Udar u kota - jak rozpoznać udar u kota i udzielić pomocy - Butchers

Udar u kota – jak rozpoznać udar u kota i udzielić pomocy

Mówiąc o udarze u kota musimy wziąć pod lupę jego dwa podstawowe rodzaje: udar mózgu (niedokrwienny lub krwotoczny) oraz udar cieplny. Koci udar zawsze wymaga udzielenia ekspresowej, adekwatnej do sytuacji pierwszej pomocy oraz bezzwłocznej wizyty u lekarza weterynarii.

Jak rozpoznać udar mózgu u kota? Jakie objawy będą wskazywały na udar słoneczny u kota? Na czym polega pierwsza pomoc i leczenie w poszczególnych przypadkach?

Udar mózgu - co to jest i jak wygląda udar u kota?

Termin udar mózgu określa stan nagłej niewydolności funkcji mózgu i ostre uszkodzenie jego obszarów. Przyczyną udaru może być okluzja naczyniowa (niedrożność naczyń, np. z powodu skrzepu) lub krwotok mózgowy (pęknięcie żyły, np. z powodu zbyt wysokiego ciśnienia krwi). W pierwszym przypadku mamy do czynienia z udarem niedokrwiennym (mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi), a w drugim – z udarem krwotocznym (mózg jest zalewany krwią).

Lekarze weterynarii stosunkowo rzadko diagnozują udar mózgu u kotów. W grupie podniesionego ryzyka wystąpienia udaru są dorosłe i stare koty, które borykają się z chorobą nowotworową, cukrzycą lub chorobami nerek.

Udar mózgu u kota objawy

Symptomy mogące świadczyć o rozwijającym się udarze mózgu mają charakter nagły i ostry. Objawiają się przede wszystkim poprzez deficyty neurologiczne, takie jak:

 • spazmy, nienaturalne i niekontrolowane wyginanie grzbietu lub głowy
 • zaburzenia równowagi, zaburzenia ruchowe, porażenie kończyn
 • niekontrolowane ruchy oczu, nierówne źrenice, nagła ślepota
 • utrata przytomności.

Objawy udaru mózgu u kota są niespecyficzne i trudne do odróżnienia od innych chorób neurologicznych, np. padaczki. Dlatego niezbędna jest szybka i pogłębiona diagnostyka przeprowadzona przez lekarza weterynarii.

Jeśli podejrzewasz udar u kota – jak najszybciej przetransportuj zwierzę do dużej kliniki weterynaryjnej lub szpitala weterynaryjnego. W tego typu placówkach specjalista będzie miał do dyspozycji wszystkie niezbędne urządzenia diagnostyczne, m.in. do przeprowadzenia tomografii komputerowej (CT) czy rezonansu magnetycznego (MR).

Leczenie udaru mózgu u kota

Przebieg leczenia udaru u zwierzaka zależy zarówno od przyczyn udaru, jak i skali uszkodzenia struktur mózgowych. W leczeniu stosuje się zarówno środki farmakologiczne (np. zmniejszające ciśnienie w czaszce), jak i fizjoterapię czy tlenoterapię. Istotnym elementem rehabilitacji jest również stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety, bogatej we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały.

Jeżeli przyczyną udaru była inna choroba (nowotwór, cukrzyca, choroba nerek) – konieczne jest kontynuacja jej leczenia.

Udar cieplny u kota - rozpoznanie i postępowanie

O udarze cieplnym mówimy w sytuacji, w której kot doznał przegrzania organizmu na skutek wysokich temperatur i nadmiernej ekspozycji na słońce. Do tego typu zdarzeń dochodzi przede wszystkim podczas upalnych letnich dni. Na udar cieplny szczególnie narażone są koty długowłose i koty bezwłose, ale również koty z czarną sierścią. Z kolei u kotów z białą sierścią częściej dochodzi do poparzeń skóry, która nie jest wystarczająca chroniona przed promieniowaniem UV.

W grupie podwyższonego ryzyka doznaniem udaru słonecznego znajdują się również: ciężarne kotki, koty z nadwagą, koci seniorzy oraz koty chorujące przewlekle na schorzenia układu kardiologicznego, płucnego lub nerkowego.

Cieplny udar u kota objawy

Jak rozpoznać, że Twój pupil się przegrzał? Symptomem udaru cieplnego mogą przypominać te sygnalizujące udar mózgu. W tym przypadku jednak dochodzi czynnik upału (wysoka temperatura, nasłonecznienie, brak ruchu powietrza / stojące powietrze), który ma decydujące znaczenie dla diagnozy.

Udar cieplny u kota objawy:

 • zaburzenia równowagi, chwiejny chód
 • wiotkość ciała
 • drgawki
 • wymioty i biegunka
 • ślinotok
 • poburzenie i głośne miauczenie
 • intensywne ziajania
 • zmiana koloru dziąseł i języka na ciemne lub sine.

Słoneczny udar u kota leczenie

Zwierzaka należy bezzwłocznie wziąć ze słońca – najlepiej przenieść go na zacieniony taras lub ganek, bądź wnieść do chłodnego pomieszczenia w domu. Podwyższoną temperaturę ciała kota należy obniżać stopniowo, np. poprzez chłodzenie łapek i głowy oraz pachwin i brzuszka kota. Jeśli mruczek jest senny – możemy po prostu przykryć go zwilżoną zimną wodą pieluchą tetrową (materiał powinien być lekki i przewiewny!).

Pamiętaj, że zbyt wysoka temperatura mogła doprowadzić do odwodnienia kociego organizmu, a to na poziomie zaledwie kilku procent stanowi realne zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Dlatego uważnie obserwuj pupila i zapewnij mu dostęp do zimnej i świeżej wody. Jeśli kot jest przytomny i nie ma problemów z przełykaniem – możesz podawać mu wodę strzykawką, bezpośrednio do pyszczka.

Jeżeli w ciągu 3-4 godzinach nie odnotowujesz poprawy – udaj się z kotem do lekarza weterynarii.

Podsumowanie

Udar mózgu i udar cieplny stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia zwierzaka. Udary mózgu rozpoznaje się u kotów stosunkowo rzadko, a ich rozwój najczęściej ma związek z innymi chorobami pupila (np. nowotworem, cukrzycą czy chorobą nerek). Udar cieplny ma zawsze związek z warunkami atmosferycznymi – dochodzi do niego najczęściej podczas upalnego lata. W obydwu przypadkach od Twojej szybkiej reakcji i udzielenia kotu właściwej pomocy zależy zdrowie lub życie mruczka!

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się