Skaleczona poduszka u psa - co robić? - Butchers

Skaleczona poduszka u psa – co robić?

Łapy psa wyposażone są w poduszki. Ich zadaniem jest między innymi amortyzacja narządu ruchu podczas chodzenia, biegania i skakania oraz przeciwdziałanie ślizganiu się. Poduszki na łapach pozwalają również identyfikować rodzaj powierzchni po której porusza się zwierzak (np. jako bezpieczny lub niebezpieczny) oraz stanowią skuteczną izolację termiczną przed chłodem podłoża. Ponadto na poduszkach znajdują się gruczoły potowe, dzięki którym pies może dodatkowo regulować ciepłotę ciała podczas upałów.

Poduszki są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jednak podczas rozmaitych aktywności może dojść do ich uszkodzenia. Rozcięta poduszka u psa wymaga podjęcia odpowiednich działań zaradczych, dzięki którym zwierzak nie będzie cierpiał i w krótkim czasie wróci do pełnej sprawności.

Uszkodzona poduszka u psa - rodzaje i przyczyny urazów

Poduszki na psich łapach mogą ulegać różnym rodzajom uszkodzeń. Rana na łapie psa może być pęknięciem, przecięciem lub przetarciem / zdarciem. W skrajnych przypadkach możemy mieć do czynienia z oderwaniem poduszki.

  • oparzenia poduszek u psa – zdarzają się przede wszystkim latem, w wyniki kontaktu psich łap z rozgrzanym asfaltem; oparzenia mogą również być konsekwencją kontaktu z silnymi substancjami chemicznymi zastosowanymi na podłożu (np. soli drogowej czy ostrych preparatów dezynfekujących do mycia podłóg itp.)
  • zdarta poduszka u psa – mogą pojawić się u psów bardzo aktywnych, które poruszają się przede wszystkim po betonie lub drogach wysypanych drobnym żwirkiem; zdarte poduszki u psa częściej występują u starszych zwierzaków oraz psów mieszkających na zewnątrz (np. w kojcach)
  • przecięta poduszka u psa – to uraz, który może pojawić się w efekcie nadepnięcie na przedmiot o ostrych krawędziach, szkło lub ostry kamień
  • pęknięta poduszka u psa – rozcięty opuszek u psa może mieć charakter pęknięcia, dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy do urazu dochodzi podczas biegania lub skakania – wówczas siła nacisku poduszki na ostrą krawędź jest tak duża, że dochodzi do pęknięcia.

Każde skaleczenie poduszki jest bardzo bolesne dla psa, który będzie unikał stawania na zranionej łapie i często ją oblizywał. Naszym obowiązkiem jest dokładne oglądnięcie uszkodzenia i podjęcie niezbędnej interwencji.

Jak zabezpieczyć ranę u psa?

Każdą ranę należy jak najszybciej oczyścić i przemyć za pomocą łagodnego środka antyseptycznego. Do dezynfekcji nie należy używać preparatów na bazie alkoholu, bo te potęgują odczucia bólowe u zwierzaka i mogą przedłużać gojenie się rany.

Delikatnie zdarty opuszek u psa i niewielkie, niezbyt głębokie przecięcie (bez obfitego krwawienia!) najczęściej nie wymaga wizyty u lekarza weterynarii. W takich przypadkach, po dokładnym oczyszczeniu i zdezynfekowaniu rany możemy założyć psu prosty opatrunek. Opatrunek dla psa na łapę powinien składać się z jałowego gazika oraz elastycznego bandaża, który utrzyma gazik na miejscu. Bandaż nie powinien powodować dodatkowych obtarć!

Opatrunek należy zmieniać codziennie, uważnie sprawdzając postępy w gojeniu się rany. W przypadku braku widocznej poprawy lub jakiegokolwiek pogorszenia stanu łap – należy bezzwłocznie umówić się na wizytę w klinice weterynaryjnej.

Kiedy należy udać się z psem do weterynarza?

Szybkiej interwencji lekarza weterynarii wymaga każde głębokie przecięcie lub pęknięcie poduszki, zwłaszcza jeśli rana dodatkowo obficie krwawi. Po oczyszczeniu rany i wstępnym zatamowaniu krwawienia – specjalista zszywa skaleczenie. Jeśli uszkodzeniu uległa jedna z poduszek na psich palcach – lekarz jeszcze przed założeniem opatrunku odseparowuje palce psiej łapy za pomocą niewielkich klinów (np. z waty lub ligniny) w taki sposób, by podczas gojenia nie doszło do odparzeń. Następnie na ranę nakładana jest jałowa gaza. W kolejnym kroku łapa jest bandażowana.

W trakcie leczenie można stosować specjalistyczne psie buty przeznaczone do ochrony opatrunków. W niektórych przypadkach konieczne może być podanie zwierzakowi antybiotyków i/lub środków przeciwzapalnych. Postępy w gojeniu się rany należy uważnie monitorować, dokładnie oglądając ranę podczas każdej zmiany opatrunku.

W okresie rekonwalescencji warto ograniczyć ilość spacerów i zdecydowanie zmniejszyć ich intensywność. O zakończeniu procesu leczenia decyduje lekarz weterynarii, który już po zdjęciu opatrunku może zalecić stosowanie miejscowo maści ochronnej.

Ile goi się rozcięta poduszka u psa?

Czas niezbędny na wygojenie rany zależy od rozległości i głębokości uszkodzenia poduszki oraz ogólnej kondycji psa. Istotny wpływ na tempo leczenia ma również dbanie o prawidłowo założony opatrunek, który powinien uniemożliwiać psu dostęp do rany i jej rozlizywanie. Najczęściej do całkowitego wygojenia poduszki dochodzi w czasie od 2 do 4 tygodni.

Podsumowanie

Poduszki na psich łapach amortyzują układ kostny i mięśniowy zwierzaka oraz izolują łapy od podłoża. Skaleczona poduszka u psa może powodować ostry ból i uniemożliwiać swobodne poruszanie się. Zdarte poduszki u psa są najczęściej efektem intensywnych zabaw na betonie. Do przecięcia poduszki u psa może dojść w wyniku stanięcia np. na ostry kamień lub szkło. Niewielkie rany możemy oczyścić i opatrzyć samodzielnie. Głębokie i obficie krwawiące skaleczenia wymagają interwencji lekarza weterynarii.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się