Głaskanie psa - o tym jak głaskać psa - Butchers

Głaskanie psa – o tym jak głaskać psa

Uwielbiasz przytulać swojego psa? Doskonale to rozumiemy! Głaskanie czworonożnego przyjaciela koi nerwy, sprzyja wyciszeniu i głębokiemu relaksowi. Nie zapominaj jednak, że to, co czuje głaskany pies jest równie ważne! Zwierzaki mają swoje preferencje w tym temacie. Większość psów nie lubi głaskania i poklepywania po głowie, ale uwielbia, gdy miziamy je za uszami czy przesuwamy ręką po bokach tułowia. Nigdy nie należy głaskać psa jedzącego. Nie powinno się również przeszkadzać w ten sposób odpoczywającemu pupilowi.

Gdzie psy lubią być głaskane, a których miejsc lepiej unikać? Co zrobić, gdy pies warczy przy głaskaniu?

Poznaj psa i jego preferencje

Gdzie głaskać psa? Wszystko zależy od odpowiedzi na pytanie: gdzie pies lubi być głaskany? Oczywiście każdy zwierzak może mieć swoje upodobania w tym zakresie, które mogą się mniej lub bardziej różnić u poszczególnych przedstawicieli gatunku.

Twój pupil to typowy „kanapowiec”, który z przyjemnością poddaje się pieszczotom lub wręcz się ich domaga? Świetnie! To Twój pies i doskonale wiesz, czego potrzebuje i jak lubi być głaskany. W sytuacji spotkania z obcym czworonogiem, którego możesz i chcesz pogłaskać – ogranicz się do podstawowych miejsc na ciele psa, akceptowanych przez większość zwierzaków. Pamiętaj, by kucnąć obok psa, poczekać na zainicjowanie kontaktu przez zwierzaka i pozwolić mu najpierw się obwąchać.

Gdzie najlepiej głaskać psa?

Większość psów lubi być głaskana:

 • za i pod uszami
 • pod pyszczkiem
 • po szyi
 • po klatce piersiowej
 • po bokach tułowia
 • po grzbiecie
 • po nasadzie ogona
 • po brzuchu i wewnętrznej stronie ud – to miejsca zarezerwowane niemal wyłącznie dla opiekuna, jeśli pies odsłania swój brzuch, byś mógł/a go pogłaskać to znaczy, że całkowicie Ci ufa.

Kiedy i jak nie głaskać psa?

Istnieje kilka zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać w kontakcie z psem:

 • nie głaszcz psa, który je lub odpoczywa
 • nie głaszcz i nie klep psa po głowie
 • nie głaszcz i nie chwytaj psiego ogona
 • nie głaszcz psa po łapach
 • nie pochylaj się nad psem i nie głaszcz go od góry w sposób, który zwierzak mógłby zinterpretować jako próbę złapania go lub objęcia (może wówczas poczuć się zagrożony!).

Sygnały ostrzegawcze

Pies może nie mieć ochoty na głaskanie lub dawać Ci znać, że nie czuje się komfortowo. Jeśli pies warczy przy głaskaniu, szczerzy zęby lub stroszy sierść – przerwij głaskanie i zostaw zwierzaka w spokoju. Do mniej oczywistych sygnałów należą również: odwracanie głowy i patrzenie w bok, ziewanie i oblizywanie warg.

Trening głaskania dla opornych

Masz psa, który nie przepada za czułościami, ale Tobie trudno wyobrazić sobie relację z pupilem bez choćby odrobiny głaskania? Być może uda Wam się wypracować satysfakcjonujący kompromis.

Trening głaskania powinien być przeprowadzany w spokojnej atmosferze i bezpiecznych warunkach. Pies nie powinien być podczas treningu ani głodny, ani zmęczony i nie potrzebował pilnie załatwić fizjologicznej potrzeby. Zaopatrz się w drobne smakołyki dla pupila i sporo cierpliwości!

Pamiętaj, że więź z pupilem możesz zbudować nie tylko poprzez głaskanie i pieszczoty! Doskonałą podwalina Waszej przyjaźni mogą być intensywne zabawy i długie spacery, a także nieco bardziej zaawansowane treningi i wspólnie uprawiane sporty.

Dlaczego pies nie lubi głaskania?

Psy, podobnie jak ludzie, różnią się charakterami i temperamentami, a co za tym idzie – mogą więc mieć różny stosunek do głaskania. Z pewnością znasz psy, które wręcz uwielbiają być przytulane i takie, które za „głaskami” przepadają nieco mniej. Pamiętaj, że zwierzak ma prawo do stawiania granic w tym temacie, a Twoim obowiązkiem jest ich respektowanie.

Skąd jeszcze może wynikać niechęć do głaskania?

Psy po przejściach – zbuduj zaufanie krok po kroku

Z unikaniem bliskości najczęściej spotykamy się w przypadku psów, które w swoim życiu doświadczyły przemocy ze strony człowieka. To przede wszystkim psy odebrane właścicielom, którzy przetrzymywali je w złych warunkach, w małych kojcach lub na łańcuchach. Zwierzaki nie miały możliwości stworzenia bliskiej więzi z człowiekiem i nie zaznały przyjemności, którą mogłoby im dać głaskanie.

Jeśli Twój pupil jest „adopciakiem” – dajcie sobie czas na wzajemne poznanie się. Pies musi Ci zaufać i być całkowicie pewnym, że Twój dotyk będzie dla niego bezpieczny. Bądź cierpliwy/a, a w razie potrzeby nie wahaj się skorzystać z pomocy behawiorysty.

Skontroluj zdrowie, by głaskanie nie bolało

Innym powodem niechęci do głaskania mogą być różnego rodzaju dolegliwości, np. choroby skóry, choroby uszu czy choroby narządów wewnętrznych. Wówczas dotyk może być dla psa po prostu nieprzyjemny i zwierzak będzie go celowo unikał. Jeśli tego typu zachowania pojawiły się u pupila, który wcześniej lubił głaskanie – to sygnał do bezzwłocznej kontroli zdrowia zwierzaka!

Podsumowanie

Większość psów lubi być głaskane przez swoich opiekunów. Ważne, byś wiedział/a, jak głaskać psa i jak tego nie robić. Najlepszym rozwiązaniem jest pozwolenie, by to zwierzak inicjował czułości – najczęściej wystarczy kucnąć lub usiąść obok pupila i poczekać. Do bezpiecznych stref na ciele zwierzaka zalicza się m.in.: miejsce za uszami, szyję i klatkę piersiową, grzbiet i boki tułowia oraz nasadę ogona. Głaskanie psa po głowie to zły pomysł. Nie należ również głaskać czworonoga po ogonie i łapach.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się