Wakacje z kotem - czy podróżowanie z kotem jest możliwa? - Butchers

Czy podróżowanie z kotem jest możliwe, czyli z kotem na wakacje

Kiedy zbliżają się wakacje, wielu osobom towarzyszą mieszane uczucia. Z jednej strony nadchodzący wypoczynek cieszy, ale z drugiej zastanawiamy się, czy nasz pupil dobrze zniesie tymczasową zmianę miejsca zamieszkania. I choć coraz więcej ośrodków wczasowych akceptuje zwierzęta, to najczęściej widujemy ze swoimi panami psy. A czy możliwe jest też podróżowanie z kotem? I gdzie z kotem na wakacje warto się wybrać, a których kierunków unikać?

Czy kot może polubić podróże?

Odpowiedź na pytanie, czy wyjazd z kotem na wakacje to dobry pomysł – wcale nie jest prosta. W końcu koty kojarzą nam się w dużej mierze z niezależnością (słynne chodzenie własnymi ścieżkami), nieufnością do obcych i unikaniem sytuacji stresowych. A z pewnością wyjazd daleko od znanego miejsca takim stresorem może być dla naszego pupila.

Istnieją takie kocie rasy, które cechuje szczególnie duże przywiązanie do swojego właściciela i łatwość oswajania się z nowymi warunkami. To na przykład koty rosyjskie niebieskie, koty syberyjskie, koty syjamskie, koty norweskie leśne, koty perskie czy tureckie vany. Dla nich większym wyzwaniem jest rozłąka ze swoim opiekunem niż wspólne podróżowanie w nieznane, dlatego w ich przypadku wyjazd może okazać się mniej problematyczny.

Wymarzone wakacje z kotem przywiązanym do swojego miejsca

Nie ma co się oszukiwać – zdecydowana większość kocich towarzyszy życia jest jednak nastawiona niechętnie do zmiany otoczenia i nawyków. Zdecydowanie preferują własny kawałek mieszkania, balkonu, działki, który starcza im za cały świat. Jeśli więc wczasy z kotem to opcja nie do wdrożenia – nie przejmuj się! Istnieją możliwości, które otworzą Ci drzwi na podróże, zaś Twojemu kotu zapewnią najlepszy w danej sytuacji komfort. Masz do wyboru:

 • dochodzącego przynajmniej raz dziennie „karmiciela” – to niewątpliwie opcja najbardziej komfortowa dla twojego kota – zwłaszcza, jeśli osoba jest kotu znana; zwierzę pozostaje na swoim terytorium – jedyne, co się zmienia, to brak opiekuna, rekompensowany przez znajomą osobę z zewnątrz;
 • zakwaterowanie kota u znajomych, którzy nie są obcy Twojemu pupilowi – choć następuje tu zmiana otoczenia, niewątpliwie stres związany z podróżowaniem byłby większy niż kilka-kilkanaście dni z „oswojonym” człowiekiem w jego domu;
 • kocie hotele – w dzisiejszym czasach coraz chętniej wybierane ze względu na zapewniony zwierzęciu komfort i zajęcia aktywizujące oraz opiekę medyczną w razie potrzeby w przystępnej cenie; niestety, w tym przypadku poziom kociego stresu wzrasta nieporównanie, gdyż i miejsce, i opiekunowie są dla kota całkowicie obcy; nie zmienia to jednak faktu, iż tego typu stres ma mniejsze natężenie niż w sytuacji zabrania zwierzęcia w podróż, w której on wcale nie ma ochoty być.

Gdzie zaplanować wyjazd na wakacje z kotem?

Zakładając, że podróżowanie z Twoim kotem wydaje się dobrym pomysłem, powinieneś wiedzieć, że wylot samolotem z kotem zdecydowanie odradzamy. Dlatego jedyną, wydaje się, słuszną opcją w przypadku decyzji o wspólnych wakacjach z kotem, jest podróż samochodem. Ogranicza to dość poważnie zasięg podróży, ale jej nie eliminuje. Warto rozważyć kierunki, w które dojedziecie maksymalnie w kilka godzin ciągiem, z obowiązkową przerwą na odpoczynek w przypadku dłuższej trasy.

Gdzie na wakacje z kotami możesz wybrać się w miarę bezproblemowo? Możesz więc spędzić wakacje w górach z kotem lub nad morzem, nad jeziorem bądź gdzieś w głuszy – i jedyne, co Cię może powstrzymać, to liczba przystanków po drodze. Jak zabrać kota na wakacje? Poniżej gotowy przepis na sukces.

Podróżowanie z kotem samochodem – jak się właściwie przygotować?

Właściciele czworonogów dobrze wiedzą, że ekwipunek kociego przyjaciela może dorównywać lub nawet przerastać ekwipunek członka rodziny. Jadąc z kotem na wakacje, bądź przewidujący i przygotuj następujące rzeczy:

 • dokumenty kota i zaświadczenie o niezbędnych szczepieniach,
 • transporter – obowiązkowo zamieszkany i obwąchany przez Twojego pupila przed podróżą,
 • szelki i smycz, z którymi kot jest oswojony – im wcześniej się do nich przyzwyczaił, tym mniej stresujące będą wspólne wyjścia,
 • znajoma kotu kuweta wyściełana papierem, bez żwirku, który mógłby się wysypać podczas podróży,
 • żwirek w osobnej paczce – najlepiej taki, którego zapach kot zna,
 • zapas karmy lubianej przez pupila – nie wydaje się rozsądne eksperymentowanie podczas wyjazdu z kotem na wakacje,
 • zapas podkładów, ratujących w trudnych sytuacjach
 • co najmniej dwa kocyki – jeden do wyłożenia w środku transportera, drugi do przykrycia go podczas podróży w celu wyciszenia otoczenia kota,
 • znane kotu miseczki na karmę i wodę,
 • ulubione zabawki, których obecność i zapach pozwolą odbyć kotu podróż w bardziej komfortowych warunkach psychicznych.
 • pamiętaj o medykamentach, które w razie nagłej potrzeby (np. wymioty) będą pod ręką.

Podsumowanie

Bliskość ukochanego pupila w wymarzonym otoczeniu podczas wakacji może być naprawdę dużą wartością dodaną. Jeśli tylko twój kot jest otwarty, nie lubi się z Tobą rozstawać, nie przeszkadza mu zmiana otoczenia i smycz – nie masz się czego obawiać. Pamiętaj, że zgodnie z prawami kociej fizyki – kot jest w stanie wypełnić każdą dowolną przestrzeń, którą w danej chwili uzna za swoją.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się