Zaparcia u psa to częsty problem, któremu muszą zaradzić właściciele psów. Mają różne przyczyny, jednakże za każdym razem są dla psa bardzo uciążliwe i bolesne. Warto więc wiedzieć co robić, gdy pojawi się zatwardzenie u psa oraz w jaki sposób skutecznie zapobiegać pojawianiu się takich problemów.
Zaparcia u psa - czym są i jak rozpoznać, że pies nie może zrobić kupy?
Zacznijmy od tego, czym są zaparcia u psa. Mówiąc najprościej, jest to oczywiście sytuacja, w której pies nie może zrobić kupy. Jak jednak poznać, że mamy do czynienia z dolegliwością, a nie po prostu z brakiem potrzeby wypróżnienia? Przede wszystkim pies piszczy, ponieważ napinanie się mięśni brzucha jest dla niego bolesne. Poza tym podczas próby wypróżnienia przybiera charakterystyczną, bardzo wygiętą pozycję ciała, która ma mu pomóc. Może być również osowiały, nie mieć chęci do zabawy oraz spożywania posiłków.
Zatwardzenie u psa może pojawiać się incydentalnie lub też mieć charakter nawracający, przewlekły. Warto mu przeciwdziałać, ponieważ nieleczony problem nasila się. Wynika to z faktu, że zalegający w okrężnicy kał styka się z błoną jelita grubego, przez co traci jeszcze więcej wody. Przewlekłe zaparcia u psa wymagają wówczas nawet leczenia szpitalnego.
Jakie są przyczyny zatwardzenie u psa?
Istnieje wiele przyczyn występowania zaparć u psa. Zatwardzenie u szczeniaka często wynika z niedojrzałości układu pokarmowego, który jest przeciążony. Bardzo często podajemy bowiem psu zbyt mało kaloryczną karmę, przez co szczeniaczek zjada jej za dużo i ma problem ze strawieniem jej w zdrowy sposób.
Przeczytaj o poprawnym wyborze karmy dla szczeniaka: Karma dla szczeniaków
Zaparcia u psa mogą być również spowodowane pasożytami, chorobami układu trawiennego, czy stanem zapalnym okrężnicy. Bywa, że są efektem wylizywania sierści przez psa (wypadnięte włoski zatykają jelito, powodując poważne dolegliwości). Czasem przyczyną jest podawanie psu kości. Pamiętajmy, że nie powinniśmy robić tego pod żadnym pozorem, ponieważ kości mogą nie tylko powodować niedrożność jelita, ale nawet doprowadzić do ich uszkodzenia.
Zdarza się również zatwardzenie u psa po operacji – naruszenie powłok ciała powoduje ból, przez co pies unika wypróżnienia. W tym czasie masa kałowa staje się coraz twardsza i trudniejsza do wydalenia, ponieważ pozbywa się wody. Najczęściej jednak przyczyną zaparć jest po prostu podawanie nieodpowiedniej karmy, która zawiera składniki negatywnie wpływające na układ pokarmowy, takie jak: sól, barwniki, konserwanty czy zboża (a w szczególności pszenica). (Więcej o wyborze karmy: Jak wybrać karmę dla psa)
Co dać psu na zatwardzenie - domowe sposoby na zaparcia u psa
Gdy dolegliwości nie są bardzo nasilone i nie trwają długo, możemy spróbować wykorzystać domowe sposoby na zaparcia u psa. Wśród nich wymienić możemy między innymi podawanie psu większej ilości wody np. za pomocą łyżeczki lub dodania jej do karmy zwierzęcia. Pomocny może okazać się także olej parafinowy. Na zaparcia u psa działa również niewielka ilość oleju słonecznikowego dodana do karmy.
Dobrym pomysłem jest też podawanie psu na zatwardzenie preparatów i produktów zawierających dużą ilość błonnika. Wśród nich wymienić możemy nie tylko suplementy diety, ale także np. makaron pełnoziarnisty czy warzywa. Jeśli pies nie jest osowiały, pomóc może mu ruch i zabawa na świeżym powietrzu.
Zatwardzenie u psa - Kiedy niezbędna będzie wizyta u weterynarza?
Sporadyczne sytuacje, w których pies nie może się załatwić, mogą się zdarzać i choć powinny być dla nas sygnałem, żeby przypatrzeć się, co je nasz pies, nie muszą stanowić powodu do poważnych obaw. Zazwyczaj bowiem na zatwardzenie u psa wystarczą domowe sposoby.
Pamiętajmy jednak, że im dłużej trwa problem, tym bardziej będzie się nasilał, co oznacza niepotrzebne cierpienie zwierzęcia związane z trudnościami wypróżnienia się u psa. Jeśli więc pies nie może się załatwić dłużej niż przez 48 godzin, warto udać się do weterynarza. Podobnie należy zrobić w przypadku, gdy zaparciom towarzyszą dodatkowe dolegliwości – przykładowo pies nie może zrobić kupy i wymiotuje lub też ma gorączkę.
Co zrobić, żeby pies nie cierpiał na zatwardzenie?
Mówiąc o zaparciach u psów, nie sposób nie wspomnieć o tym, że najważniejsze jest zapobieganie ich powstawaniu. Dlatego też kluczowe znaczenie ma wypracowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Swoje błędy (takie jak podawanie kości lub resztek domowego jedzenia) najlepiej wyeliminować z pomocą weterynarza, z którym przeanalizujemy nasze praktyki i pomoże wyeliminować te które mogą powodować zaparcia u psa.
Poza tym, warto zadbać o to, by pies odżywiał się prawidłowo i podawać mu karmę mającą nie tylko wszystkie niezbędne składniki odżywcze, ale również pozytywny wpływ na układ trawienny. Przykładem takiej karmy może być karma funkcjonalna Butcher’s Sensitive, która zawiera mannooligosacharydy wspomagające prawidłowe trawienie. Nie powinniśmy zapominać również o tym, że pies powinien mieć stały dostęp do świeżej wody oraz znaczeniu codziennego ruchu.
Podsumowanie - co zrobić kiedy pies ma zaparcia i nie może zrobić kupy?
Zatwardzenie u psa najczęściej spowodowane jest błędami żywieniowymi, które popełniamy jako opiekunowie, choć może też być symptomem rozwijającej się choroby. Dlatego też nie powinniśmy lekceważyć tej dolegliwości, wiedzieć jak pomóc w zaparciach u psa oraz nie odwlekać wizyty u weterynarza, jeśli problem nierobienia kupy u psa przedłuża się lub towarzyszą mu inne dolegliwości.
Przeczytaj również:
Nużyca u psa – rozpoznanie i postępowanie
Przyjmuje się, że nawet 80% psów jest nosicielami nużeńców. Nużeńce u psa to małe pajęczaki z rzędu roztoczy, które mogą pasożytować na skór...
Czytaj dalejNiewydolność serca u psa – objawy i podjęcie leczenia
Serce to niezwykle ważny narząd, który jest odpowiedzialny za pompowanie krwi w całym ciele, dostarczając tlen i składniki odżywcze do wszys...
Czytaj dalej