Jack Russell terrier - Encyklopedia ras psów - Butchers

Jack Russell terrier

Jedna z najbardziej znanych ras należących do grupy terierów to Jack Russell terrier. Jest ona oficjalnie uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Według tej największej i najstarszej organizacji kynologicznej w Europie sklasyfikowana została jako Grupa III, Sekcja 2, wzorzec nr 345.

Historia rasy Jack Russell terrier

Nazwa tej rasy wywodzi się od Johna Russella. Mężczyzna był jej pierwszym hodowcą. Natomiast historyczną matką wszystkich przedstawicieli Jack Russell terierów uznaje się suczkę o imieniu „Trump”. W 1819 roku zamieszkała ona w Wielkiej Brytanii, a dokładniej w Oksfordzie. Rasa ta z pewnością ma więc brytyjskie korzenie, lecz jej kraj pochodzenia to również, a może przede wszystkim, Australia. To właśnie w kraju, którego aktualnie stolicą jest Canberra, psy te były najliczniej hodowane.

Pastor John Russell zmarł w 1883 roku, a po jego śmierci wyhodowaną odmianę zaczęto nazywać „working terrier”. Historia tych psów jest niezwykle interesująca, ponieważ ich obecność na terenie Australii nie była przypadkowa. Głównym celem było polowanie na lisy, które pojawiły się tam za sprawą Brytyjczyków. Australia przez lata należała do grupy kolonialnej Wielkiej Brytanii. Lisy rozmnażały się w tak szybkim tempie, że istniało poważne ryzyko, iż sytuacja wymknie się spod kontroli. Psy te natomiast potrafiły doskonale radzić sobie z powierzonym im zadaniem.

Oficjalnie jednak za początek Jack Russell terrier przyjmuje się dopiero 1972 rok. To właśnie wtedy w Australii nastąpiło wielkie wydarzenie, czyli założenie klubu o nazwie „Jack Russell Terrier Club of Australia”. Ważnym dopełnieniem tej historii jest 2000 rok. Wtedy angielską rasę parson Jack Russell terrier podzielono na dwie zupełnie osobne rasy. Jedna z nich to długonożny parson, a druga krótkonożny jack. Łączy je wiele – w tym ten sam hodowca – wyżej wspomniany, John Russell.

Jack Russell – cena

Cena psa Jack Russell terrier, podobnie jak w przypadku innych czworonogów, w dużej mierze zależy od renomy hodowli oraz pochodzenia danego osobnika. Zazwyczaj jednak cena przedstawiciela tej rasy mieści się w przedziale od dwóch do pięciu tysięcy złotych. Co istotne, za takie pieniądze można kupić psa z rodowodem o sprawdzonej przeszłości. Mimo to może okazać się, że cena okaże się wyższa niż pięć tysięcy. Zazwyczaj dzieje się tak tylko w określonych przypadkach. Szczenięta muszą wtedy pochodzić z bezapelacyjnie najlepszych hodowli lub posiadać utytułowanych przodków.

Jack Russell – wzorzec rasy

Zazwyczaj przedstawiciele rasy Jack Russell ważą od 5 do 6 kilogramów, a ich wysokość wynosi 25-30 centymetrów. Obowiązuje tu zasada, że na każde 5 cm wysokości przypada dokładnie 1 kg masy ciała. Szerokość klatki piersiowej powinna natomiast wynosić od 40 do 43 centymetrów. Uszy są oklapnięte, o kształcie przypominającym literę „V”. Ogon z reguły jest postawiony, lecz w trakcie spoczynku często opada. Oczy nie mogą być wyłupiaste. Białe umaszczenie musi być dominujące. Towarzyszą mu znaczenia – zazwyczaj czarne lub rude. To standardy, które spełnia zdecydowana większość osobników.

Jack Russell terrier – jak wygląda?

Psa rasy Jack Russell terrier cechuje przede wszystkim niewielki rozmiar i słodki wygląd. To wspaniałe połączenie, które zdobyło serca wielu miłośników czworonożnych zwierząt. Uroku tym psiakom dodaje zwłaszcza:

  •       wysoko osadzony ogon,
  •       prostokątna sylwetka,
  •       niewielkie uszy,
  •       ciemne oczka w kształcie migdałów.

Zazwyczaj sierść przedstawicieli tej rasy jest krótka i gęsta. Składa się ona z podszerstka i włosa okrywowego. Zgodnie ze wzorcem dominuje przede wszystkim kolor biały wraz z rudymi lub czarnymi znaczeniami. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy istnieje Jack Russell długowłosy. Część źródeł twierdzi, że tak, lecz to nieprawda. Włos tych psiaków ma co najwyżej średnią długość.

