Parwowiroza u psa – objawy i leczenie - Butchers

Parwowiroza u psa – objawy i leczenie

Szczepienia ochronne są ważne nie tylko w ludzkim kalendarzu – dbanie o podstawową ochronę przeciwko najpoważniejszym w skutkach chorobom zakaźnym powinno być obowiązkiem każdego właściciela czworonoga. Jedną z takich chorób jest psi tyfus, czyli parwowiroza u psa, leczenie, której nie zawsze jest możliwe. O ile jeszcze dorosłe osobniki są w stanie poradzić sobie i przezwyciężyć tę chorobę, to szczenięta, które są najmocniej narażone, nie zawsze przeżywają.

Decydując się na własnego czworonoga, warto wcześniej zasięgnąć informacji o wszystkich najgroźniejszych dla nich schorzeniach oraz metodach postępowania czy profilaktyce w przypadku każdej z nich. Choroba u psa – parwowiroza – jest jedną z tych, którą należy poznać dogłębnie.

Parwowiroza u psa – co to i jakie są przyczyny choroby?

Parwowiroza u psa jest chorobą zakaźną, wywołaną przez wirusa z grupy Parvoviridae CPV-2, a do zakażenia dochodzi zazwyczaj przez wydzieliny organizmu, czyli ślinę, mocz, kał czy wymiociny. Choroba jest o tyle groźna, że zwierzę może zarazić się też od osobnika przechodzącego zakażenie wirusem bezobjawowo. Źródłem zakażenia może być nie tylko sam pies, ale i wszystkie przedmioty, z jakim miał styczność, a więc miski, legowiska, zabawki, ubranka, a nawet dywany. Co więcej, nawet właściciele mogą okazać się dla psa źródłem zakażenia, przenosząc na sobie prątki wirusa. Parwowiroza u dorosłego psa może mieć mniej drastyczny przebieg, jednak zawsze stanowi pewne zagrożenie dla jego zdrowia.

Najbardziej narażone są szczenięta w chwili odsunięcia ich od mleka matki, stanowiącego barierę ochronną dla młodego organizmu. W tym czasie niezbędne jest wprowadzenie określonej, rekomendowanej przez weterynarza diety oraz unikanie sytuacji stresowych dla zwierzęcia.

Parwowiroza u psa – objawy

Parwowiroza u psa szczepionego również może się pojawić, jednak przebieg choroby będzie znacznie łagodniejszy. Zwykle objawy parwowirozy u psa można zauważyć w czasie od 5 do 12 dni od chwili zakażenia wirusem. W pierwszej kolejności choroba atakuje szpik kostny, ponieważ ma do niego łatwy dostęp, krążąc w krwiobiegu. Wirus daje bardzo groźne, wycieńczające dla organizmu objawy, pochodzące przede wszystkim ze strony układu pokarmowego i jelit. Zwierzę poza nietypową ospałością, zmęczeniem, apatią, brakiem łaknienia i pragnienia, przyspieszonym oddechem oraz nagłym spadkiem masy ciała, będzie męczył się z wodnistymi, nawet krwistymi biegunkami, wymiotami i gorączką.

Właśnie z tego powodu objawy parwowirozy u psa dorosłego, a szczególnie u szczeniaka, są tak groźne dla zdrowia. Młody psi organizm może sobie zwyczajnie nie poradzić z wycieńczeniem, odwodnieniem i brakiem pokarmu. Jednak parwowiroza – objawy u psa – może dawać jeszcze poważniejsze i bardziej nagłe w skutkach konsekwencje. Choroba może dotknąć również układ oddechowy w chwili, kiedy wirus zacznie atakować serce. Pies w takim stanie zaczyna się dusić i toczyć z pyska pianę, a błony śluzowe zwierzęcia stają się niepokojąco sine.

Parwowiroza u psa – rokowania

Wiedząc, co to jest parwowiroza u psa, trzeba również pamiętać, że choroba atakuje kolejne narządy błyskawicznie i jedynie szybka reakcja i fachowa pomoc lekarska jest w stanie zwierzęciu pomóc. Parwowiroza u psa może dawać słabe rokowania, jeśli choroba postępuje bardzo szybko, a zwierzę nie otrzyma na czas pomocy. Ostatecznie może dojść do poważnych powikłań, a nawet śmierci zwierzęcia na skutek wstrząsu, zbyt dużego spadku ciśnienia krwi czy drastycznych zaburzeń elektrolitowych organizmu. Jeśli wiadomo już, skąd się bierze parwowiroza u psa, czas dowiedzieć się, jak postępować w takiej sytuacji i jak przebiega leczenie tej niebezpiecznej choroby.

Leczenie parwowirozy u psa

Szybkie wdrożenie leczenie parwowirozy u psa jest kluczowe dla późniejszej kondycji zwierzęcia. Wirus wywołuje tak ciężką w przebiegu chorobę, że należy psa oddać na czas leczenia pod stałą opiekę lecznicy weterynaryjnej, gdzie na bieżąco monitorowany jest stan zwierzaka i podawane odpowiednie preparaty i kroplówki zapobiegające odwodnieniu i niedożywieniu. Leczenie parwowirozy u psa polega również na podawaniu odpowiednich środków farmakologicznych, przeciwdziałających wstrząsom, wymiotom oraz działające osłonowo na delikatną strukturę żołądka i jelit.

Konieczne jest również stosowanie antybiotyków o tak zwanym szerokim spektrum działania, ponieważ hamują produkcję bakterii w obrębie jelit, w tym rozwój sepsy. Ważne jest uzupełnianie płynów oraz dbanie o zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie, a także poziom glukozy we krwi. Choroba utrzymuje się dość długo, bo nawet od jednego do dwóch tygodni, jednak jeśli lekarz poradzi sobie z zahamowaniem rozwoju najgroźniejszego etapu choroby, zwierzak później dość szybko dochodzi do siebie.

Najważniejsze w przebiegu choroby jest absolutnie błyskawiczne działanie. Im szybciej zwierzę trafi pod profesjonalną opiekę weterynaryjną, tym większe są szanse na to, że nawet parwowiroza u starego psa zakończy się bez poważniejszych powikłań. Kluczowy jest czas od 48 do 72 godzin. Jeśli w tym czasie nie dostanie odpowiedniej opieki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w następnej dobie pies umrze.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się