Jak nauczyć psa sygnalizowania potrzeb? - Butchers

Jak nauczyć psa sygnalizowania potrzeb?

Żeby życie z pupilem było spokojne i przyjemne – musisz się z nim „dogadać”. Sygnalizowanie potrzeb przez czworonoga i umiejętność ich odczytywania przez człowieka to klucz do pozytywnej relacji. Najważniejsza jest oczywiście nauka czystości u szczeniaka. Sprawdźmy, jak nauczyć psa sygnalizować potrzeby.

Kiedy pies zaczyna kontrolować potrzeby fizjologiczne?

Rozwój szczeniaka dzieli się na kilka etapów. Pierwsze dwa tygodnie po przyjściu na świat to tzw. faza neonatalna. Maluchy mają zamknięte oczy i kanały słuchowe, a ich możliwości poznawcze są niewielkie. W tym okresie aktywność szczeniąt ogranicza się do pełzania na krótkich dystansach i ssania sutków matki.

Po około dwóch tygodniach szczenięta otwierają oczy, zaczynają słyszeć i opanowują sztukę chodzenia. I to w tym okresie, nazywanym fazą przejściową, maluchy zaczynają również samodzielnie opuszczać gniazdo, w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych poza nim. W praktyce oznacza to, że same rozpoznają swoje potrzeby i świadomie podejmują decyzję o ich załatwieniu poza miejscem, w którym jedzą oraz bawią się ze swoim rodzeństwem.

Uczenie szczeniaka czystości najlepiej zacząć od razu po tym, jak maluch zamieszka w Twoim domu. Większość piesków ma wówczas około 8 -10 tygodni. Nauka czystości będzie wymagała od Ciebie cierpliwości, czasu, uważności i dobrego planu.

Jak nauczyć szczeniaka czystości?

Sygnalizowanie potrzeb przez psa, zwłaszcza potrzeby fizjologiczne, takie jak oddawanie moczu lub kału, jest kluczowym elementem procesu szkoleniowego. Ucząc psa, jak wyrażać te potrzeby, pomagasz w utrzymaniu czystości w domu i tworzysz harmonijną relację ze swoim pupilem.

Oto kroki, które pomogą Ci nauczyć psa, jak sygnalizować swoje potrzeby.

Stosowanie podkładów – nauka czystości psa w bloku i w okresie przed szczepieniami

Na pierwsze tygodnie pobytu szczeniaka w Twoim domu najlepiej zaopatrzyć się w specjalne podkłady higieniczne / maty i pokazać pieskowi, że to odpowiednie miejsca do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Możesz je rozłożyć w kilku miejscach mieszkania lub domu, a z czasem redukować ich ilość.

To rozwiązanie na czas, w którym maluch nie jest jeszcze zaszczepiony (możliwość korzystania z podwórka jest wówczas ograniczona), a jego ekspresowa przemiana materii sprawia, że załatwia się nawet kilkanaście razy na dobę. Z mat korzystają również mieszkańcy bloków – czas niezbędny do wyjścia na zewnątrz jest z reguły zbyt długi dla szczeniaka, któremu chce się siku.

Pamiętaj, by opracować rutyny i zaprowadzać malucha na matę po każdej drzemce i każdym posiłku.

Częste i regularne wyprowadzenia na spacery

Gdy piesek będzie już mógł bez ograniczeń korzystać ze spacerów – zadbaj o ich odpowiednią częstotliwość i regularność. Spacery rano, wieczorem i po posiłkach są kluczowe w kontekście efektywności nauki czystości u szczeniaka, ale również budowania poczucia bezpieczeństwa u czworonoga.

Obserwuj zachowanie psa – jak poznać, że pies chce siku?

Uważnie obserwuj swojego psa, zwłaszcza gdy jest wewnątrz domu. Zwracaj uwagę na znaki, takie jak chodzenie wokół, kręcenie się w okolicy drzwi wyjściowych, wąchanie podłogi lub ogólny niepokój, które mogą wskazywać na to, że pies potrzebuje wyjść.

Ucz się jego sygnałów – każdy pies może mieć własny sposób sygnalizowania potrzeb. To mogą być spojrzenia, jęki, drżenie ogona lub inny gest. Spędź czas z psem, aby nauczyć się rozumieć, jakie sygnały daje, gdy potrzebuje wyjść na dwór.

Ustal sygnał komunikacyjny – jak nauczyć psa pokazywać, że chce wyjść?

Możesz nauczyć psa konkretnego sygnału, który będzie wskazywał, że chce wyjść na zewnątrz. Może to być np. stukanie łapką o drzwi lub naciskanie przycisku, który w tym celu zainstalujesz w wybranym przez siebie miejscu. Spokojny trening pozwoli nauczyć psa używania wybranego przez Ciebie sygnału.

Nagradzaj pozytywne zachowanie – nie stosuj kar!

Kiedy pies wyrazi swoje potrzeby w odpowiedni sposób, a następnie załatwi potrzebę fizjologiczną na zewnątrz, koniecznie go pochwal i nagródź smakołykiem. To wzmocni pożądane zachowanie. Karanie może sprawić, że pies będzie ukrywać swoje potrzeby lub stresować się koniecznością ich zgłoszenia.

Jak długo pies uczy się czystości?

Proces uczenia psa, jak sygnalizować potrzeby, może wymagać czasu i cierpliwości. Jak długo szczeniak uczy się czystości? Tutaj wiele zależy od Twojego zaangażowania i czasu, który możesz poświęcić maluchowi. Młodemu psu, który ma możliwość ciągłego przebywania ze swoim opiekunem w pierwszych tygodniach pobytu w nowym domu – może zająć 2-3 tygodnie. Czas ten będzie dłuższy w przypadku opiekunów, którzy nie mogą sobie pozwolić na dłuższy urlop i po kilku dniach spędzonych z psim maluchem w domu, muszą wrócić do pracy. W skrajnych przypadkach nauka czystości może zająć nawet kilka miesięcy.

Pamiętaj, że każdy pies jest inny i może potrzebować mniej lub więcej czasu na opanowanie sztuki załatwiania potrzeb na zewnątrz. Bądź cierpliwy i wyrozumiały dla swojego młodego pupila.

Szczeniak - nauka czystości pod kontrolą behawiorysty

Jeśli masz trudności w nauczeniu psa, jak sygnalizować swoje potrzeby, warto skonsultować się z behawiorystą zwierzęcym. Specjalista pomoże Ci dostosować metodę szkolenia do indywidualnych potrzeb psa i przekaże Ci bezcenne wskazówki, jak postępować z pupilem, by uzyskać jak najlepsze efekty w kontekście skutecznej komunikacji na linii człowiek – pies.

Sygnalizowanie potrzeb i nauka czystości - podsumowanie

Nauka szczeniaka załatwiania się jest jedną z najważniejszych w kontekście zachowania czystości w domu i dobrych stosunków między domownikami. Na początku najlepiej stosować chłonne maty higieniczne, na których piesek może załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Po wykonaniu obowiązkowych szczepień – należy wdrożyć regularne spacery. Pamiętaj o nagradzaniu pupila za sygnalizowanie potrzeb!

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się