Spośród różnych odmian rasy Jack Russell terrier warto wyróżnić szorstkowłosą i drutową (złamaną). Ich charakterystyczną cechę wyglądu stanowią krzaczaste brwi. Zauważalna jest także imponująca, charakterystyczna bródka oraz nieco dłuższa sierść. To jednak wciąż za mało, aby móc zaliczyć te odmiany do długowłosych ras. W tej grupie znajdziemy natomiast inne terriery, na przykład yorkshire i bedlington terrier.

Charakter Jack Russell

To psy bardzo energiczne ze względu na swoją naturę. Rasa ta powstała przecież w celu polowania na lisy. Nic zatem dziwnego, że ich przedstawicielom należy dostarczać ruchu. Poza tym terrier Jack Russell ma przyjazny charakter, lecz w obecności małych dzieci warto zachować szczególną ostrożność.

Psiaki te nie lubią wylegiwać się na kanapie. Zdecydowanie bardziej przepadają za aktywnościami fizycznymi. Bycie w ruchu to dla nich środowisko naturalne. Uwielbiają poznawać świat, a przygody sprawiają im mnóstwo radości. Lubią poznawać nowych ludzi, dlatego w towarzystwie często odczuwają ekscytację.

Niestety niewykluczone są skłonności do zachowań, które są oceniane jako niebezpieczne. Spośród nich trzeba wyróżnić między innymi ucieczki podczas spacerów. W związku z tym warto już od pierwszych miesięcy życia uczyć pupila istotnych komend i wzorców zachowań. Dzięki nim zdecydowanie łatwiejsze stanie się opanowanie Jack Russell terriera. Wady i zalety kreują charakter tych psów. Właściciel musi wykazywać się stanowczością. Należy stawiać granicę i ściśle dbać o ich przestrzeganie. W innym przypadku przebiegłość tych czworonogów może sprawić trudności. Pomimo to, terriery to kochani przyjaciele, którzy w stosunku do swoich opiekunów potrafią nawet okazywać zazdrość.

Pielęgnacja Jack Russell

Z pewnością rasa ta nie należy do skomplikowanych. Rasa Jack Russell terrier wymaga jedynie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Rodzaj sierści ma tu niezwykle istotne znaczenie. Zazwyczaj jednak wystarczające okazuje się wyczesywanie czworonoga od dwóch do trzech razy w tygodniu w okresie linienia. Gładka sierść jest mniej wymagająca niż szorstka ze względu na przyleganie włosów do skóry i ich jednokierunkowe ułożenie.

Warto również raz na jakiś czas stosować trymer, który wspomoże usuwanie luźnych włosów. Poza tym dbaj oczywiście o higienę swojego pupila. Kontroluj także stan jego zdrowia. Obserwuj między innymi uszy i oczy, żeby móc jak najszybciej wykryć ewentualne zmiany.

Jack Russell – żywienie

Stan zdrowia zawsze ma niebagatelne znaczenie w sprawach żywieniowych. Z reguły jednak karma dla Jack Russell terriera powinna być zarówno sucha, jak i mokra. Dobrze zbilansowana dieta powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze. Warto zadbać o produkty wysokoenergetyczne zawierające proteiny. Właściciele aktywnych psów muszą szczególnie zadbać o ich pożywienie.

Ile powinien jeść Jack Russell terrier? Zazwyczaj wystarczy podanie mu dwóch lub trzech posiłków dziennie. Najlepiej, jeśli będą to stałe pory. Dzięki nim organizm czworonoga przyzwyczai się do określonych godzin, co ułatwi mu proces trawienia. Miska z karmą lub innym jedzeniem powinna zostać pozostawiona na około 20-30 minut. To optymalny czas na spożycie posiłku bez pośpiechu. Jednocześnie pies Jack Russell powinien mieć nieustanny dostęp do wody. Aktywne rasy wykazują większe pragnienie niż „kanapowce”.

Zdrowie i długość życia

Bardzo istotnym tematem są kwestie zdrowotne psa Jack Russell terrier. Długość życia tych psiaków zazwyczaj wynosi od 12 do 14 lat. Niektóre osobniki potrafią przekroczyć ten wiek. Zwłaszcza mowa tu o zadbanych czworonogach, których nie zaatakowały choroby. To wytrzymała rasa radząca sobie w trudnych warunkach. Upały nie stanowią dla niej dużego problemu, jednak warto zwracać uwagę na zmęczenie w najgorętszych miesiącach w roku. Spacery są dozwolone zarówno latem, jak i zimą.

Bardzo pozytywnie nastawieni do zdrowia swoich pupili mogą być opiekunowie rasy Jack Russell terrier. Choroby rzadko atakują przedstawicieli tej rasy ze względu na wysoką odporność. Nawet przebywanie w trudnych warunkach pogodowych zazwyczaj nie doprowadza do pogorszenia stanu zdrowia. W pewnym stopniu zagrożenia mogą stanowić natomiast kontuzje wynikające z nadmiaru ruchu. Mowa tu zwłaszcza o ryzyku zwichnięcia rzepki kolanowej oraz innych schorzeniach atakujących stawy.

