Pielęgnacja psa długowłosego - wskazówki i triki - Butchers

Pielęgnacja psa długowłosego – wskazówki i triki

Posiadanie psa długowłosego to nie tylko przyjemność płynąca z obcowania z pięknym, okazałym zwierzęciem, ale również dodatkowa odpowiedzialność związana z pielęgnacją jego sierści. Zaniedbanie odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do powstawania kołtunów, problemów skórnych, a nawet do dyskomfortu i bólu u naszych czworonożnych przyjaciół. Sprawdź, na czym polega pielęgnacja psów długowłosych.

Codzienna pielęgnacja psa z długą sierścią - czesanie i szczotkowanie

Podstawą prawidłowej pielęgnacji psa długowłosego jest codzienne szczotkowanie sierści. Pozwala ono na usuwanie martwych włosów oraz zapobiega powstawaniu kołtunów i splątań, które mogą być bolesne dla psa i trudne do usunięcia. Szczotkowanie jest również doskonałą okazją do sprawdzenia skóry psa pod kątem wszelkich anomalii, takich jak wysypki, guzki czy pasożyty zewnętrzne.

Wybierz grzebień i szczotkę

Wybór odpowiedniego narzędzia do pielęgnacji sierści psa długowłosego zależy od typu i kondycji jego włosów. Do wyboru mamy kilka rodzajów szczotek i grzebieni, które sprawdzą się w pielęgnacji długich sierści:

 • Szczotka z miękkimi włosiem – idealna do delikatnego szczotkowania sierści i nadawania jej połysku.
 • Szczotka z metalowymi pinami – skuteczna w usuwaniu splątanej sierści i delikatnych kołtunów. Uwaga! Piny powinny mieć zaokrąglone końcówki, aby nie podrażniać skóry psa!
 • Grzebień z rzadkimi zębami – doskonały do rozczesywania dłuższej sierści, szczególnie przydatny w okolicach uszu, ogona i na brzuchu.
 • Grzebień z gęstymi zębami – używany do dokładnego rozdzielania sierści oraz usuwania drobniejszych splątani i kołtunów.
 • Filcaki – specjalne narzędzie z ostrzami / żyletkami do rozcinania kołtunów.

Wskazówka: używaj sprayów ułatwiających rozczesywanie, które zmiękczają sierść i ułatwiają rozplątywanie długich włosów, a co za tym idzie – minimalizują ilość nieprzyjemnych dla zwierzaka pociągnięć. Wybrane preparaty będą również działać antystatycznie i skutecznie zmniejszać ryzyko powstawania splątań i kołtunów.

Jak szczotkować psa?

Aby zminimalizować dyskomfort zwierzęcia podczas pielęgnacji, należy stosować się do kilku zasad:

 • Używaj odpowiednich narzędzi – dopasuj szczotkę lub grzebień do typu sierści psa. Delikatniejsza sierść wymaga miększych szczotek, podczas gdy gęsta i skłonna do plątania sierść może potrzebować szczotki z metalowymi pinami.
 • Zawsze szczotkuj w kierunku wzrostu włosów, zaczynając od końcówek i stopniowo przesuwając się bliżej skóry – to pozwala uniknąć ciągnięcia i szarpania, które mogą być nieprzyjemne dla psa.
 • Zadbaj o regularność – codzienne szczotkowanie zapobiega powstawaniu kołtunów i utrzymuje sierść w dobrej kondycji. Nawet krótkie sesje pielęgnacyjne są lepsze niż długie, ale wykonywane rzadziej.

Wskazówka: pielęgnacja sierści powinna być dla zwierzaka pozytywnym doświadczeniem. Używaj smakołyków i pochwał, by zbudować dobre skojarzenia i ułatwić przyszłe sesje pielęgnacyjne. Codzienna pielęgnacja psa długowłosego może stać się przyjemnym rytuałem, który wzmocni więź między właścicielem a zwierzęciem!

Pielęgnacja psów z długą sierścią - kąpiele

Kąpiel jest ważnym elementem pielęgnacji psów długowłosych, jednak wymaga odpowiedniego podejścia, aby sierść pozostała zdrowa, lśniąca i wolna od kołtunów. Odpowiednia częstotliwość kąpieli, dobór produktów oraz technika będą mieć znaczący wpływ na kondycję sierści i skóry psa.

Jak często kąpać psa? Psy z długą i gęstą sierścią mogą wymagać rzadszych kąpieli, aby uniknąć przesuszenia skóry i sierści, podczas gdy psy z długą, ale rzadszą sierścią mogą potrzebować częstszych kąpieli. Częstotliwość kąpieli musi być dopasowana również do stylu życia pupila – psy, które spędzają dużo czasu na zewnątrz, bawiąc się w błocie czy wodzie, będą potrzebowały częstszych kąpieli niż te, które większość czasu spędzają w domu.

Jak prawidłowo kąpać psa długowłosego?

 • Przygotowanie – przed kąpielą dokładnie rozczesz sierść psa, aby usunąć wszelkie kołtuny i splątania. To ułatwi mycie i zapobiegnie tworzeniu się nowych kołtunów podczas suszenia.
 • Mycie – użyj letniej wody, aby zmoczyć sierść psa. Delikatnie wmasuj szampon, zwracając uwagę na każdą część ciała, w tym łapy i brzuch.
 • Spłukiwanie – dokładnie spłucz szampon, upewniając się, że sierści i skórze zwierzaka nie pozostały resztki produktu, które mogłyby spowodować podrażnienie skóry.
 • Stosowanie odżywki – nałóż odżywkę (dopasowaną do rodzaju sierści pupila) i pozostaw ją na kilka minut. To pomoże zamknąć łuski włosa i ułatwi rozczesywanie. Po określonym czasie dokładnie spłucz odżywkę.
 • Suszenie – delikatnie osusz sierść ręcznikiem, a następnie użyj suszarki (najlepiej z chłodnym nawiewem). Kontynuuj rozczesywanie sierści w trakcie suszenia, aby zapobiec plątaniu.

Pamiętaj, że cierpliwość i delikatność są kluczowe podczas kąpieli i czesania psa długowłosego!

Podsumowanie

Wiesz już, że regularne szczotkowanie i czesanie oraz właściwie przeprowadzane kąpiele są najważniejszymi elementami pielęgnacji psów długowłosych oraz zapobiegania powstawaniu kołtunów. W profilaktyce kołtunów istotna jest również zdrowa, właściwie zbilansowana dieta – to ona jest fundamentem zdrowej sierści. Upewnij się, że Twój pies otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym białko wysokiej jakości, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, witaminy i minerały.

W niektórych przypadkach, konieczne może być zastosowanie suplementów diety, zawierających kwasy tłuszczowe, biotynę, cynk czy witaminy z grupy B, które mogą wspierać zdrowie sierści. Nie mniej ważne jest skuteczne nawodnienie – pies powinien mieć nieograniczony dostęp do świeżej i czystej wody!

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się