Jak przyzwyczaić psa do czesania? - Butchers

Jak przyzwyczaić psa do czesania?

Czesanie to czynność kojarzona głównie z ludźmi. Do tego celu wykorzystuje się takie narzędzia jak grzebienie czy szczotki. Co jednak ciekawe, zwierzęta także potrzebują tego typu zabiegów pielęgnacyjnych. Najpierw jednak trzeba dowiedzieć się, jak nauczyć psa czesania. Przedstawiamy więc najprostsze i jednocześnie najskuteczniejsze metody.

Dlaczego warto nauczyć psa czesania?

Jednym z głównych celów większości zabiegów pielęgnacyjnych jest poprawa wyglądu. Wśród psiaków aspekt ten również ma coraz większe znaczenie, ponieważ opiekunom zależy na eleganckiej prezencji swoich pupili. To jednak niejedyny atut wynikający z czesania psa.

Opisywana przez nas czynność pozytywnie wpływa także na kwestie zdrowotne. Naukowo udowodniono, że prawidłowo wykonywany zabieg wspomaga ukrwienie skóry. Pozwala on również pozbyć się wszelkich martwych włosów oraz zapobiega powstawaniu kołtunów. Poza tym to bardzo istotny element w zakresie utrzymywania higieny zwierzęcia ze względu na bezproblemowe usuwanie rozmaitych zanieczyszczeń z sierści psa.

Naukę czesania rozpocznij już ze szczeniakiem

Jeżeli zastanawiasz się, jak przyzwyczaić psa do czesania, musisz wiedzieć, że z rozpoczęciem nauki nie należy zbyt długo zwlekać. Gdzieniegdzie można spotkać opinie, iż szczeniaki są jeszcze za małe, a ich każdy dzień powinien polegać głównie na zabawie. To jednak błąd i to często bardzo poważny w konsekwencjach, ponieważ różnych nawyków najlepiej uczyć właśnie już od najmłodszych lat.

Wprawdzie szczeniaki zazwyczaj rozpiera mnóstwo energii, co może utrudnić wykonanie tego zabiegu pielęgnacyjnego, jednakże sierść maluchów nie będzie jeszcze tak długa, jak w przypadku dorosłych czworonogów. Oznacza to, iż wykonanie całego procesu przebiega szybciej, co z pewnością stanowi spore ułatwienie dla opiekunów.

Jak przyzwyczaić psa do czesania? Zapamiętaj 3 złote zasady.

Jeżeli pragniesz dowiedzieć się, jak nauczyć psa czesania, zapamiętaj poniższe trzy zasady. Zastosowanie ich zapewnia niezwykle wysokie prawdopodobieństwo powodzenia. 

Cierpliwość

Gdy człowiek uczy się nowej dla niego umiejętności, potrzebuje czasu na jej przyswojenie. Nie inaczej jest w przypadku zwierząt. Oczywiście nie będziemy wymagać od naszych czworonożnych przyjaciół, aby czesali się samodzielnie, ale i tak nowy dla nich bodziec (czyli kontakt ze szczotką) wymaga przyzwyczajenia.

Dlatego nie oczekuj, że zwierzak od razu przystosuje się do nowej dla niego sytuacji. Tak z pewnością nie będzie, ponieważ czas odgrywa tu kluczową rolę. Wraz z jego upływem powinieneś dostrzec stopniowe postępy w zachowaniu czworonoga. Pamiętaj więc, że nauka to proces, a celem Twoim i Twojego pupila jest uzyskanie konkretnych efektów w zakresie długoterminowym.

Nagradzanie

Chwalenie i nagradzanie należą do jednych z najczęściej stosowanych metod podczas oswajania psa z nowymi dla niego sytuacjami. Jeżeli Twój pupil w trakcie czesania spisał się bardzo dzielnie, był spokojny i nie uciekał – nagródź go. Możesz na przykład podarować mu jego ulubiony smakołyk. Dzięki temu psiak błyskawicznie skojarzy pielęgnację sierści z czymś przyjemnym, co z pewnością pozytywnie wpłynie na jego nastawienie do tej czynności w przyszłości.

Konsekwencja

Osiągnięcie zamierzonego celu nigdy nie jest możliwe bez konsekwencji w działaniach. Twoim zadaniem jest pokazanie swojemu pupilowi, że to Ty decydujesz o długości trwania pielęgnacji sierści. Pamiętaj jednak o zachowaniu zdrowego rozsądku – nikt przecież nie chce spowodować, aby pies całkowicie zniechęcił się do tego zabiegu.

Jak rozczesać kołtuny u psa – domowe sposoby

Każdy opiekun czworonoga zastanawiający się, jak dbać o sierść psa, nie chce doprowadzić do powstania kołtunów. Niestety mimo szczerych chęci czasami zdarza się, że i tak wytworzy się zbity kłąb. Do zwalczenia go najlepiej użyć specjalnych narzędzi, takich jak szczotka pudlówka. Jej użycie znacznie ułatwia rozczesywanie, które powinno przebiegać od skóry w kierunku wzrostu sierści. Jeśli jednak kołtun trzyma się zbyt mocno, można go delikatnie rozciąć nożyczkami, a następnie ponownie powtórzyć wcześniej opisaną czynność.

Jak rozczesać kołtuny u psa, gdy domowe sposoby zawodzą?

W takim przypadku nie ma innej metody niż odwiedzenie psiego fryzjera, czyli tak zwanego groomera. On doskonale wie, jak rozczesać kołtuny u psa, ponieważ specjalizuje się w różnych zabiegach pielęgnacyjnych. Wizyta u niego będzie całkowicie bezpieczna – Twojemu czworonożnemu przyjacielowi na pewno nie stanie się żadna krzywda.

Podsumowanie

Im szybciej uda Ci się przyzwyczaić swojego psiaka do czesania, tym lepiej. Regularna pielęgnacja pozwoli na utrzymanie wysokiego poziomu higieny oraz ograniczy ryzyko powstawania kołtunów. Regularnie zwracaj też uwagę na wygląd swojego pupila. Przykładowo, matowa sierść psa to poważny sygnał, że dzieje się coś niepokojącego.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się