Wygryzioną rana u psa - co to oznacza i jak leczyć? - Butchers

Wygryzioną rana u psa – co to oznacza i jak leczyć?

Widok rany u ukochanego psa z pewnością nie należy do przyjemnych. Jest on bezpośrednim skutkiem jakiegoś niebezpiecznego wydarzenia bądź choroby, która w konsekwencji doprowadziła do uszkodzenia ciała. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na wygryzioną ranę u psa. Czym ona jest, jak postępować w przypadku jej zauważenia oraz jak ją leczyć? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w tym artykule.

Czym jest wygryziona rana u psa?

Rana to przerwanie ciągłości skóry albo skóry i tkanek jednocześnie. Dlaczego więc powstaje wygryziona rana u psa, skoro dostarcza ona zwierzakowi mnóstwo bólu? Przyczyną powstania takiego uszkodzenia jest niepohamowane działanie czworonoga spowodowane różnymi czynnikami, które są często od niego niezależne. Można wręcz stwierdzić, że pies sam wyrządza sobie krzywdę, a co więcej – zupełnie nie jest w stanie zapanować nad tymi odruchami prowadzącymi do powstania rany.

Jakie są przyczyny wygryzionych ran u psa?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ trzeba wyróżnić wiele czynników. Najpierw przytoczymy powód często zapominany, a mianowicie walkę dwóch psów. Wbrew pozorom nie musi ona trwać długo i nawet może wydawać się niegroźna. Niestety zwierzęta potrafią błyskawicznie reagować we własnej obronie, więc istnieje spore ryzyko powstania wzajemnych ugryzień.

Wygryzioną ranę u psa powodują także rozmaite choroby. Najczęściej alergie lub problemy skórne objawiają się nadmiernym swędzeniem. Podobny symptom wywołują zakażenia pasożytnicze. Gdy swędzenie staje się zbyt mocne, psiak nie może sobie z nim poradzić i gryzie dane miejsce szukając ukojenia.

Jak zabezpieczyć ranę u psa?

Podstawą do rozpoczęcia jakichkolwiek działań jest uspokojenie psa. Ważne, aby nie pokazywać własnego zdenerwowania, żeby zwierzakowi również się ono nie udzieliło. Pierwszą czynnością jest oczyszczenie oraz zdezynfekowanie rany. Następnie nałożyć na nią plaster, gazę lub opatrunek uciskowy. Konkretną metodę wybierz w zależności od poziomu krwawienia.

Zwróć również uwagę na jeszcze jeden aspekt, a mianowicie głębokość uszkodzenia. Wygryziona rana u psa może być powierzchowna, ale nie musi. Co więcej, zdarza się, iż uszkodzenia dosięgają nawet narządów wewnętrznych. Wtedy sytuacja staje się znacznie poważniejsza. W krytycznych przypadkach psiakowi grozi nawet utrata życia. Niezbędna jest wtedy natychmiastowa wizyta u lekarza weterynarii i szybka reakcja.

Niegojąca się rana u psa – przyczyny

Często negatywne w skutkach okazuje się zbyt długie pozostawienie otwartej rany. Równie niebezpieczny jest rozwój zakażenia, które mogło zacząć rozwijać się poprzez nieprawidłowo przeprowadzoną dezynfekcję lub jej całkowity brak.

Jak więc radzić sobie z niegojącą się raną u psa? Przede wszystkim nie panikować i zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii. W takich przypadkach często zalecane jest stosowanie specjalnych preparatów, których przyspieszają gojenie się rany.

Czy ślina może wyleczyć wygryzioną ranę u psa?

O niesamowitych właściwościach leczniczych zwierzęcej śliny można przeczytać artykuły w wielu miejscach w Internecie. My również potwierdzamy, że nie jest to mit, tylko fakt. Ślina psa ma silne właściwości dezynfekujące i to głównie one sprawiają, że wielokrotnie okazuje się pomocna podczas leczenia uszkodzeń ciała i tkanek. Badania pokazują, iż ma ona wpływ na przyspieszenie procesu gojenia ran, aczkolwiek należy rozpatrywać ją bardziej w kategoriach wspomagaczy niż głównego lekarstwa.

Rana u psa – czym smarować?

Powyższe zagadnienie to tak zwany temat rzeka. Na forach internetowych właściciele co chwila wymieniają się nazwami rozmaitych środków, z którymi mają różne wspomnienia. Jaki preparat należy więc wybrać?

Przede wszystkim nie działaj na własną rękę. Zawsze należy się skonsultować się z weterynarzem. To właśnie specjalista doskonale wie, czy dany środek będzie bezpieczny dla Twojego pupila. Jeżeli natomiast postanowisz kupić coś we własnym zakresie, zawsze czytaj dołączone do leku ulotki. Pamiętaj także, że nie każdy bezpieczny dla ludzi preparat jest równie bezpieczny dla zwierząt.

Wygryziona rana u psa – podsumowanie

Niestety wygryziona rana u psa zazwyczaj świadczy o sporym zagrożeniu, z którym musi mierzyć się Twój pupil. Wielokrotnie świadczy ona o występowaniu:

  • choroby,
  • alergii,
  • zakażenia pasożytniczego.

Może też stanowić efekt walki między psami. Mamy jednak nadzieję, że nasze rady pozwolą Ci skutecznie poradzić sobie z tym problemem oraz że wiesz już, jak zabezpieczyć ranę u psa w odpowiedni sposób.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się