Tłuszczak u kota - jak wygląda tłuszczak u kota? - Butchers

Tłuszczak u kota – wszystko, co warto wiedzieć

Każdy z nas chciałby, aby nasz koci przyjaciel cieszył się długim życiem i dobrym zdrowiem. Niestety, zwierzęta domowe czasem chorują, dlatego trzeba regularnie je badać i odbywać kontrolne wizyty w terminie wyznaczonym przez lekarza weterynarii. Jedną ze zmian jakie można spotkać u kota jest tłuszczak, czyli pojedyncze zgrubienie występujące pod skórą zwierzęcia. Co należy o nim wiedzieć, aby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowe życie swojemu pupilowi ?

Czym jest i jak wygląda tłuszczak u kota? Gdzie może być zlokalizowany tłuszczak u kota?

Podczas regularnego głaskania oraz przytulania kota możesz wyczuć pod skórą zwierzęcia zgrubienia – może to być tłuszczak. U kotów występują co prawda dość rzadko, lecz statystycznie ryzyko wystąpienia wzrasta u kastrowanych kocurów. W dzisiejszych czasach coraz częściej koty poddawane są kastracji, zwłaszcza w miastach – stąd tematyka tłuszczaka u kotów staje się coraz bardziej popularna, a wiedza o tym, jak je rozpoznać – poszukiwana. Jakie zmiany sugerują obecność tłuszczaka u kota? Podejdź do swojego pupila, delikatnie obmacaj jego ciało. Tłuszczak to widoczne gołym okiem, najczęściej pojedyncze zgrubienie pod skórą, łatwo wyczuwalne, może się przesuwać podczas dotyku. Czym jeszcze charakteryzuje się tłuszczak?

 • Najczęściej występuje na tułowiu, brzuchu i kończynach i to na te miejsca zwracaj szczególną uwagę.
 • Ma różny kształt (choć najczęściej kulisty).
 • Charakteryzuje się różną wielkością, zwykle niewielki – natomiast może mieć tendencję do powiększania się.
 • Zbudowany jest z samej tkanki tłuszczowej.
 • Tempo wzrostu w zdecydowanej części przypadków jest niewielkie.
 • Tego typu tkanki są miękkie w dotyku – pod wpływem nacisku mogą ulegać odkształceniu.
 • Nie powoduje bólu u zwierzęcia ani innego dyskomfortu w postaci osłabienia, gorączki itp.

Tłuszczak to rodzaj łagodnego nowotworu, ale nie panikuj! Nie wiąże się on w zdecydowanej większości przypadków z zagrożeniem życia zwierzęcia, chyba że przekształci się w inny typ nowotworu.

Czym grozi tłuszczak u kota?

O ile nie występuje w miejscu niebezpiecznym, nie powinien być dużym zagrożeniem. Jeżeli zauważysz, iż guzek się powiększa i życie z nim staje się dla zwierzęcia wyzwaniem, nie bagatelizuj problemu – natychmiast udaj się do lekarza specjalisty. Tłuszczaki u kota to zmiana łagodna i łatwa do usunięcia w razie potrzeby.

Gdzie może być zlokalizowany tłuszczak u kota?

Tłuszczaki u kotów mogą znajdować się w różnych miejscach ciała, najczęściej jednak występują w następujących obszarach ciała:

Głowa i szyja:

 • Na policzkach
 • W okolicach uszu
 • Pod żuchwą

Tułów:

 • Na brzuchu
 • W okolicach pachwin
 • Na grzbiecie
 • Wzdłuż kręgosłupa

Kończyny:

 • Na udach
 • Na ramionach
 • W okolicach łap

Ogon:

 • U nasady ogona
 • Wzdłuż ogona

Jeśli zauważysz u swojego kota jakiekolwiek zgrubienie pod skórą, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Lekarz weterynarii będzie w stanie zdiagnozować tłuszczaka i zalecić odpowiednie leczenie.

Skąd się bierze tłuszczak u kota?

Jak każda zmiana chorobowa, tak i tłuszczak ma swoje przyczyny. Prawdopodobnie w organizmie pupila od dawna zachodzą zmiany hormonalne, które doprowadziły do powstania tłuszczaka u Twojego kota. Może się także okazać, zwłaszcza w przypadku starszych lub otyłych kotów, że zmagają się one z długotrwałymi stanami zapalnymi, w wyniku których nastąpiły podskórne zwyrodnienia – cząstki wydzielane przez układ immunologiczny pobudzają do wzrostu adipocyty, czyli komórek syntetyzujących i magazynujących tłuszcz w organizmie. Z kolei przyczyny występowania innej części tłuszczaków mają podłoże genetyczne.

Jak postępować w przypadku zdiagnozowania tłuszczaka pod skórą u kota?

Pomimo tego, że objawy tłuszczaka u kota z reguły nie zagrażają zwierzęciu – warto pamiętać, że z czasem mogą być nieestetyczne i wyraźnie przeszkadzać jemu w normalnym funkcjonowaniu (na przykład umiejscowione na łapach utrudniają chodzenie, zaś umieszczone na podbrzuszu – uniemożliwiają wygodne leżenie). Może się zdarzyć, że tłuszczak u kota wykazuje tendencję do szybkiego wzrostu i w sposób niekontrolowany ulega rozrostowi zwiększając swoją objętość.

Dlatego w każdym przypadku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu wykluczenia choroby lub podjęcia decyzji o ewentualnym usunięciu tłuszczaka. W razie jakichkolwiek wątpliwości lekarz wykona przezskórne badanie USG, a w uzasadnionych przypadkach – także biopsję cienkoigłową w celu zbadania komórek pod kątem groźniejszych zmian nowotworowych. Nazywamy to badaniem cytologicznym.

Podstawową metodą leczenia tłuszczaków jest zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zmiany. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Niestety, nie ma środków zapobiegających powstawaniu zmian nowotworowych o łagodnym charakterze, jakimi są tłuszczaki u kotów – dlatego ważna jest profilaktyka (regularne wizyty u lekarza weterynarza) oraz kontrola ciała wykonywana przez opiekuna.

Podsumowanie - tłuszczak u kota

Korzystaj z każdej okazji, by cieszyć się z bliskości ze swoim pupilem – dzięki temu będziesz mógł także kontrolować jego ciało i zwracać uwagę na wszelkie odstępstwa od prawidłowej struktury skóry czy tkanek. Tłuszczaki u kota, choć dość rzadkie, zwykle budzą niepokój właściciela. Pamiętaj o regularnych kontrolach medycznych – tylko one pozwolą na szybką i sprawną diagnostykę oraz leczenie.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się