Spis treści:
1. Jak czytać etykiety karm dla zwierząt ?
Bardzo istotną kwestią jest rozumienie deklaracji podanych na etykiecie i świadome żywienie naszych pupili. Istnieją dwa rodzaje zapisu: receptura otwarta (wg kategorii) oraz formuła zamknięta (wg nazwy surowców)
- Receptura otwarta pozwala na dużą elastyczność. Wszystko co nie zostało zadeklarowane na etykiecie może ulec zmianie przy produkcji kolejnej partii.
Przykład: np. mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, zboża, warzywa, oleje i tłuszcze
- Formuła zamknięta jest czytelna dla konsumenta oraz transparentna. Producent jasno przedstawia co konkretnie można znaleźć w danej karmie.
Przykład: np. kurczak, wołowina, suszone białko drobiowe, groch, pszenica, olej z łososia, pietruszka
2. Jakie są typowe i niezbędne elementy etykiety karmy dla zwierząt?
Etykieta jest podzielona na kilka kluczowych elementów:
A) Zaczynamy od podstawowych elementów wksazujących nazwę produktu, jej rodzaj i przeznaczenie.
B) Następna jest główna część receptury czyli skład danego produktu.
C) Kolejnym elementem są dodatki odżywcze, w których znajdziemy niezbędne witaminy i minerały. Dzięki nim karma jest kompletna i zbilansowana.
D) Po dodatkach na etykiecie znajdziemy analizę składu (składniki analityczne). Wskazuje ona nam zawartość głównych składników odżywczych danego produktu takie jak np. białko, tłuszcze czy popiół. Oczywiście popiół nie jest czymś czego powinniśmy się obawiać. Popiół to coś, co nazywamy nieorganiczną częścią tego przepisu. Składa się on głównie z minerałów, czyli z wapnia i fosforu, które znajdują się w karmie.
E) Ostatnim elementem jest zalecane dawkowanie. Oczywiście, każdy zwierzak ma indywidualne potrzeby, ale sugerowane porcjowanie przez producenta jest dobrym punktem wyjściowym do ustalenia ile karmy należy podawać swojemu psu czy kotu.
3. Na co zwracać uwagę czytając etykietę ?
Zgodnie z prawem ustalone są dwa zapisy etykiety: zamknięta i otwarta formuła.
Receptura zamknięta czytelnie i transparentnie opisuje swoją zawartość. Ten sposób zapisu to gwarancja, że za każdym razem otrzymamy tę samą jakość.
W przypadku otwartej formuły konsument nie ma pełnej informacji na temat składu produktu. Przy takim zapisie producent ma więcej swobody przy procesie produckji karmy np. wykorzystując niezakomunikowaną część zawartości mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego na aktualnie najkorzystniejszy finansowo rodzaj na rynku. To oznacza, że ten sam smak wyprodukowany w różnych terminach może potencjalnie się różnić i ostatecznie może nie smakować naszemu pupilowi.
4. Dlaczego skład karmy nie sumuję sie do 100%?
Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze mokra karma zawsze zawiera w sobie wodę, która nigdy nie jest deklarowana, a zazwyczaj stanowi dużą część receptury. Woda jest kluczowym elementem diety każdego zwierzaka. To dzięki niej po organizmie naszych pupili rozprowadzane są witaminy, rozpuszczają się i rozdystrybuują się składniki odżywcze. Reguluje ona także temperaturę ciała i pomaga w pozbyciu się niepotrzebnych elementów przemiany materii.
Po drugie składniki analituczne oraz dodatki są zadeklarowane w innych obszarach niż główna kompozycja na etykiecie.
5. Czym jest żwacz wołowy widoczny w składach karmy dla psów ?
Żwacz wołowy (flaczki wołowe) to psi superfood. Mianem superfood, w karmie dla zwierząt, okreslamy żwynośc pochodzenia naturalnego, bogatą w wysoko wartościowe składniki, które w wyjątkowy sposób dbają o zdrowie i funkcjonowanie pupila.
Żwacz dostarcza nie tylko wysokiej jakości białka, ale również jest tak zwaną naturalną multiwitaminą. Zawiera witaminę B, wapń, fosfor, cynk i selen.
