Zatwardzenie u kota – objawy zatwardzenia u kota - Butchers

Zatwardzenie u kota – objawy zatwardzenia u kota

Zarówno ludzie, jak i zwierzęta, mają naturalne potrzeby. Do tego grona zalicza się między innymi jedzenie i sen. Niezbędne jest także wypróżnianie się, więc ważne, aby nie traktować tej czynności jako temat tabu. Jeśli Twój kot ma problemy z oddawaniem stolca, istnieje ryzyko, że doszło do zaparcia. Jakie objawy stanowią potwierdzenie tych podejrzeń? Co na zatwardzenie u kota? Czy istnieją domowe sposoby? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Zatwardzenie u kota – przyczyny

Jednoznaczne określenie przyczyn zaparć u kota to dość trudne zadanie, dlatego wskażemy kilka potencjalnych możliwości w tym zakresie, choć zawsze ostateczna diagnoza powinna należeć do lekarza weterynarii. Najczęściej zdarza się, że zwierzak spożył produkt lub przedmiot, którego nie może strawić. W konsekwencji prowadzi to do niedrożności jelit, a co za tym idzie – zatwardzenia.

Problematyczne są również słynne „kłaczki”. Wielokrotnie dostają się one do układu pokarmowego kotów przez wylizywanie sierści. Oczywiście w większości przypadków udaje się je naturalne usuwać z jelit, aczkolwiek zawsze istnieje ryzyko, że mogą sprawić problemy trawienne.

Oprócz tego warto jeszcze zwrócić uwagę na aspekty psychologiczne. Koty nie przepadają za zmianami i mocno przywiązują się do swojego środowiska życia. Przeprowadzka, remont lub zamieszkanie nowego domownika to potencjalne czynniki wywołujące stres, a negatywne emocje potrafią niekorzystnie ingerować w stan zdrowia.

Sprawdzaj, czy Twój pupil wypróżnia się regularnie

Skoro wiemy już, co najczęściej powoduje zatwardzenie u kota, możemy przejść teraz do kolejnych etapów. Przede wszystkim, aby rozpoznać występowanie zatwardzenia u kota, polecamy bacznie obserwować swojego pupila. Zdrowy kot powinien zazwyczaj wypróżniać się codziennie lub co drugi dzień. Nawet niewielkie odstępstwa od tej reguły powinny już być traktowane jako poważny znak ostrzegawczy. Jeśli więc podczas sprzątania kuwety dostrzegamy brak śladów kału przez dłużej niż dwa dni, można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, iż mamy do czynienia z zatwardzeniem.

Zatwardzenia u kota – objawy

Jednym z głównych symptomów świadczących o pogorszeniu samopoczucia lub stanu zdrowia każdego zwierzęcia jest zmiana jego zachowania. To uniwersalna zasada sprawdzająca się niezależnie od wieku, czy rasy pupila. Zatwardzenie u kota także przejawia się nietypowymi sygnałami samoistnie wysyłanymi przez naszego osobnika. Kot, który cierpi, często miauczy lub piszczy. W trakcie zaparć charakterystyczna jest również skulona pozycja.

Objawy zatwardzenia u kota to jednak znacznie bardziej złożone zagadnienie, niż mogłoby się wydawać. Często gorsze samopoczucie trudno dostrzec ze względu na brak wyraźnych sygnałów, aczkolwiek w tym przypadku zazwyczaj chociaż część z nich się pojawia. Oprócz wcześniej wymienionych już zachowań, warto obserwować, czy występują problemy z apetytem bądź wymioty. Zaniepokoić powinien też brak chęci do zabawy. Mogą wręcz pojawić się próby całkowitego odizolowania od otoczenia poprzez zaprzestanie podejmowania jakichkolwiek aktywności. Niebezpieczna jest także obecność w kuwecie krwi lub śluzu. Kot nie powinien ponadto próbować wypróżniać się poza przeznaczonym do tego celu miejscem – wyjątkiem są tylko młode, jeszcze nieprzyzwyczajone do takiego funkcjonowania osobniki.

Domowe sposoby na zatwardzenie u kota

Mnóstwo miłośników tych czworonożnych zwierząt zastanawia się, jak we własnym zakresie poradzić sobie z zatwardzeniem u kota. Domowe sposoby są całkiem skuteczne, a jednym z nich jest podanie pupilowi niewielkiej ilości gęsiego lub kaczego smalcu. Zadanie to nie powinno przysporzyć większych trudności, ponieważ to produkt z reguły lubiany przez koty. Inne działania w dużej mierze zależą od czynników, które wywołały zaparcia. Niezmiennie jednak warto dbać o zbilansowaną dietę. Natomiast w przypadku przyczyn behawioralnych należy postarać się maksymalnie ograniczyć źródło stresu i zapewnić komfort psychiczny. Niewiele osób wie, że prawidłowe umiejscowienie kuwety też ma znaczenie.

Zatwardzenie u kota – jak pomóc pupilowi, gdy domowe sposoby nie działają?

Wyżej wymieniony domowe sposoby są z reguły skuteczne, ale nie zawsze udaje się za ich pomocą pozbyć zatwardzenia u kota. Co robić w takiej sytuacji? Podstawą jest możliwie jak najszybszy kontakt ze specjalistą. Weterynarz przeprowadzi kompleksowe badanie, w wyniku którego stwierdzi między innymi obecność mas kałowych bądź symptomy świadczące o jakichś innych chorobach. Zazwyczaj leczenie polega na zastosowaniu lewatywy z ciepłej wody lub roztworów fizjologicznych. Popularne są też wlewy z oleju parafinowego. Jeśli masa kałowa znajduje się blisko odbytu, można zastosować mniej inwazyjne metody.

Podsumowanie

Zaparcia u kota to poważny problem, aczkolwiek da się go rozwiązać. Przedstawiliśmy domowe sposoby na zatwardzenie u kota, natomiast w razie konieczności bezapelacyjnie skorzystaj z pomocy weterynarza. Udzieliliśmy również cennych rad w zakresie rozpoznawania objawów. Pamiętajmy jednak, aby postarać się wyeliminować także przyczyny występowania tych kłopotów. Dzięki temu unikniemy w przyszłości podobnych sytuacji.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się