Kot brytyjski - Encyklopedia ras kotów - Butchers

Kot brytyjski

Kot brytyjski to jedna z najstarszych europejskich ras. Początki jej istnienia sięgają aż czasów starożytnych. Obecność przodków tych mruczków odnotowano – tak jak nazwa wskazuje – na Wyspach Brytyjskich. Znaleźli się tam oni dzięki legionom rzymskim, które odpowiadają za sprowadzenie ich na te tereny. Stało się to po kolonizacji Galii. Koty miały pomóc w ochronie żywności poprzez prowadzenie skutecznej walki z plagą szczurów. Sprawdźmy zatem, dlaczego dziś ta kocia rasa cieszy się tak dużą popularnością.

Kot brytyjski – historia rasy

Kot brytyjski niemal od początku pojawienia się na wyspach stał się jednym z symboli Wielkiej Brytanii i cieszył się sporym uznaniem wśród ludzi. Zaskoczenie może jednak wzbudzać fakt, że hodowcy rozpoczęli prężne działania dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Dokładnie w 1865 roku nastał początek pierwszej kontrolowanej hodowli tej rasy.

Już sześć lat później w Crystal Palace zorganizowano pierwszą oficjalną wystawę kotów na świecie. Odpowiadał za nią Harrison Weir, wielki miłośnik odmiany brytyjskiej. Wiadomo więc, jakich mruczków nie mogło zabraknąć na tym wydarzeniu. Brytyjską odmianę można było podziwiać w kilku wersjach kolorystycznych, jednak oficjalnie ten rodzaj kotów za rasę uznano dopiero w 1929 roku.

Przez kolejne lata brytyjska odmiana cieszyła się rosnącą popularnością. Aktualnie w naszym kraju istnieje aż kilkadziesiąt hodowli, lecz z dużą dozą prawdopodobieństwa można spodziewać się wzrostu tej liczby w najbliższym czasie. Polacy pokochali wygląd i charakter kota brytyjskiego. Warto jednak wspomnieć, że do naszego kraju pierwszy przedstawiciel tej rasy trafił dopiero w 1994 roku. Większe zainteresowanie zaczęto odnotowywać siedem lat po tym wydarzeniu.

Charakterystyka kota brytyjskiego

Charakterystyczne cechy kota brytyjskiego należy podzielić na kilka grup. Pod względem wyglądu warto wyróżnić wagę wynoszącą zazwyczaj od 3 do 8 kilogramów oraz wzrost od 28 do 30 centymetrów. To czworonogi masywne, o czym świadczy ich pokaźna budowa ciała. Ich sierść jest bardzo gęsta, lecz krótka. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji – polega ona głównie na czesaniu kota brytyjskiego. Są to miłe zwierzęta. Dobrze czują się w towarzystwie ludzi i nie wykazują agresji. Cechuje je silny charakter oraz miłość do smakołyków.

Jak wygląda kot brytyjski?

Wizualny opis kota brytyjskiego należy rozpocząć od wspomnienia o muskularnym ciele. Przedstawiciele tej rasy mają długi ogon stanowiący aż 2/3 długości całego ciała. Pozostałe części są proporcjonalne, lecz najbardziej wyróżnia się klatka piersiowa, wyglądająca na nadzwyczaj rozbudowaną.

Poza tym, jedną z głównych cech kota brytyjskiego jest okrągły kształt głowy. Oczy o sporej wielkości są szeroko rozstawione. Szyja natomiast jest krótka i pogrubiona. Policzki sprawiają wrażenie pełnych, co często kojarzy się z nadwagą. Mimo to mnóstwo osób ocenia te kotki jako słodkie i pełne uroku, przez co wzbudzają zachwyt większości ludzi.

Odmiany kota brytyjskiego

Kiedyś rasa ta była kojarzona tylko z kolorem niebieskim, który stanowił jedną z najbardziej charakterystycznych cech. Aktualnie można jednak wyróżnić kilka odmian kota brytyjskiego. Oprócz wspomnianego już koloru niebieskiego uwzględniane są następujące barwy:

 • czarny,
 • liliowy,
 • rudy,
 • kremowy,
 • czekoladowy.

Rasa kota brytyjskiego jest wyjątkowo różnorodna, dlatego w kontekście jej odmian nie należy zajmować się tylko jednolitymi kolorami. Warto również wyróżnić osobniki szylkretowe, które cechuje charakterystyczne umaszczenie w postaci plam na futrze. Poza tym istnieją również czworonogi dwukolorowe. Sierść kota brytyjskiego bikolor cechuje połączenie futra białego z drugim, o zupełnie innym kolorze. Miłośnicy niestandardowych rozwiązań z pewnością zakochają się w pomarańczowookim kocie arlekinie. Oprócz wspomnianej barwy oczu wyróżnia go łaciate umaszczenie.

