Kołtuny u psa – jak sobie z nimi radzić? - Butchers

Kołtuny u psa – jak sobie z nimi radzić?

Posiadanie psa to nie tylko przyjemności, ale również liczne obowiązki. Opiekun musi reagować zawsze wtedy, gdy jego pupil potrzebuje pomocy. Jedną z takich sytuacji są kołtuny u psa. Jak się pozbyć zbitych kłębów sierści? Przydatne będą dostępne na rynku akcesoria wraz z zachowaniem cierpliwości.

Domowe sposoby na kołtuny u psa

Regularne szczotkowanie pozwala nie tylko usuwać niechciane kłęby sierści, ale również zapobiegać ich powstawaniu. Jeżeli jednak kołtun już powstanie, możesz sięgnąć po nożyczki i spróbować go obciąć. Pamiętaj, że taki krok jest dopuszczalny tylko wtedy, gdy odległość między sierścią a skórą będzie wystarczająco duża.

Spośród domowych sposobów na kołtuny u psa warto wyróżnić jeszcze zastosowanie mąki ziemniaczanej. Wystarczy posypać ją na dane miejsce, a następnie wmasować w sierść. Po użyciu szczotki i grzebienia niechciany kłębek sierści powinien zostać bez trudu usunięty. To skuteczna metoda niewymagająca kupna specjalistycznych środków.

Jaki preparat na kołtuny u psa warto wybrać?

Domowe sposoby bywają jednak czasami zawodne. Co w takich przypadkach zrobić z kołtunami u psa? Jak je rozczesać? Należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Nieustannie rosnącą popularnością cieszą się odżywki do sierści. Na rynku dostępne są specjalne produkty, których właściwości pozwalają łatwiej rozczesywać i rozplątywać kołtuny.

Pomocne w usuwaniu kłębów sierści są również szampony. Przed użyciem danego preparatu przeczytaj dokładnie jego etykietę. Jeżeli Twój pupil jest uczulony na jakikolwiek ze składników, wybierz inny środek. W razie nawet najmniejszych wątpliwości nie ryzykuj, lecz skonsultuj się z weterynarzem.

Grzebień i szczotka do kołtunów dla psa to niezbędne akcesoria

Szczotka i grzebień dla psa na kołtuny to podstawowe przyrządy pielęgnacyjne. Bez nich trudno wyobrazić sobie właściwe dbanie o futro czworonoga. Podczas wyboru grzebienia kluczowe znaczenie ma rozstaw zębów. Jeżeli będzie szeroki, kołtuny powinny być usuwane bez trudu nawet u przedstawicieli ras z gęstą i długą sierścią.

Zwróć też uwagę na wielkość akcesorium. Zasada jest bardzo prosta – do większych czworonogów stosujemy większe grzebienie. Jeżeli natomiast Twój pies jest niewielkiego rozmiaru, znacznie odpowiedniejszym wyborem będzie mniejszy przyrząd. Znakomicie sprawdzi się on również podczas prac precyzyjnych, polegających na przykład na rozczesywaniu kołtunów u psa za uszami.

Możesz użyć też szczotki do kołtunów dla psa. Do wyboru masz przyrządy zawierające zarówno krótkie, jak i długie igły. Co więcej, istnieją nawet szczotki dwustronne, z dwoma rodzajami igieł, gdzie każda z nich przyda się w innej sytuacji.

Kołtuny u psa – jak się pozbyć, gdy żadne metody nie działają?

Bardzo rzadko zdarza się, że ani jedna z powyższych metod nie rozwiązuje problemu. Jeśli jednak tak się zdarzyło, to w jednym z pomysłów jest próba stopniowego rozczesywania niechcianego obszaru sierści. Pamiętaj jednak, aby nie wyrządzić pupilowi krzywdy. Istnieje ryzyko, że siłowe działania sprawią ból, którego należy uniknąć. W związku z tym działaj etapami. Dodatkowo warto wspomóc proces poprzez użycie różnego typu odżywek dla psa na kołtuny.

W najtrudniejszych przypadkach, gdy wszystkie sposoby zawiodą, udaj się do groomera, czyli fryzjera zwierząt. To profesjonalista specjalizujący się w wykonywaniu rozmaitych zabiegów pielęgnacyjnych dotyczących psów i kotów. Strzyżenie, czesanie i trymowanie to podstawowe zajęcia w tym zawodzie. Jego pomoc podczas usuwania niechcianych kłębów sierści może okazać się nieoceniona. Taki profesjonalista ma dostęp do specjalistycznych narzędzi, dzięki którym bez problemu poradzi sobie nawet z największymi kołtunami u psa.

Co jeszcze warto wiedzieć o kołtunach u psa?

Wiedzy nigdy za wiele, zatem rozwijamy temat dotyczący psich kłębów sierści.

  • Główną przyczyną powstawania kołtunów u psa jest nieregularna pielęgnacja. Czesanie czworonogów raz na kilka tygodni nie wystarczy, by skutecznie zapobiegać tworzeniu się nadmiarowych kłębów sierści. Grzebień i szczotka do kołtunów dla psa to niezbędne przyrządy zwłaszcza dla zwierząt długowłosych.
  • Kołtuny u psa powstają też przez kurz i piasek, które bez problemu przyklejają się do mokrej sierści. Po wyschnięciu całość twardnieje i natychmiast plącze się ze sobą. Aby uniknąć takich sytuacji, staraj się dokładnie wycierać swojego pupila po każdej kąpieli. Zwracaj też uwagę na miejsca jego zabaw. Jeśli przebywa w wodzie, lepiej go wytrzeć niż pozwolić na ubrudzenie się w piasku.
  • Istnieje jednak poważniejsza przyczyna, dla której należy się jak najszybciej pozbyć kołtuna niż nieestetyczny wygląd. Pupil może odczuwać ból z powodu splątanej sierści.

Kołtuny u psa – podsumowanie

W celu usunięcia niechcianych kłębów sierści u czworonogów można stosować różne metody. Najskuteczniejsze z nich to:

  • rozczesywanie sierści poprzez użycie szczotki i grzebienia,
  • korzystanie z preparatów, na przykład odżywki do rozczesywania kołtunów u psa,
  • w trudniejszych przypadkach użycie nożyczek,
  • w najtrudniejszych przypadkach korzystanie z usług psiego fryzjera – groomera.
Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się