Jak nauczyć psa aportować? - Butchers

Jak nauczyć psa aportować?

Może się wydawać, że aportowanie to czynność, którą psiaki mają we krwi. Niestety nie jest to prawda. Jeżeli chcesz, żeby Twój czworonóg rzeczywiście prawidłowo wykonywał tę czynność, musisz najpierw poświęcić swój czas. Jak nauczyć psa aportować? Jakie kroki należy wykonać, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt? W tym artykule obszernie odpowiemy na te pytania oraz podzielimy się z Tobą cennymi wskazówkami, które znacznie ułatwią cały proces.

Najpierw oceń charakter i usposobienie psiaka

Być może zastanawiasz się teraz, dlaczego wspominamy o tym w poradniku, którego tematyką jest nauka aportowania. Z wieloletniego doświadczenia wiemy jednak, że nie każdy pies jest odważny i energiczny. W praktyce oznacza to, iż niektóre rasy są bardziej przystosowane do wykonywania tego typu czynności, a inne mniej.

Jeżeli Twój pupil wykazuje zainteresowanie aportowaniem, sytuacja jest w pełni klarowna i wyjątkowo optymistyczna. Praktycznie z dnia na dzień możesz rozpocząć z nim naukę. Co jednak w przypadku, gdy jest inaczej? Wyjaśnienie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Zachęć psa do rozpoczęcia nauki aportowania

Nawiązując do wcześniejszego akapitu, kierujemy tę radę zwłaszcza do właścicieli mało energicznych psów. Jeżeli czworonóg nie wykazuje chęci do biegania za jakimś przedmiotem, postaraj się go zainteresować tą zabawą. W jaki sposób?

Skuteczny rekwizyt wykorzystywany do tego celu to linka, do której przyczepia się zabawkę. Jeżeli zaczniesz biegać z tym przedmiotem, zwiększysz prawdopodobieństwo pobudzenia instynktu zwierzaka. To w konsekwencji powinno doprowadzić do ruchu pupila w kierunku tej właśnie zabawki, a to już stanowi poważny krok do osiągnięcia celu.

Rozpocznij naukę poprzez wyrzucanie przedmiotu na niewielkie odległości

Chcąc dowiedzieć się, jak nauczyć aportować psa, zapamiętaj, iż w zależności od danego osobnika początkowym sukcesem może okazać się nawet zrozumienie polecenia związanego z aportowaniem. Najpierw skup się więc na podstawach, a dopiero później udoskonalaj umiejętności. Dlatego nie wyrzucaj od razu zabawki na wielkie odległości. Całkowicie mijałoby to się z celem, ponieważ mniej energiczny pies mógłby natychmiast zniechęcić się do nauki aportowania.

Stosuj coraz bardziej zaawansowane techniki

Jeżeli Twój pies zaczął już reagować na wyrzucanie danego przedmiotu, oznacza to, iż najważniejszy etap nauki ma już za sobą. To jednak nie koniec. Do osiągnięcia zamierzonego efektu potrzeba jeszcze wiele. Przede wszystkim sprawdzaj, czy psiak nie ma trudności z oddawaniem zabawki. Może zdarzyć się, że czworonóg nie będzie chętny do wypuszczenia przedmiotu z pyszczka.

W takim przypadku możesz zaoferować coś w zamian za zabawkę. W tej roli doskonale sprawdzi się jego ulubiony smakołyk. W ten prosty sposób zwierzak przyzwyczai się do reguł aportowania. Dzięki temu w przyszłości powinien stosować się do tych zasad już bez przynęty.

Jak nauczyć psa aportować? Nie wykorzystuj jedzenia jako rekwizytu!

Możesz czuć się teraz lekko zdezorientowany, ponieważ przed chwilą wspominaliśmy o smakołykach, a teraz przestrzegamy przed używaniem jedzenia. Tym razem mowa jednak o przysmakach wykorzystywanych jako główne rekwizyty. Nauka aportowania powinna odbywać się na przedmiocie:

  • lubianym przez psa;
  • traktowanym przez niego jako zabawkę;
  • wzbudzającym w nim na tyle duże zainteresowanie, aby chciało mu się za nim biec.

Natomiast pomysł z rzucaniem jedzenia bez wątpienia nie należy do najlepszych. Istnieje wtedy poważne ryzyko zadławienia, ponieważ pies może kierować się instynktem i widząc smakołyk, będzie chciał błyskawicznie go zdobyć i zjeść.

Jeszcze poważniejsze zagrożenia dotyczą przyszłości. Nawet jeśli później zaczniesz rzucać swojemu psu rzeczy do tego przeznaczone, on może kojarzyć je ze smakołykami, ponieważ tak był uczony. Istnieje więc jeszcze poważniejsze ryzyko zadławienia, którego należy za wszelką cenę uniknąć poprzez prawidłowo przeprowadzoną naukę aportowania. Odpowiednie zasady wprowadzaj już od pierwszej lekcji.

Frisbee genialnym rekwizytem.

Jeżeli wciąż masz wątpliwości, jak nauczyć psa aportować, doradzamy zastosowanie dysków. Są one wykonane z miękkiej gumy (lub plastiku), więc nie wyrządzą żadnej krzywdy Twojemu psiakowi.

Co więcej, stanowią doskonały rekwizyt do innych zabaw. Należy tu wyróżnić chociażby siłowanie się z czworonogiem wtedy, gdy trzyma frisbee w pyszczku. W sklepach zoologicznych są nawet sprzedawane dyski specjalnie produkowane dla psów.

Jak nauczyć psa aportować – podsumowanie

Omówiliśmy najważniejsze zagadnienia związane z tą komendą. Nasze rady możesz stosować do czworonogów w każdym wieku. Jeśli, mimo wielu prób, nauka aportowania wciąż nie idzie po twojej myśli, mamy dla Ciebie dodatkową wskazówkę. Musisz wykazywać się jeszcze większą cierpliwością, a w razie potrzeby udaj się ze swoim pupilem do specjalisty – tresera psów.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się