Najlepsze źródła białka dla psa - mięso, ryby, rośliny - Butchers

Najlepsze źródła białka dla psa – mięso, ryby, rośliny

Białko jest jednym z kluczowych składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia psa. Odpowiada za budowę i naprawę tkanek, wspiera układ odpornościowy oraz dostarcza energii. Wybór odpowiednich źródeł białka w diecie psa jest więc niezwykle ważny. W tym artykule przyjrzymy się najlepszym i opcjonalnym źródłom białka, czyli mięsu i rybom oraz roślinom.

Mięso jako źródło białka dla psa

Mięso jest jednym z najbardziej naturalnych i biologicznie odpowiednich źródeł białka dla psów. Psy są mięsożercami, a ich układ trawienny jest przystosowany do przyswajania białka zwierzęcego. Białko zwierzęce w diecie psa może pochodzić z mięsa poddanego obróbce termicznej (np. gotowaniu, pieczeniu) lub z surowego mięsa. 

Białko surowe w karmie dla psa? Jego źródłem jest dieta oparta na surowym mięsie, znana jako dieta BARF (Biologically Appropriate Raw Food), zyskuje na popularności ze względu na swoje korzyści zdrowotne, choć może nie być odpowiednia dla wszystkich psów. Surowe białko dla psa może pochodzić z różnych rodzajów mięsa, takich jak wołowina, kurczak, jagnięcina czy indyk.

Ryby jako źródło białka dla psa

Ryby są doskonałym źródłem białka oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3, które wspierają zdrowie skóry, sierści i stawów psa. Białko w diecie psa z ryb takich jak łosoś, sardynki, tuńczyk czy makrela to białko lekkostrawne i łatwe do przyswojenia. Zaleca się podawanie psu ryb po obórce termicznej. Surowe ryby mogą być włączone do diety psa, jednak należy zachować ostrożność, aby uniknąć ryzyka związanego z pasożytami.

Rośliny jako źródło białka dla psa

Chociaż białko roślinne nie jest tak bogate w niezbędne aminokwasy jak białko zwierzęce, może stanowić wartościowy dodatek do diety psa, zwłaszcza dla psów z alergiami pokarmowymi lub nietolerancją mięsa. Roślinne źródła białka to przede wszystkim rośliny strączkowe, takie jak groch, soczewica, ciecierzyca oraz produkty sojowe. Chociaż psy mogą przyswajać białko roślinne, ważne jest, aby uzupełniać dietę o źródła białka zwierzęcego, aby zapewnić wszystkie niezbędne aminokwasy.

Karma dla psa z hydrolizowanym białkiem

Karma dla psa z hydrolizowanym białkiem to specjalistyczne pożywienie przeznaczone dla psów z alergiami pokarmowymi lub wrażliwością na białko. Białko hydrolizowane to białko, które zostało rozbite na mniejsze cząsteczki (peptydy) za pomocą procesu hydrolizy. Dzięki temu prawdopodobieństwo, że białko wywoła reakcje alergiczne jest zdecydowanie niższe – organizm psa nie rozpoznaje białka hydrolizowanego jako alergenu. Tego rodzaju karma jest idealna dla psów cierpiących na nietolerancje pokarmowe, problemy skórne lub przewlekłe zaburzenia trawienia, zapewniając im pełnowartościową dietę bez ryzyka reakcji alergicznych.

Zapotrzebowanie psa na białko

Ilość białka, jaką powinien otrzymywać pies, zależy od kilku kluczowych czynników: wieku, wagi, poziomu aktywności fizycznej oraz stanu zdrowia zwierzaka. Oto najważniejsze aspekty, które należy wciąż pod uwagę w kontekście zapotrzebowania psa na białko.

