Ile żyją psy? Co wpływa na długość życia psa? - Butchers

Ile żyją psy? Co wpływa na długość życia psa?

Przygarniając psa pod swój dach, niezależnie od tego, czy jest szczeniakiem, czy staruszkiem ze schroniska, chcemy, aby był z nami jak najdłużej. Powszechnie mówi się, że psie lata liczy się inaczej niż ludzkie i że nie można porównywać ich w stosunku 1:1. W takim razie skąd wiadomo, ile nasz czworonożny przyjaciel ma lat i jak długo będzie z nami?

Istnieją czynniki, od których zależy długość życia psa. Niektórzy właściciele przy wyborze rasy biorą pod uwagę właśnie aspekty, takie jak ile żyją psy danej rasy i od czego to zależy. Czy jednak faktycznie możliwe jest dokładne określenie, kiedy nasz pies nas opuści?

Główne czynniki wpływające na długość życia psa

Nie tylko wielkość i rasa mają wpływ na to, ile lat żyją psy. W tej kwestii ze zwierzętami jest trochę jak z ludźmi – to, w jaki sposób żyją i jakie nawyki mają za sprawą swoich właścicieli, ma niebagatelne znaczenie.

Na długość życia psa wpływ ma jego wyżywienie, stosowanie zbilansowanej diety, czy trzymanie się indywidualnych zaleceń weterynarzy w kwestii karmy. Każdy zwierzak potrzebuje też codziennej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Potrzebne jest też kontrolowanie wagi i utrzymywanie jej w granicach normy. Średnia długość życia psa będzie zależeć też od genetyki – jeśli zwierzak cierpi na jakieś schorzenia, mogą one istotnie wpłynąć na ilość przeżytych lat. Podobnie nabyte urazy i wypadki – jeśli na ich skutek zwierzę znacznie ucierpiało. Znaczenie ma też dbanie o regularne szczepienia czy odrobaczanie, a więc przeciwdziałanie wszelkim możliwym psim chorobom.

To, ile żyją psy, uzależnione jest od wielkości zwierzęcia oraz rasy. Oznacza to, że dwa psy identycznie traktowane, ale o odmiennej budowie i wielkości ciała, będą żyć różnie, jeśli chodzi o lata. Badania wskazują, że psy małych ras żyją znacznie dłużej niż psy dużych ras.

Ile przeciętnie żyje pies?

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, bardzo trudno jednoznacznie orzec, ile przeciętnie żyje pies. Dla domowego kundelka-kanapowca czas będzie płynął zupełnie inaczej niż dla dużego, rasowego psa, którego organizm był znacznie obciążony w szczenięctwie dynamicznym wzrostem.

Licząc, ile psy żyją, trzeba uwzględniać zupełnie inny przelicznik – nasze ludzkie lata w żaden sposób nie odpowiadają faktycznemu wiekowi zwierzęcia. Nasi nierasowi pupile niewielkich rozmiarów mogą dożywać sędziwej starości – nawet zgodnie z naszymi obliczeniami, jednak w ich przypadku trudno wskazać jednoznacznie, ile żyją małe psy – to bardzo indywidualna kwestia.

W psim życiu największe znaczenie ma pierwszy rok – dla zwierzęcia to aż 14 do 15 ludzkich lat. Każde kolejne 12 miesięcy to w przeliczeniu czas od 7 do 9 lat. Jeśli chcemy oszacować wiek psa, nie posiadając informacji o dacie jego urodzenia, można określić go w przybliżeniu, na podstawie wyglądu. Zwykle w okolicy 7 roku życia przednie zęby zwierzęcia są mocno starte. W 10-12 roku dochodzi wypadanie zębów i… siwienie – nie tylko pyszczka.

Ile średnio żyje pies rasowy?

Nieco łatwiej można wskazać, ile średnio żyje pies konkretnej rasy. To jeden z czynników warunkowanych genetycznie, podobnie, jak prawdopodobieństwo zapadania na określone psie choroby. Najdłużej towarzyszą człowiekowi przedstawiciele takich ras jak Jack Russell terrier – nawet 16 lat, golden retriever i labrador — do 14 lat, shih tzu – nawet 16 lat. Prawdziwym rekordzistą jest maltańczyk – właściciele tych czworonogów mogą cieszyć się wspólnymi przygodami nawet przez 20 lat. Najkrócej żyją mastiffy angielskie – 6-12 lat, berneńskie psy pasterskie – zaledwie 7-9 i dogi niemieckie – maksymalnie 10 lat. Popularne owczarki niemieckie dożywają zwykle od 11 do 13 lat.

Na tak stosunkowo krótkie życie wpływ ma głównie uwarunkowanie genetyczne wraz ze wszystkimi obciążeniami. Konkretne rasy chorują na ściśle określone choroby, zwykle w podobnym czasie. Psy nierasowe nie mają genetycznego bagażu, dlatego ich organizm jest zdrowszy, co przekłada się na to, ile średnio żyje pies małych i średnich rozmiarów, za to bez rodowodu.

Ostatecznie – jak określić, ile żyją psy domowe?

Statystyki dynamicznie się zmieniają, jeśli chodzi o kwestię, ile żyją psy. Wszystko dzięki rozwojowi weterynarii, wprowadzaniu na rynek nowych lekarstw, możliwości utrzymania prawidłowej diety i troskliwej opiece właścicieli. To wszystko sprawia, że naszym przyjaciołom wydłuża się średni wiek życia.

Nie można zapominać jednak o genetyce – to ona gra pierwsze skrzypce, jeśli chodzi o żywotność zwierzaka. Jeśli dana rasa obciążona jest pewnymi dolegliwościami, to nawet najtroskliwsza opieka właściciela i najlepszych gabinetów weterynarii tego nie zmieni. Nie można bagatelizować prawidłowej diety czy codziennego ruchu. Jeśli chcemy, żeby nasz czworonóg był z nami jak najdłużej, powinniśmy jego o jego organizm zadbać podobnie, jak o nasz własny.

Dzisiaj przyjmuje się za uśredniony wynik około 10 do 13 lat. Bez względu na to trzeba pamiętać o kontrolnych wizytach u weterynarza, szczepieniach ochronnych oraz profilaktyce.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się