Jak rozpoznać nowotwór u kota – objawy i profilaktyka - Butchers

Jak rozpoznać nowotwór u kota – objawy i profilaktyka

Trudno znaleźć groźniejszą chorobę niż nowotwór – nie ma znaczenia, czy zaatakowany zostanie organizm człowieka, czy zwierzęcia. Niestety wciąż nie wynaleziono lekarstwa bądź sposobów, żeby całkowicie uchronić się przed rakiem. Pomimo to umiejętność wykrywania objawów, skuteczne leczenie i profilaktyka mogą sprawić, że nowotwory u kotów można przezwyciężyć.

Nowotwór u kota – objawy

Pamiętaj, że im szybciej wykryjesz objawy nowotworu u kota, tym są większe szanse na pokonanie choroby. Najczęstsze ogólne symptomy, do których wykrycia potrzeba tak naprawdę tylko uważnej obserwacji, to:

  • krwawienie – często to najgroźniejszy objaw świadczący o rozwijającym się w organizmie nowotworze, zwłaszcza gdy krwawienie jest niewiadomego pochodzenia;
  • stopniowy spadek wagi – utrata masy ciała bez stosowania diety nie powinna zdarzyć się u zdrowego zwierzęcia;
  • wzdęty brzuch – łatwo rozpoznać ten symptom, ponieważ koty zazwyczaj nie pozwalają dotykać swojego brzucha w takim stanie;
  • wyczuwalne guzy – zmiany w postaci guzów podskórnych lub wszelakich narośli mogą świadczyć o nowotworze, dlatego warto regularnie kontrolować ciało pupila;
  • biegunka lub wymioty – w przypadku pojedynczego incydentu nie należy od razu podejrzewać nowotworu ze względu na możliwość wystąpienia zatrucia – powód do niepokoju stanowi natomiast przewlekłość tych symptomów;
  • nieprzyjemny zapach z pyszczka – przykuć uwagę powinien zwłaszcza brzydki zapach, który utrzymuje się przez dłuższy czas, a rozmaite sposoby nie pomagają w jego pozbyciu się;
  • powiększone węzły chłonne – symptom ten może świadczyć o niegroźnej infekcji organizmu, ale jednocześnie może oznaczać nowotwór u kota.

Jakie istnieją rodzaje nowotworów u kotów?

Powyżej opisaliśmy symptomy ogólne, czyli takie, które nagminnie zdarzają się podczas nowotworów u kota. Objawy mogą się jednak zmieniać w zależności od poszczególnych rodzajów raka. Przyjrzyjmy się więc teraz kilku z nich.

Nowotwór pęcherza u kota

Wbrew pozorom nie jest to często występujący nowotwór u kota, aczkolwiek niestety zdarza się zwłaszcza u starszych zwierząt. Widoczne symptomy to problemy z drogami moczowymi objawiające się między innymi problemami z oddawaniem moczu. Bardzo niepokojące jest również krwawienie. Dokładne badania musi jednak wykonać lekarz weterynarii i dopiero on może jednoznacznie stwierdzić nowotwór pęcherza u kota.

Nowotwór listwy mlecznej u kota

Szacuje się, że nawet 20 procent nowotworów u kotów dotyczą właśnie gruczołu mlekowego. Do diagnozy niezbędne jest przeprowadzenie biopsji, a często spotykaną metodą zwalczenia tego rodzaju raka jest terapia chirurgiczna. Niestety, większość przypadków jest złośliwa, więc tym bardziej liczy się szybkość działania.

Nowotwór płuc u kota

Wprawdzie wśród ludzi to jeden z najczęstszych nowotworów, jednakże w przypadku zwierząt ryzyko występowania tej choroby jest znacznie mniejsze. Nie oznacza to jednak, iż można je całkowicie wykluczyć. Na nowotwór płuc u kota szczególnie narażone są mruczki żyjące w środowisku miejskim lub mające częsty kontakt z dymem tytoniowym. Na tle ogólnych objawów wyróżnią się przede wszystkim niesłabnący kaszel.

Nowotwór skóry u kota

Jak rozpoznać nowotwór u kota, który zaatakował skórę zwierzęcia? Podobnie jak u człowieka – przez zwracanie uwagi na rozmaite zmiany. Pojawiają się one zazwyczaj na twarzy i głowie, aczkolwiek pozostałe części ciała nie są poza zagrożeniem. Jeśli coś (plama, guzek, grudka czy pęcherzyk) przykuło Twoją uwagę, udaj się od razu do lekarza. Jednocześnie pamiętaj, że nie każda narośl na skórze oznacza raka, ale każda wymaga konsultacji ze specjalistą.

Nowotwór u kota – leczenie

Nikt nie chce usłyszeć, że zachorował na raka, bądź taka sytuacja dopadła blisko osobę lub ukochane zwierzę. W pierwszej chwili może to być szok, gdyż mowa o naprawdę groźnej chorobie. Pomimo to nie wolno spuścić głowy i czekać na wyrok, tylko reagować w błyskawicznym tempie.

Warto zaznaczyć, że mamy tu do czynienia z bardzo specyficzną chorobą, w przypadku której działanie na własną rękę nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – tylko pogarsza stan organizmu. Konkretne metody leczenia zawsze ustala lekarz specjalista po przeprowadzeniu dokładnych badań.

Jak zapobiegać nowotworom u kota?

Najczęstsze nowotwory u kotów mogą dopaść dosłownie każdego mruczka, niezależnie od wypracowanych nawyków. Trudno więc mówić tu o jakiejkolwiek profilaktyce nowotworowej, lecz można poczynić kroki w kierunku szybkiego rozpoznania raka. Do tego celu niezbędne jest regularne przeprowadzanie badań. Oprócz tego kluczowa jest uważna obserwacja zwierzęcia, a w razie dostrzeżenia niepokojących symptomów – natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza weterynarii.

Podsumowanie

Jak rozpoznać nowotwór u kota? Staraj się:

  • zwracać uwagę na ogólne objawy;
  • przeprowadzać regularne badania;
  • w razie potrzeby korzystać z pomocy specjalisty.

Lekarz weterynarii zdiagnozuje Twojego pupila i dobierze skuteczne leczenie nowotworu u kota. Objawów nigdy nie wolno lekceważyć!

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się