Kolczatka dla psa – czy kolczatka dla psa jest bezpieczna? - Butchers

Kolczatka dla psa – czy kolczatka dla psa jest bezpieczna?

Aby nauczyć psa określonych zachowań, trzeba najpierw spędzić wiele godzin na nauce pupila. Nie w każdym przypadku tresura przebiega po myśli opiekuna. Skuteczność prowadzonych działań w dużej mierze zależy od doboru konkretnych narzędzi. Jednym z nich jest obroża z kolcami. Czy kolczatka jest dobra dla psa? Czy w ogóle stosowanie jej w naszym kraju jest dozwolone? Co z bezpieczeństwem? Warto poznać odpowiedzi na te pytania.

Czym jest i jak działa kolczatka dla psa?

Kolczatka dla psa jest jednym z typów obroży stosowanych podczas tresury czworonogów. Jest ona wykonana z metalu (rzadziej ze skóry). Najwięcej kontrowersji wzbudza jej niestandardowa budowa, ponieważ najczęściej ogniwa zakończone są tępymi końcówkami drutu, czyli innymi słowy, kolcami.

Kontakt z nimi wywołuje co najmniej nieprzyjemne uczucie, lecz w wielu przypadkach można je nazwać bólem. Jej sposób działania polega na zacieśnianiu się obroży w momencie szarpnięcia. W praktyce oznacza to, że psiak za każdym razem, gdy próbuje wyrwać się opiekunowi, odczuwa ból spowodowany wbijaniem się kolców w jego ciało.

W trakcie analizy, czy kolczatka dla psa jest bezpieczna, trzeba pamiętać, że to narzędzie behawioralne, a zatem wykorzystywane tylko podczas tresury czworonoga. Przeznaczenie obroży zawierającej kolce nie obejmuje codziennych czynności.

Czy kolczatka dla psa jest bezpieczna?

Mnóstwo osób ze względów bezpieczeństwa zastanawia się, czy kolczatka jest dobra dla psa. Opinie na ten temat są podzielone, przez co wielokrotnie wzbudzają burzliwe dyskusje. Problematyczną kwestię stanowi fakt, że tego typu obroża ma na celu nauczenie psa określonych zachowań w sposób mocno kontrowersyjny, czyli poprzez powodowanie bólu. Nie można więc stwierdzić, że kolczatka dla czworonoga jest bezpiecznym rozwiązaniem.

Poza tym częste uciskanie psa obrożą posiadającą kolce może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w dłuższej perspektywie. Szczególnie narażone są przede wszystkim okolice szyi. Istnieje również ryzyko powstania zmian w kręgach szyjnych, a nawet uszkodzeń kręgosłupa.

Dodatkowo używanie kolczatki zazwyczaj nie ma korzystnego wpływu na psychikę zwierzęcia. Psiak koduje w swojej głowie sytuacje, w których odczuwa ból. Takie tłumienie pewnych zachowań może doprowadzić do poważnych wybuchów agresji w niespodziewanych momentach. Jest to niebezpieczne nie tylko dla czworonoga, ale również jego otoczenia, ponieważ realne stają się wtedy między innymi ataki na innych ludzi.

Czy kolczatka jest zakazana w Polsce?

Wszyscy, którzy zastanawiają się, czy kolczatka jest zakazana w Polsce, szukają klarownej odpowiedzi na to pytanie w przepisach. W Polsce prawo pozwala na stosowanie kolczatki, ponieważ przepisy dokładnie nie regulują kwestii użytkowania tego typu obroży. Pomimo to trzeba pamiętać, że wyrządzanie krzywdy i cierpienia zwierzętom jest całkowicie niedopuszczalne i zabronione pod groźbą kary do trzech, a w przypadkach szczególnego okrucieństwa nawet pięciu lat pozbawienia wolności.

W Ustawie o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku wskazano, że zwierzęta odczuwają cierpienie, a więc należy im się poszanowanie i pełna opieka. Absolutnie zakazane jest świadome wyrządzanie krzywdy. Nie wolno też używać więzów, uprzęży i jakichkolwiek innych przedmiotów sprawiających ból i powodujących uszkodzenia ciała.

Co ciekawe, możliwość legalnego kupna kolczatki dla psa nie jest popularnym zjawiskiem w innych krajach. Prawo obowiązujące między innymi w Holandii bezwzględnie zabrania nabywania tego przedmiotu, a także jego używania.

Jak powinno się zakładać psu kolczatkę?

Skoro jednak polskie przepisy wprost nie zabraniają korzystania z tego rodzaju obroży, warto zapoznać się ze sposobem na bezpieczne zakładanie kolczatki dla psa. Przede wszystkim nie należy próbować przeciskać jej przez głowę czworonoga. Wystające kolce byłyby wtedy bardzo niebezpieczne dla oczu, uszu, a także delikatnej skóry głowy.

Równie istotne jest także dobranie rozmiaru i masy kolczatki dla psa tak, aby możliwie jak najlepiej dopasować ją do parametrów czworonoga. Z tego względu opiekunowie psiaków o mniejszych wielkościach nie powinni decydować się na takie rozwiązanie. Przyjęło się też, że pomiędzy szyją a obrożą należy pozostawić taką odległość, żeby zmieścić tam dłoń.

Co zamiast kolczatki dla psa?

Mnóstwo kontrowersji wzbudzanych przez ten rodzaj obroży behawioralnej sprawia, że wiele osób woli skorzystać z innych opcji. Co zamiast kolczatki dla psa? Najczęściej wybierane są zwykłe obroże. Ich model działania polega na naprężaniu, co pozwala błyskawicznie korygować zachowanie pupili. Równie imponującą popularnością cieszy się także uprząż treningowa wraz z kagańcem.

Czy kolczatka jest dobra dla psa? Podsumowanie.

Kolczatka dla psa jest narzędziem, którego stosowanie wiąże się ze sprzeciwem wielu osób. Fakt ten nie może dziwić, ponieważ wystające kolce z pewnością sprawiają ból zwierzęciu. Lepiej więc wybierać inne obroże, które będą znacznie bezpieczniejsze dla czworonogów.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się