Więcej o żwaczu wołowym przeczytasz na na naszym blogu: „Żwacz wołowy w karmie dla psa”
6. Czy powinniśmy karmić wyłącznie karmą suchą a może tylko mokrą?
Rekomenduje się podawanie wyłącznie karmy mokrej lub wariantu mieszanej karmy suchej z mokrą. Jeśli decydujemy się na drugą opcję powinniśmy zachować proporcje 50:50 lub 75:25 karmy mokrej do karmy suchej. Dieta oparta jedynie na mokrej karmie lub wariantu ze znaczącą jej ilością zapewnia nawodnienie naszym pupilom. Jest również lekkostrawna i pozwala na zachowanie odpowiedniej wagi naszego zwierzaka. Oprócz wymienionych już korzyści istnieje jeszcze jedna zaleta karmy mokrej- jest ona po prostu smaczniejsz
Jednkaże odpowiednio dobrana do wieku, stanu zdrowia i jak poziomu atywności pełnoporcjowa karma sucha może stanowić podstawę diety pupila. W tym wypadku ważne jest zwrócenie uwage na skład jak i pochodzenie składników. Jeśli zdecydujesz się na żywienie wyłacznie karmą suchą pamietaj by zapewnić pupilowu stały i swobodny dostep do świeżej wody.
Więcej przeczytasz na na naszym blogu: „Mieszanie suchej karmy i mokrej dla psa – jak robić to poprawnie”
Więcej przeczytasz na na naszym blogu: „Mieszanie suchej karmy i mokrej dla kota – jak robić to poprawnie”
7. Czy istnieje róznica pomiędzy dietą dla szczeniaka a dorosłego psa?
Producenci karm dla zwierząt zazwyczaj komunikują na którym etapie życia zalecana jest dana karma. W produktach skupionych na szczeniętach znajdziemy składniki wspierające rozwój i wzrost psa. Ponadto psy w pierwszym etapie życia potrzebują znacznie więcej energii, którą w dużej mierze zużywają na intensywny wzrost. Gdy pies osiągnie dorosłość, powinna zmienić się również jego dieta. Karma dla szczeniąt jest zbyt kaloryczna dla dorosłego psa, dlatego jeśli nie zmienimy mu karmy, może szybko zacząć przybierać na wadze. Żywienie psa powinno zawsze być dopasowywane do jego do wieku, aktywności jak i rozmiaru. Dieta aktywnego owczarka niemieckiego będzie wyglądać inaczej niż dla małego maltańczyka, który woli wylegiwać się na kanapie przez większość dnia.
8. Dlaczego kot nie chce jeść produktu, który dotychczas mu smakował?
Brak apetytu u kota nigdy nie wynika ze złośliwości kota. Powodów może być kilka: miska zbyt brudna, miska za blisko wody lub kuwety, inna niż zwykle temperatura karmy. Jeśli kot odmawia posiłku przez dłuższy czas warto wybrać się do weterynarza. Nie rekomendowane jest również testowanie na raz kilku rodzajów karmy. Warto trzymać się jednej marki i ewentualnie wzbogacać dietę kota o różne przysmaki. Gdy z jakiegoś powodu musimy zmienić karmę, należy robić to stopniowo. Jeśli wychowujemy kota od małego to najlepiej zapoznać go z jak największą paletą smaków oraz tekstur jedzenia od początku jego życia. Dzięki temu w przyszłości będą bardziej otwarte na to co chcemy im podać.
9. Czy kot może jeść psią karmę?
Potrzeby żywieniowe kotów i psów są całkowicie inne. Psy to zwierzęta wszystkożerne, w diecie których dominuje mięso. Niemniej jednak nie szkodzą im warzywa, owoce czy zboża i produkty te mogą znajdować się w karmie dla psa w odpowiednich ilościach. Z kolei koty są zwierzętami wyłącznie mięsożernymi i obecność innych produktów w pożywieniu może zwyczajnie im zaszkodzić. Kot, który je psie jedzenie, nie otrzymuje odpowiednich, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Może to powodować osłabienie układu odpornościowego oraz zaburzać funkcjonowanie innych narządów. Bardzo często kot, który je psie jedzenie, zmaga się z utratą wagi, apatią, jego futerko staje się matowe i przerzedzone. może być narażony także na liczne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Obecność warzyw oraz błonnika powoduje, że kot po spożyciu takiego jedzenia może odczuwać wzdęcia, dolegliwości bólowe lub cierpieć z powodu biegunki.
Oczywiście, jednorazowe spożycie przez kota psiej karmy skończy się co najwyżej dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, niemniej jednak regularne zastępowanie zbilansowanej kociej karmy psią może mieć bardzo negatywne konsekwencje.
10. Jaka jest ilość fosforu oraz wapnia w karmach dla kota z linii Delicious Dinners?
Delicious Dinners 400g (puszka): wapń – ok. 0.5g/100g, fosfor – ok. 0.4g/100g
Delicious Dinners 85g (puszeczka) wapń – ok. 0.3 do 0.45g/100g, fosfor – ok. 0.12 do 0.25g/100g
Delicious Dinners 100g (tacka) – wapń – ok. 0.31 do 0.36g/100g, fosfor – ok. 0.31 do 0.37g/100g