Komenda "Zostaw" - jak nauczyć psa "Zostaw"? - Butchers

Jak nauczyć psa komendy Zostaw?

Każdy, kto ma doświadczenie w opiece nad czworonogami, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromną satysfakcję daje edukowanie pupila. Aby nauka psa przebiegała pomyślnie, trzeba najpierw posiąść właściwą wiedzę. Na szczęście przychodzimy z pomocą i w tym artykule dokładnie tłumaczymy, jak nauczyć psa komendy „zostaw” w sposób szybki i skuteczny.

Jak nauczyć psa „zostaw" - krok po kroku

Chcąc nauczyć psa nowych umiejętności, wielokrotnie należy stosować zasadę działania krok po kroku. Identyczna reguła obowiązuje też w tym przypadku. Trzeba poświęcić trochę czasu, żeby pupil zaczął prawidłowo reagować na komendę „zostaw”. Poznaj poszczególne etapy jej wdrażania, a wielokrotne ich powtarzanie zapewni zadowalające efekty.

Zacznij naukę z ulubionymi smakołykami

Jeśli chcesz wiedzieć, jak nauczyć psa „zostaw”, musisz poznać jedną zasadę – smakołyki są najlepszą nagrodą! To właśnie z ich udziałem rozpocznij ćwiczenia. Pokaż pupilowi jeden z jego ulubionych rarytasów, a następnie wypowiedz w jego stronę magiczne słowo „zostaw”. Od razu uprzedzamy – nie spodziewaj się na początku, że coś wskórasz. Pies zauważy smakołyk i będzie pragnął jak najszybciej go skonsumować.

Ćwiczenie to możesz wykonywać na wiele sposobów, ale smakołyk powinien znajdować się w Twojej dłoni. Pamiętaj, że cel to uniemożliwienie psu zjedzenia kuszącego kąska, dlatego doskonale sprawdza się patent w postaci zamknięcia dłoni. Dobrym pomysłem jest też użycie dwóch przekąsek – jednej atrakcyjniejszej, a drugiej mniej – aby odwracać uwagę czworonoga.

Gdy zauważysz, że zwierzak coraz bardziej zaczyna się Ciebie słuchać, oznacza to, iż trening przynosi efekty. Skoro pies zaczyna reagować na komendę „zostaw”, masz pełne prawo do wynagrodzenia go choćby poprzez ten właśnie rarytas.

Rozszerz metodę ze smakołykami w roli głównej

Czas na progres naszego ćwiczenia. Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim możliwość odejścia od trzymania przekąski w dłoni, w zamian kładąc ją na ziemi. Oczywiście wciąż Twoim zadaniem jest bycie w pełnej gotowości, aby w razie konieczności móc zakryć przysmak. Przebieg całego ćwiczenia jest bardzo prosty – gdy zwierzak zainteresuje się jedzeniem leżącym na podłodze, wypowiedz komendę „zostaw”. Jeśli psiak posłucha się Ciebie, zasługuje na nagrodę.

Zacznij ćwiczyć komendę „zostaw” w ruchu

Szczegółowo analizując, jak nauczyć psa komendy „zostaw”, musisz wiedzieć, iż nie wolno lekceważyć żadnego etapu. Trzeci krok jest nad wyraz istotny, ponieważ polega on na rozpoczęciu treningu w ruchu. Taką praktykę zacznij wdrażać jednak tylko wtedy, gdy Twój pies uporał się już z poprzednimi ćwiczeniami.

Co musisz zrobić? Wybrać się ze swoim pupilem na spacer. Do tego celu możesz wykorzystać swój ogród, a nawet jedno z pomieszczeń w domu – ważne, aby stworzyć warunki do ruchu. W dowolnym miejscu na ziemi ustaw smakołyk (możesz go lekko ukryć). W momencie, gdy będziesz przechodził ze zwierzakiem w pobliżu smakowitego kąska, obserwuj jego reakcję. Z pewnością dostrzeżesz moment, w którym przekąska zostanie zauważona i właśnie wtedy wypowiedz komendę „zostaw”.

Do tego ćwiczenia przydatna okazuje się smycz, natomiast nie należy nadmiernie korzystać z jej właściwości. Twoim celem nie jest przecież siłowanie się z psem. Potraktuj więc ten przedmiot jako pomoc w drodze do osiągnięcia celu. Nie zapomnij też o nagrodzie za pożądane zachowanie.

Naucz komendy „zostaw” na ludziach

Skoro udało Ci się skutecznie przejść ze swoim pupilem przez wyżej opisane etapy, osiągnęliście już wspólny sukces. Pomimo to nie należy spoczywać na laurach, zatem proponujemy dodatkowe ćwiczenie, dzięki któremu uda się awansować na jeszcze wyższy poziom. Tym razem potrzebujesz pomocy drugiego człowieka, na przykład kogoś z rodziny lub przyjaciela.

Zaaranżuj spotkanie z kimś, kogo pies dobrze zna. Taka osoba powinna mieć w swojej dłoni ulubiony smakołyk pupila, co ma na celu wzbudzenie jego zainteresowania. Gdy zauważysz, że zwierzak lgnie do przekąski, wypowiedz komendę „zostaw” i zatrzymaj się w miejscu. Jeżeli pies nauczy się tej umiejętności, oznacza to, że Twój pupil perfekcyjnie opanował komendę „zostaw”.

Komenda „zostaw" – znaczenie

Nie stworzylibyśmy tego poradnika, gdybyśmy nie mieli pewności, że ma on istotne znaczenie dla życia zwierzaka. Skoro zastanawiasz się, jak nauczyć psa komendy „zostaw”, staraj się powoli wdrażać opisane przez nas etapy. Komenda „zostaw” przydaje się choćby na spacerach. Właśnie wtedy często zdarza się, że psiak weźmie do pyska rzecz, która stanowi dla niego niebezpieczeństwo. Dzięki wypowiedzeniu zaledwie jednego słowa jesteś w stanie wpłynąć na zachowanie pupila i zarazem wybić mu ten pomysł z głowy.

Podsumowanie - komenda zostaw

Nauka komendy „zostaw” ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju psa oraz jego prawidłowego zachowania wśród ludzi i innych psów. Pamiętaj o stopniowym wprowadzaniu kolejnych czynności, a z pewnością uda Ci się osiągnąć zamierzony cel. Nie zapominaj o cierpliwości i powtarzalności.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się