Podstawowe badania krwi u psa i ich interpretacja - Butchers

Badania krwi u psa

Podstawowe badania krwi u psa to morfologia, czyli ilościowa i jakościowa ocena elementów morfotycznych we krwi. Regularnie badanie krwi ma charakter profilaktyczny i pozwala we wczesnym stadium wykryć ewentualne nieprawidłowości i schorzenia. Badania z krwi u psa wykonuje się również w celach diagnostycznych, szukając przyczyn problemów zdrowotnych zwierzaka.

Jak często należy wykonywać badania krwi u psa? Jak wygląda takie badanie i jak przygotować do niego czworonoga? Jaki jest koszt badania krwi u psa?

Profilaktyczne badania krwi u psa

Właściwie zbilansowana dieta oparta na wysokiej jakości karmie, odpowiednia ilość ruchu oraz regularne  badania profilaktyczne to najlepsza inwestycja w zdrowie psa. Badania z krwi u psa najlepiej wykonywać co 12 miesięcy, na przykład w ramach wizyt szczepiennych.

Coroczne badania krwi zalecane są zwłaszcza u psów, które osiągnęły wiek średni, czyli:

 • od 5-6 roku życia w przypadku psów ras dużych,
 • od 6-7 roku życia w przypadku psów ras średnich,
 • od 8-9 roku życia w przypadku psów ras małych.

Diagnostyczne i kontrolne badania z krwi u psa

Badanie krwi może zlecić lekarz weterynarii w każdej sytuacji, która wymaga pogłębionej diagnostyki. Wykonuje się je zarówno przed podjęciem leczenia (w celu ustalenia rodzaju lub skali problemów zdrowotnych, z którymi boryka się zwierzak), jak i w jego trakcie (w celu zweryfikowania skuteczności leczenia).

Podstawowe badania krwi u psa wykonuje się również przed wszelkiego rodzaju zabiegami wymagającymi sedacji czworonoga. Krew będzie więc pobrana i przebadana m.in. przed zabiegiem sterylizacji / kastracji oraz planowymi operacjami (np. usunięciem guza), ale również przed czyszczeniem zębów czy innymi badaniami diagnostycznymi (np. gastroskopią).

Przygotowanie psa do pobrania krwi

Krew pobierana jest w  gabinecie zabiegowym przez lekarza weterynarii lub technika weterynarii. W celu zachowania warunków aseptycznych miejsce, z którego będzie pobierana krew (najczęściej przednia łapa) musi zostać zdezynfekowane, a w niektórych przypadkach również ogolone (w zależności od rodzaju, długości i gęstości sierści czworonoga).

Pies do badania powinien być na czczo, czyli około 8 – 12 godzin po zjedzeniu ostatniego posiłku. Najlepiej więc umówić się na badanie we wczesnych godzinach porannych – wówczas ostatnim posiłkiem zwierzaka będzie kolacja. Pamiętaj, by poinformować członków rodziny o głodówce psa przed badaniem i schowaj wszystkie produkty, które pupil mógłby podkraść i zjeść. W czasie głodówki nie ograniczaj zwierzakowi dostępu do świeżej wody!

Podczas wizyty należy zachować spokój i współpracować z lekarzem lub technikiem, który zrobi wszystko, co w jego mocy, by pobranie krwi przebiegło szybko i sprawnie.

Interpretacja wyników badania krwi u psa

Wyniki badań krwi psa podawane są w odniesieniu do ustandaryzowanych norm. Odchylenia od wartości referencyjnych są oflagowane i oznaczone: H (ang. high – podwyższony parametr) lub L (ang. low – obniżenie parametru). Interpretację wyników należy zostawić lekarzowi weterynarii, który przeanalizuje wyszczególnione przez laboratorium wartości w odniesieniu do obrazu klinicznego konkretnego psiego pacjenta oraz wyników innych badań (np. EKG, RTG, USG).

Jakie badania krwi u psa?

W pobranej do badania próbce krwi kontroluje się kilkanaście elementów, przede wszystkim poziom białych i czerwonych krwinek, płytki krwi oraz hemoglobinę i hematokryt. Przeprowadzane są również tzw. próby wątrobowe.

Badania krwi u psa normy

Prawidłowe wyniki badania krwi u psa to wartości mieszczące się w normach dla danego parametru.

Normy morfologiczne i biochemiczne badania z krwi u psa:

 • WBC (białe krwinki / leukocyty) – norma u psów: 6,0-16,5 tys./µl
 • RBC (czerwone krwinki / erytrocyty) – norma u psów: 5,5-8,5 mln/µl
 • HGB (hemoglobina Hb) – norma u psów: 12-18 g/dl
 • Hct (hematokryt Ht) – norma u psów: 37-55%
 • PLT (płytki krwi / tombocyty) – norma u psów: 200-500 tys./µl
 • ALAT (próba wątrobowa) – norma u psów: 30-60 U/l
 • ASPAT (próba wątrobowa) – norma u psów: 1-45 U/l
 • białko całkowite – norma u psów: 5,5-7,5 g/dl
 • bilirubina – norma u psów: 0,3-0,9 mg/dl
 • ALP / AP (fosfataza) – norma u psów: 20-155 U/l
 • glukoza – norma u psów: 70-120 mg/dl
 • kreatynina – norma u psów: 0,9-1,7 mg/dl
 • mocznik – norma u psów: 20-50 mg/dl
 • amylaza – norma u psów: 300-1850 U/l
 • lipaza – norma u psów: 268-1769 U/l
 • minerały: fosfor (2,5-6,3 mg/dl), sód (320-360 mg/dl), potas (16,0- 21,0 mg/dl).

Pamiętaj, że nie każde przekroczenie normy oznacza powód do niepokoju, ale powinno zostać zinterpretowane przez specjalistę, najlepiej lekarza weterynarii, który dobrze zna Twojego pupila.

Podsumowanie

Podstawowe badania krwi u psa powinno się wykonywać regularnie, najlepiej co 12 miesięcy. To istotny element profilaktyki zdrowotnej zwierzaka, dzięki któremu możemy szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości i w razie potrzeby wdrożyć skuteczne leczenie na wczesnym etapie choroby. Pies do pobrania krwi powinien być na czczo, czyli przejść minimum ośmiogodzinną głodówkę. Jeżeli po badaniu otrzymamy informację, że krew była lipemiczna, będzie to oznaczało, że nie nadawała się do rzetelnej analizy i konieczne będzie ponowne jej pobranie.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się