Zmiana karmy u kota – jak zrobić to poprawnie? - Butchers

Zmiana karmy u kota – jak zrobić to poprawnie?

Stresującym momentem dla miłośników mruczków jest zmiana karmy.  Wielokrotnie jednak zmiana nawyków żywieniowych jest niezbędna do dalszego prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzęcia. Z tego względu w tym artykule przedstawimy Ci kilka cennych rad, jak przejść przez ten etap spokojnie i bez większych trudności.

Zmiana karmy u kota to proces

Zarówno ludzie, jak i zwierzęta przyzwyczajają się do pewnych sytuacji. Nabyte nawyki trudno później zmienić, aczkolwiek jest to możliwe. Zmiana karmy u kota nie jest zadaniem łatwym, dlatego trzeba zastosować odpowiednie metody. Przede wszystkim warto pamiętać, iż mamy do czynienia z długotrwałym procesem – pupil nie przestawi się na inne jedzenie z dnia na dzień.

Wystarczy zresztą wyobrazić sobie sytuację, gdy to Ty rezygnujesz ze swoich dotychczasowych potraw i nagle zaczynasz odżywiać się w zupełnie inny sposób. Mało kto byłby gotów na takie poświęcenie. Twój kot nie jest w tym przypadku wyjątkiem, dlatego daj mu czas.

Na początku przygotuj mu posiłek z 80-procentową zawartością starej karmy. Wtedy nowy produkt nie powinien być bardzo wyczuwalny. Każdego dnia zmieniaj te proporcje i uważnie obserwuj zachowanie kota. Stosując ten sposób, z biegiem czasu powinno Ci się udać dokonać całkowitej zmiany karmy. Gdy nowy produkt w misce będzie z dnia na dzień zwiększał swoją zawartość, to znaczy, że jesteś na dobrej drodze.

Specjalne techniki, które warto zastosować

Jeśli Twój zwierzak ma rozwinięte kubki smakowe i wyczuwa nawet minimalną ilość nowej karmy, musisz zastosować inne techniki.

Przyjęło się, że koty przepadają za niektórymi smakami. Jednym z nich jest chociażby olej z łososia, który w tym przypadku pomoże nam oszukać kubki smakowe kota. Nasyp do miski część zarówno nowej, jak i starej karmy, ale tym razem dodaj do niej olej z łososia lub inny lubiany przez pupila produkt. Metoda ta powinna doprowadzić do sytuacji, w której kot nie będzie w stanie kompletnie wyczuć nowej karmy, ponieważ jego kubki smakowe skupią się na innych smakach.

Zmiana karmy a biegunka u kota

Wyżej wspominaliśmy o stopniowych zmianach nawyków żywieniowych. Jeżeli zaczniesz działać w tym zakresie zbyt gwałtownie, to istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych. Jednym z nich jest biegunka. Gdy już się pojawi, należy pomóc pupilowi. Sposoby postępowania w tego typu sytuacjach są różne. Jeżeli zwierzę normalnie funkcjonuje, nie dotyczą go problemy z wykonywaniem codziennych czynności, wykazuje ochotę do zabawy, a jednocześnie towarzyszą mu spore pokłady energii – nie ma powodów do obaw. Warto jednak już w tym momencie pomyśleć o zmianie karmy, albo o zwolnieniu tempa przestawiana kota na nową karmę. 

Jeżeli jednak pogorszyło się ogólne samopoczucie kota, to obowiązkowo trzeba skonsultować się ze specjalistą. Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zabranie pupila do weterynarza, który postawi odpowiednią diagnozę i wdroży metody leczenia. Może okazać się, że na przykład jeden ze składników nowej karmy nie jest tolerowany przez organizm zwierzaka.

Prawidłowo zbilansowana dieta to podstawa

Zmiana karmy u kota powinna odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad związanych z prawidłowym żywieniem. Zbilansowana dieta to podstawa. Co powinno wchodzić w jej skład? Przede wszystkim różne składniki – tak, aby zaspokajać potrzeby całego organizmu. Warto tu wyróżnić między innymi białka, tłuszcze i węglowodany. Prawidłowe żywienie nie może również obyć się bez witamin – zarówno tych rozpuszczalnych w tłuszczach, jak i pochodzących z grupy B. Fundament stanowią też rozmaite składniki mineralne takie jak wapń, potas, cynk, czy magnez.

Co ciekawe, najbardziej rekomendowanym sposobem żywienia dla kota jest tak zwana dieta mieszana. Obejmuje ona nie tylko karmę mokrą, ale również suchą, choć tej drugiej zdecydowanie mniej. Proporcje wynoszą 9:1, czyli powinno podawać się aż 90 procent karmy mokrej i zaledwie 10 procent suchej.

Wybierz karmę najwyższej jakości

Dla każdego właściciela zwierzęcia zmiana karmy u kota to dość stresujący proces. Na szczęście masz szansę częściowo oszczędzić sobie nerwów poprzez wybór wysokojakościowych produktów. Posiłki dla kotów Butcher’s powstają ze skrupulatnie wyselekcjonowanych i naturalnych składników. Zyskujesz zatem pewność, iż Twój pupil otrzyma niezbędną porcję wszystkich potrzebnych witamin i minerałów. Co więcej, będzie usatysfakcjonowany smakiem nawet wtedy, gdy zazwyczaj jest dość wybredny w kwestiach żywieniowych.

Podsumowanie

Reasumując, zmiana karmy u kota to proces, do którego należy podejść ze spokojem i rozwagą. Dzięki temu ograniczysz potencjalne wystąpienie męczących objawów – na czele z biegunką. Postaw także na wysokojakościowe składniki dostarczające całej gamy witamin i minerałów. 

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się