Pies dla alergika - rasy psów dla alergików - Butchers

Pies dla alergika

Jesteś wielkim miłośnikiem psów? Marzysz o posiadaniu czworonożnego przyjaciela, który wiernie będzie towarzyszył Ci w każdym aspekcie Twojego życia? Niestety borykasz się z alergią i uważasz, że Twoje marzenie jest niemożliwe do spełnienia… Czy tak rzeczywiście musi być? Czy istnieje idealny pies dla alergika? Zostań z nami i poznaj odpowiedź na to pytanie, gdyż ona może odmienić Twoje życie!

7 alergenów psa

Żeby lepiej zrozumieć, dlaczego tak wiele osób boryka się z uczuleniem na psy, prezentujemy siedem najlepiej przebadanych naukowo alergenów, lecz tak naprawdę jest ich co najmniej czterokrotnie więcej.

Ø Can f1 – to lipokalina, czyli białko wydzielane przez komórki nabłonkowe języka oraz gruczoły łojowe skóry. To najpopularniejszy i jednocześnie najczęściej występujący alergen, który uczula ponad połowę osób – eksperci wskazują nawet na 75% pacjentów biorących udział w badaniach! Idealny pies dla alergika i Can f1 – to zupełnie niedopasowane połączenie.

Ø Can f2 – widoczne podobieństwo do Can f1, ponieważ również znajduje się w ślinie psa i jego sierści. Wywołuje niepożądane reakcje u maksymalnie 1/3 osób.

Ø Can f3 – to albumina znajdująca się w surowicy krwi psów. Według badań 35 procent uczulonych negatywnie reaguje na ten alergen.

Ø Can f4 – czyli lipokalina występująca w ślinie i sierści. Wykazuje nadzwyczajną wrażliwość na temperaturę. Uczula zazwyczaj od 35 do 60% osób uczulonych na psy.

Ø Can f5 – występuje w psiej prostacie. To kalikreina gruczołu krokowego (przez niektórych nazywana esterazą argininową). Mocno oddziałuje na alergików, ponieważ uczula niemal 70 procent osób. Są jednak pozytywy. Po pierwsze kalikreina dotyczy tylko samców. Po drugie można w znacznym stopniu zredukować jej występowanie poprzez kastrację czworonoga.

Ø Can f6 – ponownie mowa tu o lipokalinie, czyli rodzinie białek niezwykle często spotykanej w świecie zwierząt. Potrafi uczulać od 38 do 61% pacjentów borykających się z alergią na psy.

Ø Can f7 – ostatni z dokładnie przebadanych psich alergenów. To białko wytwarzane przez najądrza czworonogów.

Czy alergik może mieć psa?

Większość osób uczulonych na daną substancję stara się jej po prostu – w miarę możliwości – unikać. Jest to całkowicie zrozumiałe zachowanie, aczkolwiek okazuje się, iż sytuacja zmienia się w przypadku zwierząt, a zwłaszcza psów. Dla uczulonych na sierść mamy świetne informacje – posiadanie czworonogów jest realne!

Zapewne zastanawiasz się, jak to możliwe. Od razu zaznaczamy, że najważniejszy jest prawidłowy dobór rasy. Nie możesz mieć bliskiego kontaktu z każdym czworonogiem, ponieważ miałoby to negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Wybieraj więc tylko spośród zwierzaków wyróżniających się mniejszym potencjałem alergizującym.

Jaki pies dla alergika? Kluczowe cechy.

Zanim wskażemy polecane rasy psów dla alergików, przedstawimy ogólne cechy, które powinny posiadać czworonogi przeznaczone dla takich właśnie osób. Niezwykle często można spotkać opinie, że psem hipoalergicznym jest czworonóg posiadający włosy zamiast sierści. To twierdzenie przekoloryzowane, aczkolwiek im mniej sierści, tym lepiej. Polecane są rasy pozbawione podszerstku, gdyż cechuje je ograniczone linienie. 

 

Rasy psów dla alergików

Przejdźmy więc do konkretów. Jaka rasa psa w tym wypadku będzie najlepsza? Którą warto wybrać, aby móc codziennie bawić się z ukochanym psiakiem i jednocześnie skutecznie dbać o własne zdrowie i samopoczucie?

Mały pies dla alergika

Jeżeli Twoje serce skradły czworonogi o niewielkich rozmiarach, przygotowaliśmy dla Ciebie listę małych psów. Oto najpopularniejsze rasy, które będą najbezpieczniejsze dla Twojego zdrowia:

 • yorkshire terrier,
 • pudel miniaturowy,
 • shih tzu,
 • sznaucer miniaturowy,
 • west highland white terier,
 • maltańczyk,
 • hawańczyk,
 • bolończyk,
 • pinczer małpi.

Małych psów dla osób uczulonych na sierść jest jednak więcej niż te znajdujące się na powyższej liście. Mowa tu o kilkunastu rasach wykazujących niski potencjał uczulający. 

Duży pies dla alergika

Na pewno wśród naszych czytelników znajdują się osoby szukające wymarzonego, dużego psa. Istnieje co najmniej kilka ras spełniających wszystkie najważniejsze kryteria. Oto część z nich:

 • pudel królewski,
 • labradoodle,
 • sznaucer olbrzymi,
 • bouvier des flandres,
 • airedale terrier,
 • goldendoodle.

Co więcej, oprócz małych i dużych psów, przy których osoba z alergią na sierść będzie się dobrze czuła, są również psiaki średniej wielkości, a także rasy praktycznie pozbawione sierści. Nie mamy więc wątpliwości, że uda Ci się znaleźć czworonożnego przyjaciela.

Podsumowanie

Mimo uczulenia na sierść, możesz cieszyć się z bliskiego towarzystwa zwierzaka. Najlepiej wybierać rasy psów z włosami. Dla alergików to najbezpieczniejsze rodzaje czworonogów ze względu na niski potencjał uczulający. 

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się