Szkoła dla psa - kiedy warto wysłać psa na szkolenie? - Butchers

Szkoła dla psa – kiedy warto wysłać psa na szkolenie?

Bycie opiekunem psa przynosi mnóstwo radości. Nie ma jednak sensu koloryzować rzeczywistości i trzeba zdać sobie sprawę, że początki bywają trudne. Początkujący właściciele często mają sporo problemów z opanowaniem czworonoga. Wtedy należy zrobić wszystko, aby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli. Powstały nawet szkoły dla psów pomagające w ich wychowaniu. Dowiedz się o nich więcej, bo w trakcie swojej działalności pomogły już wielu osobom.

Czym jest szkoła dla psów?

Szkoła dla psów – jak sama nazwa wskazuje – to miejsca świadczące kompleksowe usługi w zakresie szkolenia czworonożnych przyjaciół. Zajęcia polegają na profesjonalnej tresurze z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Dzięki zastosowaniu kompleksowej analizy behawioralnej można modyfikować zachowanie psów.

Dostępne są także terapie zaburzeń skierowane głównie do zwierząt zmagających się z poważnymi problemami. Mogą one wynikać z różnych przyczyn, między innymi z traumatycznych przeżyć odciskających swoje piętno na psychice. Szkoły dla psów działają zarówno w trybie stacjonarnym, jak i online. Wybór konkretnej formy zajęć w dużej mierze zależy od celu, który chcemy osiągnąć.

Ile trwa szkolenie psa?

Powyższe pytanie nie należy do łatwych, ponieważ każdy pies jest inny i może inaczej reagować na tresurę. Standardowo jednak przewiduje się, że szkolenia dla psów powinny trwać kilka tygodni. Dużo jednak zależy też od częstotliwości spotkań. Zazwyczaj już po dziesięciu sesjach zauważalne są wymierne efekty pozwalające na zakończenie spotkań z profesjonalnym trenerem. Pomimo to trzeba wciąż wykonywać zalecenia, aby z biegiem czasu pupil nie utracił wzorców zachowań wypracowanych ze specjalistą.

Analizując, ile trwa szkolenie psa, musimy jeszcze dodać, iż równie istotnym czynnikiem jest określenie celu, który chcemy osiągnąć. Czworonóg żyjący na co dzień w zwyczajnych warunkach nie potrzebuje zbyt wiele czasu, aby zaadaptować się swojego środowiska. Sytuacja zmienia się jednak diametralnie, gdy mamy do czynienia z psem mającym współpracować ze służbami (na przykład z policją). Wyszkolenie takiego psiaka wymaga zdecydowanie dłuższej i bardziej wytężonej pracy. Trzeba go przygotować na czyhające zagrożenia oraz sprawić, żeby efektywnie realizował swoje zadania w terenie. Szkolenia dla psów policyjnych trwają zazwyczaj około pół roku, a kursy są podzielone na odrębne specjalizacje.

Kiedy wysłać psa na szkolenie?

Odpowiedź na to pytanie rozbijemy na dwie części. Po pierwsze, każdy pies, który ma w przyszłości wykonywać poszczególne zadania, potrzebuje najpierw udać się na szkolenie. Od tej reguły nie ma praktycznie odstępstw. Ponownie można tu przytoczyć nasz powyższy przykład psów policyjnych. Oczywiście zdarza się, iż jeden osobnik ma do wykonywania pewnych czynności większe predyspozycje, niż drugi. Wpływ na to mają chociażby cechy charakterystyczne konkretnych ras. Pomimo to i tak nie należy rezygnować z przeszkolenia u specjalisty, które zresztą w niektórych przypadkach jest obligatoryjne, aby móc pełnić dane funkcje.

Druga część naszej odpowiedzi na to pytanie będzie dotyczyć wieku psa, w którym można wysłać pupila na szkolenie. Behawioryści podają zazwyczaj, że warto zdecydować się na taki krok w początkowych miesiącach życia. Drugi bądź trzeci powinien być optymalny, ponieważ to najlepszy okres do nauki. Wiedza jest pobierana wtedy w sposób szybki i efektywny. Polecamy zapamiętać uniwersalną zasadę głoszącą, iż im wcześniej, tym lepiej, ale zarazem nigdy nie jest za późno na naukę.

Czy szkoła dla psa to bezpieczne miejsce?

Mnóstwo właścicieli czworonogów zastanawia się, czy szkoła dla psów to na pewno bezpieczne miejsce, więc postanowiliśmy rozwiać wątpliwości. Zwierzęta są tam pod opieką specjalistów wykazujących się odpowiednią wiedzą i kompetencjami. Znają oni zaawansowane techniki, dzięki którym potrafią dotrzeć do psów. Wszystkie treningi odbywają się z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa.

Jakie efekty można uzyskać po wysłaniu psa na szkolenie?

Przede wszystkim szkoła dla psów nie tylko uczy zwierzaka wskazanych norm zachowań w określonych sytuacjach, ale również pozwala pozbyć się niechcianych nawyków. To także miejsce, w którym czworonogi mogą w komfortowy i bezpieczny sposób przejść przez proces socjalizacji. Wymierne korzyści dostrzegają także właściciele zwierząt, gdyż po wizytach u specjalisty powiększają zasób swojej wiedzy. Dzięki temu ich codzienna opieka nad czworonożnymi przyjaciółmi staje się zdecydowanie łatwiejsza.

Podsumowanie

Reasumując, zamiast wciąż zastanawiać się, kiedy wysłać psa na szkolenie, lepiej zrobić to od razu – na początku jego życia. Jeśli jednak tego nie zrobiłeś, to wcale nie przekreśla Twoich możliwości skorzystania z usług profesjonalistów. Szkoła dla psa to w stu procentach bezpieczne miejsce, ale tylko pod warunkiem, gdy wybierzesz sprawdzonych trenerów. Twój czworonożny przyjaciel z pewnością doceni ten ruch, a i sprawowanie opieki nad nim stanie się znacznie przyjemniejsze.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się