Poza tym psiaki te wykazują tendencje do problemów z zębami. Istnieje szczególne ryzyko wystąpienia chorób przyzębia. Często zdarzają się także problemy związane z odkładaniem się kamienia nazębnego, który wspomaga erozję szkliwa, a następnie doprowadza do jego uszkodzenia. Mycie zębów powinno stanowić zatem niepodważalny priorytet w codziennej pielęgnacji.

Poza tym warto wiedzieć o kilku schorzeniach określanych jako typowe dla tej rasy Jack Russell. To zwłaszcza:

  • alergiczne choroby skóry,
  • mielopatia,
  • ataksja,
  • zaćma,
  • głuchota,
  • zaburzenia układu nerwowego.

Dla kogo Jack Russell terrier?

Dla energicznych osób uwielbiających aktywność doskonałym wyborem będzie Jack Russell. Posiadanie domu z ogródkiem może okazać się rajem dla przedstawiciela tej rasy. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu to dla nich bezwzględny priorytet do osiągnięcia wystarczającego poziomu szczęścia. Uwielbiają różne zabawki – na czele z piłkami. Jeżeli zatem do grona Twoich pasji należy sport, rasa ta z pewnością okaże się dla Ciebie idealna.

Rasa ta przypadnie też do gustu osobom towarzyskim, gdyż wtedy z pewnością na brak zadowolenia nie będzie narzekał taki pupil jak Jack Russell terrier. Dla kogo jeszcze jest ten pies? Wielodzietna rodzina z pewnością przypadnie mu do gustu, ponieważ lubi spędzać czas w gronie wielu osób. Jack Russell uwielbia, gdy coś się dzieje. Nienawidzi nudy i monotonii. Uważaj jednak na maluchów, ponieważ zwierzę musi najpierw przyzwyczaić się do danej osoby.

Jack Russell nie jest dla ciebie, jeśli…

Kwestię problematyczną może również stanowić kontakt z kotami lub mniejszymi zwierzętami. Jeżeli w domu stworzyłeś sobie mini ZOO, to nie do końca trafionym pomysłem może być zakup Jack Russell terriera. Problemy mogą się pojawić zwłaszcza przez naturalny instynkt tej rasy. Gdy czworonóg zobaczy coś mniejszego od siebie, istnieje ryzyko ataku z jego strony. Mimo zupełnie niewinnego wyglądu, psiaki te świetnie czują się w takiej roli.

Poza tym, jeżeli należysz do osób, które nie przepadają za aktywnościami fizycznymi i wolą spędzać czas w domu, pies Jack Russell terrier nie jest prawdopodobnie dla Ciebie dobrym wyborem. Nie byłaby to też zdrowa sytuacja dla czworonoga, gdyż on potrzebuje ruchu do życia. W innym przypadku stanie się nieszczęśliwy.

Również jeśli mieszkasz na co dzień w bloku, w którym wymagana jest cisza, poważnie zastanów się nad kupnem Jack Russell teriera. Wadą tego psa może być wtedy wysoka szczekliwość, zwłaszcza podczas zabawy oraz odczuwania radości lub ekscytacji.

Ciekawostki o rasie

Ø Jak wiadomo, do grupy bardzo aktywnych ruchliwych ras można zaliczyć Jack Russell terriera. Charakter tych psiaków wpływa na ich zachowanie. Jedną z czynności, którą uwielbiają robić te czworonogi, jest kopanie dołków. To dla nich ogromna frajda, lecz zapewne trochę mniejsza dla Ciebie i Twojego ogrodu.

Ø O popularności tej rasy świadczy fakt, że do grona ich miłośników zalicza się wiele znanych osób. Do tej grupy należą między innymi: książę Karol, piosenkarka Mariah Carey czy była tenisistka Serena Williams.

Ø Psy Jack Russell terrier można spotkać w wielu znanych filmach. Mowa to o takich produkcjach jak: „Mój przyjaciel”, „Detektyw bez pamięci” czy „Karmazynowy przypływ”.

Ø Jack Russell Terrier to jedyny na świecie pies, któremu udało się dotrzeć na oba bieguny – północny i południowy. Tym szczęśliwcem był Bothie. Jego podróż miała miejsce w latach 1979-1982, a towarzyszyli mu w niej jego właściciele.

Ø Pies rasy Jack Russell terrier został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Zaszczyt ten spotkał suczkę Anastasię. Udało się jej przegryźć 100 balonów w nieprawdopodobnie krótkim czasie – 44,49 sekundy.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się