 

Wiek psa a zapotrzebowanie na białko:

 • Szczenięta rosną szybko i potrzebują większej ilości białka w diecie, aby wspierać rozwój mięśni, kości i innych tkanek. Ich dieta powinna być bogata w wysokiej jakości białko, które dostarczy niezbędnych aminokwasów do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
 • Dorosłe psy mają ustabilizowane zapotrzebowanie na białko, które zależy głównie od ich poziomu aktywności fizycznej. Psy o niskiej aktywności potrzebują mniej białka niż te, które są bardzo aktywne lub pracujące.
 • Starsze psy mogą potrzebować więcej białka, aby zapobiegać utracie masy mięśniowej, jednak ich dieta powinna być starannie zbilansowana, aby nie obciążać nerek i innych narządów.

Waga psa a zapotrzebowanie na białko:

 • Psy z nadwagą mogą potrzebować mniej białka, szczególnie jeśli są na diecie odchudzającej. Należy jednak pamiętać, że białko jest niezbędne do utrzymania masy mięśniowej, dlatego nie można go całkowicie ograniczyć.
 • Dla psów o prawidłowej wadze zapotrzebowanie na białko powinno być dostosowane do ich codziennej aktywności i ogólnego stanu zdrowia.

Poziom aktywności fizycznej a zapotrzebowanie na białko:

 • Psy, które są bardzo aktywne, takie jak psy pracujące, sportowe czy myśliwskie, potrzebują więcej białka, aby regenerować mięśnie i dostarczać energii niezbędnej do wykonywania intensywnych zadań.
 • Psy, które prowadzą bardziej stateczny tryb życia, mogą potrzebować mniej białka, ale nadal muszą otrzymywać odpowiednią ilość, aby utrzymać zdrowie i funkcjonowanie organizmu.

Stan zdrowia a zapotrzebowanie na białko:

 • Suki w ciąży oraz karmiące mają zwiększone zapotrzebowanie na białko, które jest niezbędne do wspierania rozwoju płodów oraz produkcji mleka.
 • Psy, które są chore lub dochodzą do siebie po operacjach czy urazach, mogą wymagać diety bogatszej w białko, aby wspomagać procesy naprawcze i regeneracyjne w organizmie.

Za dużo białka w diecie psa?

Choć białko jest niezbędne dla zdrowia psa, jego nadmiar może prowadzić do problemów zdrowotnych. Zbyt wysokie spożycie białka może obciążać nerki, zwłaszcza u starszych psów lub tych z istniejącymi problemami nerkowymi. Nadmierne spożycie białka może również prowadzić do problemów z wątrobą oraz do nadmiernej produkcji azotu, który musi być usunięty z organizmu.

Jak uniknąć nadmiaru białka w diecie psa?

 • Ważne jest, aby zbilansować ilość białka w diecie psa zgodnie z jego indywidualnymi potrzebami. Diety komercyjne, takie jak karma dla psa z hydrolizowanym białkiem, są często dobrze zbilansowane i mogą pomóc uniknąć nadmiernego spożycia białka.
 • Regularne konsultacje z weterynarzem są kluczowe, aby monitorować stan zdrowia psa i dostosowywać jego dietę do zmieniających się potrzeb. Weterynarz może również zalecić badania krwi, aby sprawdzić, czy poziom białka w diecie jest odpowiedni.
 • W przypadku psów z problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby nerek, wątroby czy trzustki, dieta powinna być szczególnie starannie zbilansowana, a ilość białka ściśle kontrolowana.

Podsumowanie

Białko dla psa jest kluczowym składnikiem diety, niezbędnym do utrzymania zdrowia i dobrej kondycji. Mięso, ryby i rośliny mogą być doskonałymi źródłami białka, pod warunkiem, że dieta jest odpowiednio zbilansowana i dostosowana do indywidualnych potrzeb psa. Pamiętaj o konieczności regularnego konsultowania diety swojego psa z weterynarzem, aby zapewnić mu optymalne zdrowie i dobre samopoczucie. Dzięki odpowiedniemu podejściu do żywienia, Twój pies będzie cieszył się zdrowiem i energią przez wiele lat.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się