Oto wszystkie odmiany brytyjskiego kota krótkowłosego:

 • niebieski, BSH a;
 • czarny, BSH n;
 • kremowy, BSH e;
 • liliowy, BSH c;
 • rudy, BSH d;
 • czekoladowy, BSH b;
 • szylkret niebieski, BSH g;
 • szylkret liliowy, BSH j;
 • szylkret czarny, BSH f;
 • szylkret niebieski bikolor, BSH g 03;
 • szylkret czarny bikolor, BSH f 03;
 • szylkret liliowy bikolor, BSH j 03;
 • kremowy arlekin pomarańczowooki, BSH e 02 62.

Pielęgnacja kota brytyjskiego

Nie trzeba obawiać się, że pielęgnacja kota brytyjskiego zajmuje dużo czasu, bądź jest skomplikowana. Cały proces ogranicza się tylko do regularnego wyczesywania sierści, przycinania pazurów oraz dbania o higienę. Rasa ta należy do grupy krótkowłosych, zatem rozczesywanie w częstotliwości raz na tydzień powinno wystarczyć. W okresie linienia kota brytyjskiego należy natomiast poświęcić więcej czasu na tę czynność, ponieważ czworonogi gubią wtedy mnóstwo sierści.

Co ciekawe, ten rodzaj mruczków wyjątkowo intensywnie dba o higienę we własnym zakresie. W związku z tym częste kąpanie kota brytyjskiego nie jest wskazane. Szczególną uwagę należy natomiast zwracać na uszy. Małżowinę trzeba delikatnie czyścić tylko za pomocą delikatnych materiałów. To niezwykle ważne, ponieważ głównym celem jest zapobieganie sytuacjom, gdy wydzielina zacznie zalegać. Bezwzględnie nie wolno używać patyczków! Mogą one doprowadzić do różnych chorób, a nawet pogorszenia słuchu. Pomimo to nieskomplikowane utrzymanie kota brytyjskiego sprawia, że to jedne z najwygodniejszych pod tym względem ras domowych.

Charakter i osobowość kota brytyjskiego

Trudno jednoznacznie określić charakter kota brytyjskiego, jednak z pewnością do jego opisu idealnie pasuje słowo „silny”. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to zwierzę agresywne. Zazwyczaj nie odnotowuje się wrogich zachowań w stosunku do innych kotów lub ludzi. Co więcej, rasa kota brytyjskiego uważana jest za przyjacielską i nadzwyczaj inteligentną.

Mruczki wykazują ogromną chęć do zabawy oraz uwielbiają poznawać nowe rzeczy. Z reguły jednak taki stan nie utrzymuje się przez cały okres życia. Starsze czworonogi wraz z biegiem czasu słabną, przez co nie mają już ochoty na tak wiele aktywności.

Przyjęło się, że charakter kotów brytyjskich ocenia się bardzo pozytywnie. Często darzą one sympatią swojego opiekuna. Zazwyczaj mocno przywiązują się tylko do jednej osoby, a inne mogą traktować z lekkim dystansem.

Żywienie i dieta kota brytyjskiego

Dieta kota brytyjskiego to bardzo ważna kwestia, która bezpośrednio wpływa na rozwój zwierzęcia. Przede wszystkim polecane są karmy zarówno mokre, jak i suche. Najistotniejsze, aby w diecie nie zabrakło wszelkich potrzebnych minerałów, witamin i składników odżywczych. W przypadku tej rasy dbanie o prawidłowe odżywianie jest szczególnie istotne, gdyż zazwyczaj jej przedstawiciele są łakomczuchami i trudno oderwać ich od jedzenia.

Karma dla kota brytyjskiego, musi być zbilansowana pod względem składu i powinna zawierać jak najwięcej pełnowartościowych składników oraz aminokwasów. Oprócz nich niezwykle istotne znaczenie dla organizmu ma między innymi tauryna czy olej z łososia. Zwierzęta te są mięsożerne, zatem potrzebują odpowiedniej ilości białka w diecie. Świetnym wyborem jest więc podawanie cielęciny, drobiu, wołowiny i ryb. Poza tym istotne znaczenie ma nabiał podawany w częstotliwości od jednego do dwóch razy w tygodniu.

