W życiu istnieją sytuacje, w których człowiekowi usuwa się grunt spod stóp, a trzeźwość myślenia przysłania panika. Tak się dzieje między innymi w przypadku zniknięcia ukochanego psa czy kota – nawet często wychodzącego, który „chadza własnymi ścieżkami” i zna drogę powrotną do domu. Co robić w takich chwilach? Jakie działania należy podjąć, aby maksymalnie zwiększyć szanse na powodzenie akcji poszukiwawczej? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule.
Zaginął pies lub kot – co robić w pierwszej kolejności?
Zdajemy sobie sprawę, że zaginięcie ukochanego psa lub kota to traumatyczne przeżycie wywołujące ogromny strach i niepokój. Pomimo tego należy postarać się jak najszybciej przezwyciężyć negatywne emocje, aby zacząć działać.
Reakcja powinna być natychmiastowa, ponieważ każda minuta ma duże znaczenie. Sprawdź wszystkie schroniska i lecznice weterynaryjne w okolicy. Czasami zdarza się, że w jednym z tych miejsc właściciele odnajdują swoje zwierzaki.
Nie można też zapomnieć o dotarciu do wszystkich osób, które mogły widzieć ostatnio Twojego psa lub kota. Jak to zrobić? Najlepiej poprzez ogłoszenie w mediach społecznościowych np. na grupach poświęconym zaginionym zwierzętom w danym mieście czy dzielnicy miasta.
Jak napisać ogłoszenie o zaginięciu psa lub kota?
Jeżeli nie wiesz, jak napisać ogłoszenie, że zaginął pies lub kot, to weź sobie do serca jedną zasadę. Przede wszystkim skup się na przekazaniu najistotniejszych informacji w sposób zwięzły. Zacznij od nagłówka, dzięki któremu zwrócisz uwagę odbiorców. Wystarczy napisać „Ogłoszenie – zaginął pies”. Przedstaw zaistniałą sytuację oraz dokładnie opisz wygląd zwierzaka. Podaj jego imię (jeśli reaguje na wymawianie je u obcych), wszystkie cechy charakterystyczne oraz czy pupil jest zaczipowany. Obowiązkowo umieścić także wyraźne zdjęcie poszukiwanego pupila.
W tym momencie do powstania kompletnego ogłoszenia o zaginięciu kota lub psa pozostało już naprawdę niewiele. Na koniec dodaj swoje dane kontaktowe, takie jak: imię, nazwisko, czy numer telefonu. W razie potrzeby umożliwiają one błyskawiczne nawiązanie kontaktu z Tobą. Dodatkowo możesz wspomnieć o nagrodzie przewidzianej dla osoby, która znajdzie zgubę.
Skoro już wiesz, jak napisać ogłoszenie o zaginięciu psa lub kota, pozostało Ci już tylko opublikować je w Internecie. Przygotuj również egzemplarze w wersji papierowej, a następnie rozmieść je na latarniach, słupach i przystankach autobusowych (oczywiście orientując się wcześniej, gdzie możesz to zrobić w sposób legalny lub uprzednio uzyskując zgodę odpowiednich osób czy służb).
Zaginął kot lub pies – jakie dodatkowe kroki warto podjąć?
Im więcej osób dowie się o zaginięciu kota lub psa, tym większe szanse na szczęśliwy finał akcji poszukiwawczej. Rzecz jasna już same ogłoszenia to ważny krok, ale z pewnością nie zaszkodzi osobiste przekazanie tych wieści sąsiadom i znajomym mieszkającym w Twojej okolicy. Poproś ich, aby wyjątkowo uważnie rozglądali się za Twoim zwierzakiem – być może gdzieś go zauważą. Możesz także odwiedzić ulubione miejsca swojego psa lub kota (zwłaszcza te znajdujące się niedaleko miejsca zamieszkania) i nawoływać czy wydawać dźwięki na które wiesz, że pupil reaguje. W przypadku kotów warto również szukać pupila wieczorem lub bardzo wcześnie rano gdy na ulicach jest już ciszej i z pomocą latarki przeszukać każdy okoliczny krzak jak i piwnice czy garaże.
Pies lub kot zaginął – czy wróci?
Zawsze wtedy, gdy zaginął kot lub pies, pojawia się pytanie dotyczące szans na jego powrót. Oczywiście nikt nie da stuprocentowej gwarancji, aczkolwiek nie należy tracić nadziei. Jeśli zwierzę zgubiło się na przykład w dobrze mu znanym parku, istnieje spore prawdopodobieństwo, że uda mu się odnaleźć drogę do domu. Warto także dokładnie obejść cały teren, gdzie po raz ostatni właściciel widział swojego pupila. Psy i koty są bardzo inteligentne, a co za tym idzie – dość często zdarza się, że potrafią samodzielnie odnaleźć drogę do domu.
Jakie są najczęstsze przyczyny zaginięć psów i kotów?
Zwierzęta uciekają z różnych powodów, a każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Na szczycie listy można zamieścić stres. Czasami jednak trudno określić, co jest odpowiedzialne za jego wywołanie, a nieprawidłowa opieka nie musi grać tutaj głównej roli. Spora część ekspertów zwraca także uwagę na tak zwany instynkt łowcy. Zwierzę może dostrzec dowolny obiekt, który się porusza, a to już wystarczy do rozpoczęcia pościgu. Zarówno psy, jak i koty potrafią szybko biec za wybranym celem, a zatrzymanie ich stanowi ogromne – często niewykonalne – wyzwanie.
Podsumowanie
W przypadku, gdy zaginął ukochany pupil, należy równocześnie zachować spokój, jak i błyskawicznie podjąć działania takie jak napisanie ogłoszenia, a następnie wypromowanie go mediach społecznościowych oraz rozpocząć samodzielne poszukiwania pupila w okolicy, w której zaginął.
Przeczytaj również:
Pies i zespół złego wchłaniania – rozpoznanie i postępowanie
Jedzenie oraz wszelkie procesy z nim związane mają bardzo istotne znaczenie w życiu każdego zwierzęcia. Niestety zdarza się, że nie wszystki...
Czytaj dalejJaki kaganiec dla psa – rodzaje kagańców, jaki wybrać?
Mnóstwo opiekunów czworonogów zastanawia się, jak dobrać kaganiec. Trzeba przecież wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie, ponieważ pupi...
Czytaj dalej