Jak nauczyć psa biegania przy rowerze? - Butchers

Jak nauczyć psa biegać przy rowerze?

Masz psa, który potrzebuje sporej dawki ruchu a Ty uwielbiasz jeździć na rowerze? Idealnym rozwiązaniem będzie połączenie Waszych sił i potrzeb. Kluczem do bezpiecznej jazdy na rowerze w towarzystwie psa jest trening i dobór odpowiednich akcesoriów.

Dowiedz się, jak nauczyć swojego czworonoga biegania przy rowerze i czego potrzebujesz, by Wasz przygoda była przyjemna i bezpieczna.

Czy Twój pies może biegać przy rowerze?

To jest pierwsze pytanie, na które musisz znaleźć odpowiedź. Jest to aktywność męcząca, wymagającą od psa skupienia i dobrej kondycji, dlatego nie proponuj jej ani szczeniakowi, ani psiemu seniorowi. Zwróć również uwagę na masę ciała psa – im cięższy jest Twój pupil, tym szybciej będzie się męczył, a bieganie przy rowerze w większym stopniu obciąży jego stawy oraz układ oddechowy i krwionośny.

W tej sytuacji najlepiej poradzą sobie przedstawiciele ras, w których DNA wpisana jest wysoka aktywność. To przede wszystkim psy rasy husky, ale również owczarki niemieckie, sznaucery, średnie pinczery i dobermany. Do biegania przy rowerze raczej nie zachęcisz buldoga angielskiego i potężnego leonbergera. Natomiast z jamnikami i basetami, ze względu na ich wydłużony tułów, mogłoby się to wiązać z wysokim ryzykiem urazów kręgosłupa.

W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Jeśli pies ma Ci towarzyszyć na dłuższych trasach niezbędne może okazać się wykonanie dodatkowych badań, które pozwolą wykluczyć istnienie przeciwwskazań do intensywnego wysiłku, przede wszystkim ze strony układu oddechowego i krwionośnego.

Bieganie przy rowerze - najważniejsze zasady

Podczas jazdy na rowerze jesteś odpowiedzialny zarówno za swoje bezpieczeństwo, jak i bezpieczeństwo Twojego psa oraz innych uczestników dróg i ścieżek, po których będziesz się poruszać. Dlatego pamiętaj o podstawowych zasadach uprawiania tego rodzaju aktywności:

  • Pies zawsze powinien biec po prawej stronie roweru (w krajach z lewostronnym ruchem – po lewej). Dlaczego? Aby zminimalizować ryzyko wbiegnięcia psa pod koła samochodu czy motoru, a w przypadku ścieżek rowerowych – innego roweru, biegacza czy osoby jadącej na rolkach.
  • Wspólne trasy planuj z dala od intensywnego ruchu ulicznego – jazda i bieg przez cały czas obok samochodów jest znacznie bardziej męcząca, a wdychanie spalin po prostu niezdrowe, zarówno dla Ciebie, jak i Twojego czworonoga.
  • Pies powinien biec obok Twojego roweru, mniej więcej na linii siodełka. Nie puszczaj psa luzem! Stosuj odpowiednie akcesoria do sprawowania skutecznej i bezpiecznej kontroli nad zwierzakiem podczas jazdy.
  • Nigdy nie przywiązuj smyczy psa do nadgarstka, ani kierownicy roweru – w sytuacji, gdy pies czegoś się przestraszy może ściągnąć Cię z roweru lub przewrócić rower na siebie.

Jakie akcesoria będą Ci potrzebne?

Pies biegnący obok roweru powinien być połączony z rowerem za pomocą odpowiednio dobranej rozpórki / springera. To sztywna, metalowa konstrukcja, która zagwarantuje, że biegnący zwierzak będzie zawsze znajdował się w bezpiecznej odległości od roweru, a co za tym idzie – nie wbiegnie Ci pod koła. Rozpórkę montuje się pod siodełkiem, a krótka smycz montowana jest na sprężynowym wysięgniku, który amortyzuje ewentualne rozbieżności między torem Twojej jady a torem biegu psa. Smycz należy bezwzględnie przypiąć do szelek, a nie obroży!

Nauka psa biegania przy rowerze - krok po kroku

Jeśli Twój pies jest dorosły, silny i zdrowy oraz zainteresowany długimi i intensywnymi aktywnościami – możesz podjąć próbę nauczenia go biegania przy rowerze. Pamiętaj, by być cierpliwym i trening przeprowadzać z myślą o komforcie i bezpieczeństwie zwierzaka. Jego dobre samopoczucie podczas tego rodzaju aktywności będzie miało wpływ również na Twoje bezpieczeństwo i satysfakcję ze wspólnie uprawianego sportu.

Jak nauczyć psa biec przy rowerze?

  • Oswój psa z rowerem. Zwierzak nie może bać się kół czy atakować pedałów roweru.
  • Przespaceruj się z psem prowadząc rower. Pupil będzie mógł zobaczyć rower w ruchu i nauczyć się zachowywania odpowiedniego dystansu.
  • Przypnij psa i wsiądź na rower. Pierwsze przejażdżki powinny być wolne i odbywać się w maksymalnie spokojnej okolicy, bez zbędnych rozpraszaczy oraz przeszkód i utrudnień drogowych, które będą wymuszać na Tobie intensywne manewrowanie.
  • W kolejnych dniach możesz zacząć stopniowo wydłużać trasy i zwiększać prędkość jazdy.
  • Pamiętaj o nagradzaniu psa na każdym etapie nauki oraz robieniu przerw na odpoczynek i podanie zwierzakowi wody.

Podsumowanie

Nauka psa biegania przy rowerze powinna zostać poprzedzona konsultacją z lekarzem weterynarii. Masz zielone światło? Możesz zacząć przyzwyczajać psa do roweru. Pamiętaj, by szkolenie przeprowadzać stopniowo, zawsze w pozytywnej atmosferze i wynagradzając postępy zwierzaka jego ulubionymi smakołykami. Gdy pies opanuje już sztukę biegania przy rowerze – możecie cieszyć się wspólną aktywnością na świeżym powietrzu. Unikaj wspólnych wypraw rowerowych podczas gorących letnich dni i zawsze rozważnie dobieraj trasy, które będziecie pokonywać.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się