Jakie pokarmy są toksyczne dla psów? Co należy trzymać z dala od psa? - Butchers

Jakie pokarmy są toksyczne dla psów? Co należy trzymać z dala od psa?

Organizm psa różni się od organizmu człowieka. W związku z tym tak istotne jest przestrzeganie zasad związanych z prawidłowym odżywianiem. Posiłki powinny być nie tylko urozmaicone i smaczne, ale również całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Sprawdźmy więc, co najbardziej szkodzi psu oraz jakich produktów należy bezwzględnie unikać.

Produkty szkodliwe dla psa – lista

Każdy, kto chce dowiedzieć się, co szkodzi psom, powinien poznać poniższą listę produktów: 

  • Czekolada – W czekoladzie i kakao zawarta jest substancja o nazwie teobromina. Jej śmiertelna dawka dla czworonoga to zaledwie 90 mg na zaledwie jeden kilogram masy ciała. Co więcej, psiakom o niewielkim rozmiarze może zaszkodzić jeszcze mniejsza ilość teobrominy.
  • Ksylitol – psy z reguły powinny unikać słodyczy. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na obecność w potrawach ksylitolu. To popularny słodzik, a jego głównym celem jest zastąpienie zwykłego cukru. U czworonogów wystarczy jednak zaledwie od 30 do 60 minut, aby ksylitol wywołał hipoglikemię, która w konsekwencji może spowodować nawet śmierć zwierzaka.
  • Awokado – w skórce i pestce tego owocu wykrywa się obecność persyny, która wywołuje silne zatrucia u czworonogów. Substancji tej prawdopodobnie brakuje w miąższu awokado, lecz na ten temat można znaleźć sprzeczne informacje. W związku z tym lepiej nie podejmować zbędnego ryzyka i nie podawać psiakom tego owocu.
  • Czosnek i cebula – nie ma żadnego znaczenia postać tych warzyw. Surowe, gotowane, suszone, smażone – wszystkie są bezwzględnie zabronione. Obecność w ich składzie związków siarki prowadzi do między innymi uszkodzenia krwinek czerwonych.
  • Orzechy – mogą zaburzyć prawidłową pracę mięśni, uszkodzić układ nerwowy oraz wywołać niedrożność jelit. Szczególnie zabronione są dwa rodzaje orzechów: makadamia i włoskie.
  • Produkty mleczne – dla psów szkodliwa jest obecność cukru mlecznego, czyli laktozy. Zagrożone są zwłaszcza psiaki powyżej 6-8 tygodnia życia. Następuje wówczas odsadzenie od mleka matki. W konsekwencji rozkład laktozy staje się niemożliwy ze względu na zanikanie aktywności enzymu laktaza.
  • Mięso z kością – to wbrew pozorom bardzo niebezpieczne połączenie. W przypadku pęknięcia kości istnieje ryzyko zadławienia, natomiast ostre krawędzie mogą uszkodzić błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Produktów szkodliwych dla psa jest jednak znacznie więcej. Do tego grona można zaliczyć również wybrane owoce w różnych postaciach (np. winogrona i rodzynki), kawę, alkohol, surowe ryby, a także szczypior i pestki owoców.

Czy kocie jedzenie jest szkodliwe dla psa?

Wielu miłośników zwierząt posiada w swoim domu zarówno psy, jak i koty. Stosowanie dla nich identycznej diety byłoby z pewnością znacznym udogodnieniem. Nie jest to jednak możliwe. Wszyscy, którzy zastanawiają się, co jest szkodliwe dla psa, muszą wiedzieć, że w tej grupie znajduje się kocie jedzenie.

Pomimo to, jeżeli Twój pupil pomyli się i skonsumuje kocią karmę, nie wpadaj w panikę. Zadbaj jednak, aby to była tylko sytuacja jednorazowa. W dłuższej perspektywie groziłoby psiakowi niebezpieczeństwo ze względu na różnice w zawartościach składników.

Jak rozpoznać szkodliwe karmy dla psów?

Zdarza się, że zagrożenie znajduje się też w najbliższej okolicy. Z reguły rzadko się zdarza, aby móc trafić na szkodliwe karmy dla psów. W praktyce jednak warto zwracać uwagę na skład. Należy unikać produktów zawierających nadmiar tłuszczu i soli. Poza tym najlepsze karmy nie zawierają sztucznych barwników ani konserwantów. Zdarza się również, że niektóre produkty są przeznaczone tylko dla danej grupy czworonogów (karmy weterynaryjne). Wskutek tego tak istotne jest dokładne czytanie etykiet.

Co szkodzi psu? Nie tylko składniki niewłaściwe dla jego organizmu, ale również jedzenie niskiej jakości. Należy dostarczać zbilansowane, pełnowartościowe posiłki zawierające wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W związku z tym polecane są karmy pochodzące od sprawdzonego producenta, jak np. firmy Butcher’s.

Jak unikać jedzenia szkodliwego dla psa?

Najważniejsze są środki zapobiegawcze. Kontroluj, co spożywa Twój pupil. Dbaj o wszystkie elementy jego diety. Poza tym zwracaj uwagę na liczne niebezpieczeństwa podczas spacerów. Pokarm pochodzący z niesprawdzonego źródła może okazać się szkodliwy dla zdrowia, a nawet życia czworonoga.

Zadbaj także o właściwe przechowywanie produktów. Oprócz tego nie dokarmiaj pupila potrawami, które są przeznaczone dla ludzi. Poszerzaj swoją wiedzę poprzez czytanie artykułów na naszym blogu oraz korzystaj z innych sprawdzonych źródeł. W razie wątpliwości zawsze konsultuj się z weterynarzem.

Co szkodzi psu? Podsumowanie.

Wszyscy opiekunowie czworonożnych przyjaciół powinni wiedzieć, co najbardziej szkodzi psu. W naszym artykule zamieściliśmy większość niebezpiecznych produktów dla zdrowia Twojego pupila. Nie zapominaj jednak, że o doborze elementów diety decydują też inne czynniki, takie jak wiek, stan zdrowia czy zalecenia weterynarza.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się