Jakie zapachy lubią koty, a które je odstraszają? - Butchers

Jakie zapachy lubią koty, a które je odstraszają?

Chcąc zadbać o jak najlepsze samopoczucie własnego kotka, należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Smaczne i pożywne jedzenie, bezpieczne zabawki, czy wygodne miejsce do spania i leżakowania – to nie wszystko. Czasami priorytety są nieoczywiste, a do tej grupy można zaliczyć rozmaite aromaty. Jakich zapachów nie lubią koty, a za którymi przepadają? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Jakie zapachy lubią koty, czyli zbiór przyjemnych aromatów

Na wstępie przedstawimy, jakie zapachy lubią koty najbardziej. Według licznych badań i obserwacji to właśnie te aromaty działają najkorzystniej.

Kocimiętka

Jeżeli mielibyśmy wskazać, jaki zapach lubią koty nade wszystko, bez wahania wybralibyśmy kocimiętkę. Już sama nazwa uwidacznia bliskie powiązanie z tymi zwierzętami. To jedna z rodzin zielnych wyróżniających się oryginalnymi właściwościami. Znajduje się w niej nepetalakton, czyli chemiczny związek organiczny. W zapachu przypomina on kocie feromony i właśnie dlatego mruczki tak za nim szaleją.

Waleriana

Bardzo podobnym działaniem charakteryzuje się waleriana – przez wielu nazywana także kozłkiem lekarskim. Jej aromat również przypomina kocie feromony, które zawsze bardzo intensywnie oddziałują na receptory węchowe tych zwierząt. Czworonogi stają się wtedy głęboko zrelaksowane, towarzyszy im błogość.

Awokado

Wprawdzie sporo kotów przepada za zapachem awokado, aczkolwiek niektórzy właściciele decydują się wręcz na izolację swoich pupili od tego owocu. Wszystko przez to, że mruczkom nie wolno spożywać takiego jedzenia ze względu na obecność persyny (persin). Substancja ta odznacza się grzybobójczymi właściwościami. Ludziom nie szkodzi, lecz dla wielu zwierząt jest trująca.

Wiciokrzew

W przypadku tej rośliny należy zachować szczególną ostrożność, bo choć jej woń jest miła kotom to  wykazuje szkodliwe właściwości za sprawą jagód. Spożycie ich wpływa negatywnie na przewód pokarmowy, zaburza pracę układu nerwowego, a nawet osłabia serce.

Jakie zapachy odstraszają koty?

Przeanalizujmy teraz, jakich zapachów nie lubią koty. Grupa ta jest całkiem rozbudowana, więc warto ją poznać, aby móc przygotować odpowiednie warunki dla swojego zwierzaka. Oto najbardziej drażniące odory:

  • cynamon,
  • papryka,
  • geranium,
  • ocet,
  • cebula,
  • cytrusy,
  • czosnek,
  •  ruta zwyczajna,
  • zepsute jedzenie,
  • brudna kuweta.

Dlaczego istnieją zapachy, których nie lubią koty?

Wiesz już, jakie zapachy odstraszają koty, więc warto teraz dowiedzieć się, co spowodowało takie tendencje. Przyczyna jest bardzo prosta – węch tych zwierząt jest nadzwyczaj wrażliwy (w szczególności w porównaniu do ludzi). Z tego względu niektóre drażniące aromaty kompletnie nie robią wrażenia na człowieku, ale dla kotów stanowią gigantyczne utrapienie. Milusińscy mają niebywale rozbudowaną jamę nosową. Znajduje się w niej aż około 100 milionów receptorów zapachowych odpowiedzialnych za wykrywanie tak zwanych odorantów, czyli wszystkich substancji wydzielających woń.

Z powyższej listy zapachów, których nie lubią koty, można wysnuć jeden wniosek – są to specyficzne i jednocześnie intensywne aromaty. Wspominaliśmy już, że ludzki węch jest mniej wrażliwy niż u kotów, a przecież dla wielu z nas woń cebuli, octu, czosnku, czy cynamonu także nie należy do najprzyjemniejszych. Można więc tylko próbować wyobrażać sobie, co odczuwają w takich momentach koty.

Obserwuj, jakie zapachy drażnią Twojego kota

Na wyżej przedstawione pachnidła większość kotów będzie reagowała identycznie. Nikt nie ma jednak stuprocentowej pewności, że każdy osobnik przyjmie te aromaty w niezmienny sposób. Wobec tego zwracaj szczególną uwagę na zachowanie swojego pupila. Jeżeli zauważysz, że się stresuje, jest wystraszony, unika przebywania w danym miejscu lub pomieszczeniu, to czworonóg wysyła Ci sygnał ostrzegawczy. Przyczyną takiego zachowania może być właśnie zapach, którego nie lubią koty. Nie czekaj wtedy, tylko bezzwłocznie odizoluj mruczka od nieprzyjemnego dla niego fetoru.

Bez uważnej obserwacji trudno zagwarantować bezpieczeństwo. Koty to wbrew pozorom skomplikowane zwierzęta, przez co istnieją zapachy, na które mogą odmiennie reagować. Przykładowo jeden osobnik będzie przepadał za specyficzną wonią lawendy, a drugi odczuwał do niej obrzydzenie.

Podobna sytuacja dotyczy detergentów i rozmaitych środków czystości, dlatego też czujna obserwacja jest tak ważna. Dzięki niej możesz zminimalizować ryzyko kontaktu pupila z uciążliwymi aromatami. W jaki sposób? Chociażby poprzez zamknięcie przed nim tych pomieszczeń, w których dopiero co zostały użyte różne chemikalia.

Podsumowanie

Wiesz już, jakich zapachów nie lubią koty, ale mimo to nieustannie kontroluj zachowanie swojego pupila. Jeżeli zauważysz niepokojące sygnały objawiające się jego nienaturalnym zachowaniem, natychmiast zareaguj. Niemniej jednak są pewne rzeczy, które można uznać za pewnik: z reguły zwierzęta te uwielbiają woń kocimiętki, waleriany i wiciokrzewu, nie gustują natomiast w intensywnych, drażniących i ostrych aromatach.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się