Żywienie kota brytyjskiego powinno odbywać się kilka razy w ciągu dnia. Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest podawanie mu mniejszych porcji, lecz częściej niż w większych porcjach, ale rzadziej. Mruczki mają niewielkie żołądki, a brytyjska odmiana przepada za smakołykami. Warto zatem nie doprowadzić do przejedzenia i nadwagi. Więcej nie zawsze znaczy lepiej.

Cena kota brytyjskiego

W Polsce z roku na rok przybywa hodowli tej rasy, zatem można wybierać spośród różnych ofert. Z reguły cena kota brytyjskiego zaczyna się w przedziale 1500-2000 złotych. Może jednak wzrosnąć do 2500, a nawet 3500 złotych. Oczywiście czworonogi nieposiadające rodowodu są tańsze, lecz trzeba pamiętać, że nie są one zaliczane do grupy rasowych kotów. Na ostateczną wartość zwierzęcia wpływa także między innymi jego odmiana i renoma danej hodowli. Koszt utrzymania kota brytyjskiego nie odbiega od pozostałych ras.

Zdrowie i długość życia

W opisie kota brytyjskiego nie można pominąć średniej długości jego życia. Zazwyczaj wynosi ona od 12 do 15 lat. Zdarzają się jednak osobniki, które osiągają nawet dwudziesty rok życia. To wynik powyżej przeciętnej. Opiekunowie powinni regularnie odwiedzać weterynarza, aby nieustannie kontrolować stan zdrowia swoich pupili. Jednym z najważniejszych wyzwań jest karmienie w taki sposób, aby nie doprowadzić do nadwagi. Utrzymywanie optymalnej masy ciała może przyczynić się do wydłużenia życia, dzięki ograniczeniu ryzyka wystąpienia wielu poważnych chorób, takich jak cukrzyca, zaburzenia krążenia czy problemy związane z prawidłową pracą serca.

Do cech kota brytyjskiego można zaliczyć chorowitość na niskim poziomie. Pomimo to może zdarzyć się, że przedstawiciele tej rasy mierzą się z różnymi chorobami i schorzeniami. Mruczki te są przede wszystkim obciążone genetyczną wadą serca. Istnieje również ryzyko hemofilii, czyli skłonności do obfitych krwawień oraz zaburzeń w procesie krzepnięcia krwi. Poza tym warto kontrolować dietę, gdyż brytyjczyki potrafią szybko przybierać na wadze.

Pomimo że z reguły rasa kota brytyjskiego nie należy do chorowitych, nie można wykluczyć takich schorzeń jak:

 • torbielowatość nerek,
 • problemy związane z układem oddychania,
 • kardiomiopatia przerostowa,
 • niedrożność kanalików nosowo-łzowych,
 • choroby stawów.

Dla kogo?

Podczas określania, dla jakich ludzi przeznaczona jest dana rasa, trzeba uwzględniać przede wszystkim  cechy charakteru jej przedstawicieli. Kot brytyjski wykazuje przyjacielskie nastawienie do ludzi i dzieci. Nie narzeka również na konieczność spędzania czasu w domu, dzięki czemu stanowi świetny wybór dla domatorów oraz dużych rodzin. Mruczki te nie przepadają za licznymi aktywnościami na zewnątrz. Cenią sobie spokój. Nie można nakłaniać brytyjczyków do zbyt częstych i intensywnych zabaw, gdyż mogą się wtedy zirytować. Z reguły nie są agresywne, więc nie trzeba obawiać się ich zachowania w bliskim otoczeniu małych dzieci.

Ciekawostki o rasie

Ø Odnotowano wiele krzyżówek kota brytyjskiego krótkowłosego z kotami rosyjskimi i perskimi. Doprowadziły one do powstania odmiany kotów brytyjskich długowłosych. Ze względu na wciąż rzadkie występowanie oficjalnie nie uznaje się ich za nową rasę.

Ø Masywna budowa ciała sprawia, że tego typu mruczki są jedną z największych ras domowych. Wpływ na to ma również puszysta sierść kota brytyjskiego, która znacznie dodaje objętości.

Ø Wychowanie kota brytyjskiego nie należy do skomplikowanych zadań, natomiast ze względu na przodków przedstawiciele tej rasy uwielbiają bawić się w gonitwę zabawkowych myszy.

Ø Duże oczy i pulchne policzki sprawiają, że brytyjczyki są często porównywane do pluszowych misiów.

Ø Ludzie uwielbiają fotografować i nagrywać filmiki z udziałem tej rasy ze względu na między innymi pięknie prezentującą się sierść kota brytyjskiego. Na Instagramie pod hasztagiem #britishshorthair znajduje się prawie 12 milionów postów!

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się