Jak nauczyć psa nie szczekać? - Butchers

Jak nauczyć psa nie szczekać?

Szczekanie jest całkowicie naturalnym zachowaniem psów. Czy to jednak oznacza, że w każdej sytuacji i w każdym momencie może być uważane za coś akceptowalnego? Oczywiście, że nie! Wiele zależy od wychowania czworonoga. W celu pomocy wyjaśniamy, jak oduczyć psa szczekania w domu i innych miejscach.

Dlaczego mój pies nadmiernie szczeka? Najczęstsze przyczyny.

Zanim przedstawimy, co zrobić, aby pies nie szczekał, najpierw ustalmy źródło takiego zachowania. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że nie ma jednego, uniwersalnego powodu. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, jednakże można wskazać kilka najczęstszych przyczyn nadmiernego szczekania.

  • Niewłaściwe wychowanie – często, gdy zobaczymy niegrzeczne dzieci, pierwszą myślą jest nieodpowiednie wychowanie. Rzeczywiście wzorce wyniesione z domu mają kluczowe znaczenie na etapie rozwoju. Co ciekawe, u psów również wychowanie ma ogromną wartość. Nie można dawać przyzwolenia na szczekanie wszędzie i w każdej sytuacji, gdyż dla psa to sygnał, że jego zachowanie jest odpowiednie.
  • Trudna przeszłość – to dotyczy zwłaszcza psiaków ze schroniska. 
  • Brak umiejętności kontrolowania emocji – który również może dotyczyć braku odpowiednich wzorców. 
  • Wrodzone instynkty – niektóre rasy są bardziej, a inne mniej energiczne. To również w dużej mierze przekłada się na częstotliwość szczekania.

Czy można sprawić, żeby pies nie szczekał?

Mnóstwo opiekunów zastanawia się, jak nauczyć psa nie szczekać. Dla wielu osób zadanie to wydaje się niezwykle trudne. Jednakże – podobnie jak w przypadku nauki każdej innej umiejętności – kluczem do sukcesu jest cierpliwość i działanie krok po kroku.

Jak nauczyć psa, żeby nie szczekał?

Przede wszystkim proces zmiany nawyku musi przebiegać w spokojnej i sympatycznej atmosferze. Dodatkowa nerwowość zdecydowanie nie jest wskazana.

Zatem jak oduczyć psa szczekania w domu? Kluczowe znaczenie mogą mieć komendy takie jak „spokój” czy „daj głos”. Pierwsza z nich powinna natychmiast uspokoić psa w momentach nadmiernej ekscytacji. Druga natomiast sprawi, że Twój pupil będzie wydawał dźwięk wtedy, gdy mu na to pozwolisz.

Nauka tych lub jakichkolwiek innych komend musi odbywać się etapami. Najpierw bardzo pomocne będzie użycie przysmaków. Przy komendzie “daj głos” Staraj się wzbudzić zainteresowanie psa, co doprowadzi do wydania przez niego dźwięku. Następnie wydaj komendę. Na początku może być trudno, jednak z biegiem czasu psiak powinien odnaleźć się w nowej dla niego sytuacji. Oprócz komendy słownej możesz także wykonać ruch ręką. Polega on na utworzeniu kształtu „kaczuszki” z otwartej dłoni. Opanowanie przez psa tej umiejętności sprawi, że będzie on szczekał wtedy, gdy mu na to pozwolisz.

Komenda „spokój” ma natomiast ogromne znaczenie w sytuacjach, gdy chcemy uciszyć zwierzaka. Do nauki również przygotuj ulubione smakołyki pupila, którymi nagradzaj go za osiągane postępy. Żeby czworonożny przyjaciel uciszył się, staraj się odwracać jego uwagę od obiektu zainteresowań, na przykład poprzez użycie głośnej zabawki. Możesz go również uspokajać. Zawsze pamiętaj o wypowiedzeniu słowa „spokój” lub „cisza” oraz nagradzaniu pupila.

Jak oduczyć psa szczekania na ludzi?

W tym przypadku wiele zależy od przyczyny takich reakcji psa. Jeżeli Twój pupil szczeka na każdą osobę, która się do niego zbliża, może to oznaczać iż odczuwa on strach. Należy wtedy zwiększyć poziom bezpieczeństwa czworonoga poprzez stopniowe oswajanie go z towarzystwem ludzi. Poza tym staraj się skracać dystans pomiędzy nim a innymi osobami oraz odwracać uwagę zwierzaka. Oczywiście nie zapomnij o wypowiadaniu komend oraz nagradzaniu gdy pies zareaguje poprawnie na komendę.

Jak oduczyć psa szczekania na inne psy?

Wiesz już, jak oduczyć psa szczekania na ludzi. Co jednak w przypadku, jeśli Twój pupil wydaje dźwięki, gdy zobaczy inne psy? Należy wtedy działać w bardzo podobny sposób. Możesz go uspokajać, odwracać uwagę oraz stosować komendy „cisza” lub „spokój”. Staraj się również mocno trzymać smycz. To szczególnie istotne zwłaszcza na początku nauki oraz w przypadku posiadania psa wykazującego agresje w stosunku do innych czworonogów.

Podsumowanie: co zrobić, aby pies nie szczekał?

Właśnie dowiedziałeś się, jak oduczyć psa szczekania w domu i na zewnątrz. Stosuj komendy takie jak „cisza”, „spokój” czy „daj głos”. Poza tym dużo pracuj ze swoim czworonogiem. Odwracaj jego uwagę od innych psów bądź ludzi, a za postępy nagradzaj ulubionymi smakołykami

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się