Odwodnienie psa – znaczenie i objawy odwodnienia u psa - Butchers

Odwodnienie psa – objawy i znaczenie

Wraz z nadejściem ciepłych, słonecznych dni wzrasta ryzyko odwodnienia. Nie tylko u ludzi, ale również w przypadku zwierząt. Szczególnie narażone na odwodnienie są psy, zwłaszcza te, które przebywają na zewnątrz. Odwodnienie u psa jest stanem bardzo niebezpiecznym, dlatego też warto wiedzieć co robić, gdy się pojawi.

Czego się dowiesz z artykułu:

 • Czym jest odwodnienie u psa?;
 • Jak rozpoznać odwodnienie u psa?;
 • Jak postępować przy odwodnieniu psa?;
 • Jakie są przyczyny odwodnienia u psa?.

Czym jest odwodnienie u psa?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak właściwie jest odwodnienie u psa i jak się objawia. Mówiąc najprościej, jest to stan chorobowy, który spowodowany jest nadmierną utratą wody z organizmu. Pojawić może się zarówno w przypadku zwierząt, jak i ludzi. Zagraża on zdrowiu, a nawet życiu. Pamiętajmy, że żywe organizmy w znaczącej większości składają się z wody. Gdy zaczyna jej brakować, większość narządów nie jest w stanie pracować prawidłowo.

Odwodniony pies jest osowiały, temperatura jego ciała może wzrastać. Może też wystąpić przyspieszone tętno, drżenie mięśni i dolegliwości bólowe. Co ważne, jeśli dojdzie do silnego odwodnienia u psa, ciśnienie jego krwi zmaleje, a zwierzak może zacząć tracić świadomość i nawet umrzeć. Dlatego też nie wolno lekceważyć tego stanu.

Warto wspomnieć o tym, że wyróżniamy trzy rodzaje odwodnienia:

 • hipertoniczne, czyli większą utratę wody niż elektrolitów,
 • hipotoniczne – to większa utrata elektrolitów niż wody w organizmie,
 • izotoniczne – poziom utraty zarówno wody, jak i elektrolitów jest taki sam.

Ma to znaczenie w przypadku leczenia weterynaryjnego, jednakże udzielając pierwszej pomocy, nie musimy wiedzieć dokładnie, z jakim rodzajem odwodnienia mamy do czynienia. Początkowe postępowanie w przypadku odwodnienia u psów jest bowiem podobne.

Przyczyny odwodnienia u psa

Przyczyn odwodnienia u psa jest naprawdę sporo. Najczęściej spowodowane jest ono oczywiście przyjmowaniem przez psa zbyt małej ilości płynów lub też zwiększoną temperaturą na zewnątrz. Pies w takich przypadkach intensywnie zieje, co powoduje utratę wody z organizmu. Jeśli nie ma możliwości jej uzupełnienia, do odwodnienia może dojść naprawdę szybko, nawet w przypadku zdrowego zwierzęcia.

To jednak nie wszystkie przyczyny. Wśród tych, które mogą sprawić, że nasz pupil się odwodni, możemy wymienić bowiem również:

 • biegunki,
 • wymioty,
 • nieodpowiednie stosowanie lub dopasowanie leków moczopędnych,
 • niewydolność nerek,
 • moczówkę prostą,
 • zapalenie otrzewnej,
 • udar cieplny.

Jak sprawdzić czy pies jest odwodniony? - Objawy odwodnienia u psa

Zarówno w przypadku odwodnienia, jak i innych schorzeń, kluczowe znaczenie ma zwracanie bacznej uwagi na psa. Każda zmiana zachowania zwierzęcia może być bowiem dowodem, że dzieje się coś niepokojącego.

Objawami odwodnienia u psa najczęściej jest brak apetytu, pies również jest osowiały i nieco otępiały, często bardzo mocno zieje. Zaniepokoić powinny nas również objawy takie jak suchy nos, utrata elastyczności skóry, czy zapadnięte oczy.

W takiej sytuacji powinniśmy sprawdzić, czy pies jest odwodniony. Jak rozpoznać odwodnienie u psa? Możemy zrobić to na dwa sposoby.

 1. Chwytamy fałdkę skóry na psim karku i lekko unosimy ją do góry. U zdrowego psa opadnie na dół od razu po tym, jak ją puścimy. Jeśli doszło do odwodnienia, skóra opada wolno, a czasem nawet w ogóle się nie wygładza.
 2. Unosimy wargę psa i sprawdzamy dziąsła. Jeśli psu nic nie dolega, powinny być jasnoróżowe, a po naciśnięciu palcem szybko wrócić do swojego naturalnego koloru. Jeśli pupil jest odwodniony, na dziąśle pozostanie przez chwilę biały ślad po ucisku palca.

Brak apetytu może też sugerować inne problemy, dlatego warto sprawdzić, jakie mogą być powody, dlaczego pies nie chce jeść.

Pies jest odwodniony – jak nawodnić odwodnionego psa?

Jeśli doszło do odwodnienia psa, należy działać niezwłocznie. Pierwszym krokiem jest oczywiście podanie chłodnej i czystej wody. Pamiętajmy jednak, żeby nie zmuszać psa do jej wypicia, ponieważ odwodnione zwierzę może mieć problem z jej połknięciem. Jeśli jednak pies nie pije wody, cierpi z powodu biegunki lub wymiotów – wówczas konieczna jest pomoc lekarza. Weterynarz oceni stan naszego pupila oraz poda lek na odwodnienie w postaci kroplówki z elektrolitami. Jednocześnie będzie mógł również pomóc nam w wyeliminowaniu przyczyny złego stanu psa.

Co robić, by nie dopuścić do odwodnienia pupila?

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego też lepiej nie dopuścić do stanu odwodnienia organizmu u swojego pupila. W jaki sposób to zrobić? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że pies powinien mieć ciągły dostęp do czystej, chłodnej wody. Jeśli wybieramy się na długi spacer lub przejażdżkę rowerową z psem – koniecznie zabierzmy ze sobą wodę np. w butelce z poidłem.

Czasem jednak zdarza się, że pies mimo tego nie spożywa dostatecznej ilości wody. W przypadku czworonogów, które nie przepadają za piciem, możemy wykorzystać podawane jedzenie. Przede wszystkim stawiajmy na karmę mokrą, którą dodatkowo możemy nieco rozwodnić, by zwiększyła się ilość przyjmowanego przez psa płynu. Ciekawym pomysłem jest również ugotowanie rosołu bez soli oraz przypraw. Będzie on atrakcyjną propozycją dla czworonoga.

Podsumowanie

Odwodnienie u psa to stan zagrażający jego zdrowiu, a nawet życiu. Kiedy zobaczymy pierwsze objawy odwodnienia u psa, powinniśmy zrobić wszystko, by pomóc psu i niedopuszczań do takich sytuacji w przyszłości. Czasem jednak zdarza się, że nawet mimo dobrej opieki dochodzi do odwodnienia. Wówczas należy działać jak najszybciej. Jeśli obawiamy się, że nasze działania nie są wystarczające, by pomóc psu z odwodnieniem organizmu, należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. Dzięki temu pies szybko wróci do formy i poczuje się lepiej.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się