Paszport dla psa lub kota – po co nam paszport dla kota lub psa? - Butchers

Paszport dla psa lub kota – po co nam paszport dla kota lub psa?

Zapewne każdy z nas posiada dokument, jakim jest paszport. Mało kto jednak wie, że zwierzęta również mogą go posiadać. W tym artykule odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące tej tematyki. Ile kosztuje paszport dla psa lub kota, gdzie go wyrobić, ile się czeka, ile jest ważny i po co w ogóle jest potrzebny? Odpowiadamy!

Czym jest i do czego służy paszport dla kota lub psa?

Paszport dla psa lub kota to oficjalny dokument identyfikacyjny. Składa się on z najważniejszych informacji o danym osobniku. Do tego grona zalicza się między innymi imię, gatunek, rasę, płeć, datę urodzenia oraz cechy charakterystyczne. Nie można pominąć podania informacji o stanie zdrowia i szczepieniach między innymi przeciwko wściekliźnie. Poza tym w paszporcie muszą znaleźć się także dane kontaktowe wraz z podpisami właściciela czworonoga i uprawnionego lekarza weterynarii.

Wyrobienie paszportu dla kota lub psa jest motywowane bardzo podobną przyczyną, jak ma to miejsce w przypadku ludzi. Dzięki takiemu dokumentowi zwierzęta domowe (w tym właśnie psy i koty) mogą legalnie przemieszczać się pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. To ogromna szansa na komfortowe życie, gdyż pupil podczas wyjazdów właściciela nie musi mierzyć się z rozłąką, a co za tym idzie – tęsknotą i towarzyszącemu jej gorszemu samopoczuciu.

Gdzie wyrobić i w jaki sposób?

Wiele osób zastanawia się, jak wyrobić paszport dla psa lub kota. Nie jest to zadanie należące do skomplikowanych. Wystarczy tylko odwiedzić lekarza weterynarii, a to on będzie czuwał nad całym procesem.

Znalezienie takiej osoby również nie powinno sprawić żadnych trudności. Do tego celu polecamy odwiedzić stronę internetową Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. To właśnie na niej znajdziemy listę weterynarzy, dzięki której możemy wybrać konkretnego specjalistę przyjmującego niedaleko naszego miejsca zamieszkania.

Ile się czeka?

Może wydawać się, że wyrabianie paszportu to czasochłonny proces. Pozory często jednak mylą i tak jest również w tym przypadku. Kluczowa okazuje się sprawna organizacja. Jeśli właściciel już wcześniej zadbał o spełnienie wszelkich norm (między innymi zaczipowanie pupila, czy zaszczepienie go na wściekliznę), to dokument można zdobyć tego samego dnia, w którym odbywa się wizyta u lekarza weterynarii. Tak naprawdę wszystko ogranicza się wtedy do wypełnienia wszystkich danych przez specjalistę.

Sprawa komplikuje się jednak w przypadku chęci podróży z czworonogiem do kraju niebędącego członkiem Unii Europejskiej. Wówczas istnieje obowiązek dostosowania się do prawa danego państwa, gdyż może ono różnić się od zasad obowiązujących na terenie UE.

Ile kosztuje paszport dla psa lub kota?

Wydanie takiego dokumentu identyfikacyjnego wynosi 100 złotych. Co więcej, to cena niezależna od poszczególnych gabinetów weterynaryjnych bądź jakichkolwiek innych instytucji. Taki koszt paszportu dla psa lub kota został dokładnie określony przepisami prawnymi, więc nie podlega modyfikacjom i uznaniowości.

Jak wygląda paszport dla psa albo kota?

Sprawdźmy teraz, jak wygląda paszport dla psa lub kota. Składa się on z kilku sekcji. Oczywiście główną bazę tworzą wcześniej przytoczone przez nas informacje, takie jak: dane właściciela, opis zwierzęcia wraz z jego oznakowaniem, dane upoważnionego lekarza weterynarii, czy potwierdzenie wykonania szczepienia przeciwko wściekliźnie. Pełen wzór paszportu wydawanego w UE znajduje się na oficjalnej stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Ile jest ważny paszport dla kota lub psa?

Uważamy, że warto jeszcze wyjaśnić, przez ile jest ważny paszport dla kota, psa lub jakichkolwiek innych zwierząt domowych. Otóż to dokument bezterminowy, czyli zachowuje swoją ważność przez całe życie pupila. Nie oznacza to jednak, iż nie trzeba go aktualizować. Mowa tu przede wszystkim o terminowym wykonywaniu szczepień. Część chorób wymaga kilkukrotnego zabezpieczenia się przed nimi. Należy więc przestrzegać określonych w przepisach terminów zarówno ze względu na zdrowie zwierzaka, jak i przestrzeganie prawa.

Podsumowanie

Jak widać, paszport dla kota, psa i innych zwierząt domowych to bardzo istotny dokument. To właśnie on umożliwia przemieszczanie się z naszymi pupilami do innych państw. Na szczęście nie trzeba obawiać się rozbudowanej biurokracji, długiego czasu oczekiwania, czy wysokich kosztów. Wystarczy udać się do upoważnionego lekarza weterynarii, a wszystkie formalności można załatwić jeszcze tego samego dnia. Później nie zapominajmy jednak o regularnym wykonywaniu szczepień nie tylko ze względu na ważność paszportu, ale również w trosce o naszego przyjaciela.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się