Jak nauczyć psa niereagowania na inne psy? - Butchers

Jak nauczyć psa niereagowania na inne psy?

Spacery z psem powinny być zarówno dla zwierzęcia, jak i opiekuna prawdziwą przyjemnością. Nie da się jednak ukryć, że nie zawsze tak jest. Podczas wspólnych wędrówek możemy bowiem natknąć się na inne psy, co bywa dość problematyczne. Spora część zwierzaków reaguje nerwowo, ciągnie w kierunku innych psów, ujada, a nawet próbuje atakować. To poważny problem i stresująca sytuacja. Warto więc wiedzieć, jak nauczyć psa niereagowania na inne psy. 

Dlaczego nasz pupil reaguje na inne psy?

Zacznijmy od najważniejszego i dowiedzmy się, dlaczego pies warczy i rzuca się na inne psy. Sytuacja taka może być wywołana wieloma czynnikami, wśród których wymienić możemy między innymi strach, stres, potrzebę dominacji lub zdobycia/obrony terytorium. Bardzo często stoją za tym również traumatyczne przeżycia – krzywdy doznane przez opiekunów lub inne zwierzęta. Zdarza się po prostu, że pies warczy na inne psy z powodu swojego usposobienia i niechęci do innych osobników. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że niezależnie od przyczyn istnieją sposoby na to, żeby nauczyć psa, by nie atakował innych psów.

Jak poznać przyczynę problemu?

Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak nauczyć psa niereagowania na inne psy, musimy poznać przyczynę problemu. Na początku warto zacząć od obserwowania zwierzęcia na spacerach i odpowiedzi na pytanie, w jakich sytuacjach pojawia się niechciane zachowanie. Przykładowo, jeśli pies warczy na inne psy w miejscach, gdzie jest ich wiele lub są nim zainteresowane, może oznaczać to zarówno, że nie lubi towarzystwa, jak i stres związany z obecnością innych psów. 

Jeśli zauważymy, że pies reaguje agresywnie w swoich ulubionych miejscach na załatwianie potrzeb lub zabawę, może to świadczyć o agresji terytorialnej i obronie swojego „rejonu”. Natomiast pies, który nie tylko warczy, ale również przystępuje do ataku i rzuca się na inne psy, może wykazywać chęć dominacji. 

Nie da się ukryć, że samodzielne rozpoznawanie powodu, dla którego pies warczy na inne psy lub je atakuje, bywa trudne. Dlatego też warto skonsultować się ze specjalistami. Pierwszym z nich jest weterynarz, który wykluczy, że zachowanie naszego czworonoga jest spowodowane problemami zdrowotnymi. Jeśli okaże się, że pies jest zdrowy, a mimo to atakuje inne psy podczas spaceru, wówczas warto umówić się na wizytę behawiorysty. To specjalista doskonale znający psią psychikę oraz rozumiejący zachowania zwierzęcia. Znacznie lepiej poradzi sobie z diagnozą przyczyn niepożądanych zachowań oraz podpowie, w jaki sposób sobie z nimi poradzić.

Jak nauczyć psa niereagowania na inne psy?

Jeśli problem nie jest zbyt zaawansowany i mimo niepożądanych zachowań psa czujesz się bezpiecznie, możesz spróbować nauczyć psa nie reagować na inne psy. Jeśli znasz przyczynę problemu, znacznie łatwiej będzie ci unikać sytuacji powodujących agresję, a przy tym pracować ze swoim zwierzęciem. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Warto zastosować sprawdzoną i przynoszącą bardzo dobre efekty metodę 3 rodzajów zachowań. 

Jeśli chcesz nauczyć psa tolerowania innych psów, powinieneś znać sprawdzone techniki, które zapobiegają eskalacji negatywnych zachowań. Przede wszystkim zajmij się odwróceniem uwagi swojego psa. Możesz dać mu smakołyk, przeprowadzić krótki trening albo dać zwierzakowi jego ulubioną zabawkę. W tej sytuacji warto odsunąć zainteresowanego zabawą lub pochwałami psa od innych zwierząt. 

Druga metoda sprawdzi się w przypadku zwierząt spokojnie chodzących na smyczy oraz tych, które znają i potrafią zastosować podstawowe komendy, takie jak „siad” czy „leżeć”. W tym przypadku, widząc zbliżającego się innego psa, a co za tym idzie również potencjalne zagrożenie wystąpienia niepożądanych zachowań, odciągamy swojego pupila w bok, a następnie wystosowujemy komendę, która nakazuje mu posłuszeństwo. Gdy drugi pies odejdzie, nagradzamy naszego smakołykiem. 

Możemy również po prostu ominąć drugiego psa, by uniknąć ataku agresji. W sytuacji, w której zauważamy zbliżającego się innego osobnika, zadbajmy o to, by nasze zwierzę szło blisko naszej nogi oraz skróćmy dystans smyczy. Mijając się z drugim psem, zwróćmy też uwagę na to, by zwierzę znajdowało się po zewnętrznej strony oraz wykonajmy łuk. Nawet na wąskiej ścieżce takie ustępstwo pokazuje psu, że należy zachować odległość, co w perspektywie czasu minimalizuje ryzyko ataku na inne zwierzę. Stosowanie tych metod daje doskonałe efekty tylko wówczas, gdy pamiętamy o nich na co dzień. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że konsultacja z behawiorystą bywa niezbędna, a przy tym przynosi doskonałe efekty.

Podsumowanie

Jeśli twój pies warczy na inne psy podczas spacerów czy wybiegów w parku zabaw, musisz mieć świadomość, że nie jest to problem, który można lekceważyć. Agresywne zachowanie psa może bowiem przejść „od słów do czynów”, co będzie zagrożeniem nie tylko dla twojego pupila, ale również innych czworonogów. Kluczowe znaczenie ma więc rozpoznanie przyczyny problemu oraz nauka tolerowania innych psów. Metoda, którą znalazłeś w naszym artykule, nie jest trudna do zastosowania, a przy tym przynosi bardzo dobre efekty. Przekonało się o tym już wielu opiekunów, którzy zastanawiali się, jak oduczyć psa reagowania na inne psy.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się