Jeśli zdecydujemy się na żywienie mieszane, powinniśmy jednak dokładnie przeanalizować skład produktu i dopasować go do potrzeb naszego zwierzęcia.
Pamiętajmy, że czołowi producenci mają w swojej ofercie karmy dopasowane do specyficznych potrzeb poszczególnych ras, wielkości zwierzęcia, czy problemów zdrowotnych, z którymi zmaga się nasz pupil. Warto wybierać takie właśnie produkty – niezależnie od tego, czy chodzi o karmę suchą, czy też mokrą.
Przeczytaj również:
Czy można podawać psu kocie jedzenie?
Chowane razem psy i koty mogą mieć podobne upodobania co do spożywanej karmy. Czasem też właściciele chcą oszczędzić sobie nieco zachodu, ku...
Czytaj dalejCiągle głodny pies – co to oznacza i jak postępować?
Wzmożony apetyt u psa może mieć podłoże behawioralne. Jeśli podczas treningu posłuszeństwa pies jest nagradzany czymś pysznym do jedzenia, m...
Czytaj dalej