Jak nauczyć psa wracać na zawołanie? - Butchers

Jak nauczyć psa wracać na zawołanie?

Nauka przywołania psa powinna być jednym z najważniejszych elementów wychowania zwierzaka. W przeciwieństwie do komend, dzięki którym Twój psiak realizuje szereg mniej lub bardziej przydatnych aktywności, np. podaje łapę, kładzie się czy obraca – to właśnie komenda przywołująca ma kluczowe znaczenie dla jego bezpieczeństwa i Twojego komfortu.

Dowiedz się, jak nauczyć psa przychodzenia na zawołanie i co robić, gdy pies nie reaguje na wołanie.

Nauka przywoływania psa - zbuduj podstawy

Podstawą skutecznej nauki przywoływania psa jest… Twoja dobra relacja z pupilem. Zwierzak musi Ci ufać i czuć się w Twoim towarzystwie bezpiecznie. Dlaczego to takie ważne? Bo jeśli chcesz, by przybiegł do Ciebie na każde przywołanie to musi mieć pewność, że nic mu z Twojej strony nie grozi. Brak zaufania ze strony psa może być efektem nadmiernej surowości w stosunku do pupila, karcenia za nieodpowiednie zachowanie i niewielkiej ilości pochwał, ale również brak zasad i niekonsekwencja.

Fundamentem efektywnych treningów przywoływania psa będzie również regularne zaspokajanie wszystkich potrzeb pupila. Dotyczy to zarówno potrzeb podstawowych, związanych z głodem, pragnieniem i fizjologią, jak i tych stricte związanych z psią naturą, m.in. potrzeby węszenia, swobodnej aktywności i zabawy z Tobą. Pamiętaj, że pies potrzebuje aktywnych spacerów, podczas których będzie mógł spożytkować swoją energię.

Jak nauczyć psa komendy do mnie?

Jak przywołać psa? Najpopularniejszą i najczęściej stosowaną komendą jest komenda „do mnie”. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by znaleźć swoje słowo czy hasło do przywoływania pupila, np. „wróć” czy klasyczne „do nogi”. Przywołanie powinno być krótkie i proste oraz wyraźnie odróżniać się od innych komend.

Nauka przywołania psa powinna odbywać się w spokojnej atmosferze, a każdy powrót psa powinien być nagradzany smakołykiem lub zabawą. Nigdy nie karć zwierzaka, który do Ciebie wrócił (to jedne z najczęściej popełnianych błędów), bo będzie to dla niego sygnał, że… lepiej nie wracać. Jeśli to możliwe wstrzymaj się również z zapięciem smyczy od razu po powrocie – tę czynność pies również zinterpretuje jako formę kary.

Przywołanie a odwołanie - czym to się różni?

O komendzie przywołania mówimy w tzw. łatwych warunkach, w których chcemy, by pies znajdujący się w pewnej odległości od nas (bez smyczy lub na długiej lince), węszący lub biegający, po prostu do nas podbiegł.

Odwołanie, nazywane również żelaznym przywołaniem, dotyczy sytuacji, w których pies musi zrezygnować z czegoś, co aktualnie go interesuje i wrócić do opiekuna. I to właśnie komenda odwołania jest kluczowa dla bezpieczeństwa zwierzaka oraz innych zwierząt i osób, które mogą znajdować się w pobliżu. W skrajnych przypadkach może uratować życie zwierzaka, który np. mógłby zostać zaatakowany przez inne zwierzę lub wbiec na drogę.

Jak nauczyć psa przywołania żelaznego?

Specjaliści wskazują, że w przypadku żelaznego odwołania dobrym pomysłem jest zastosowanie gwizdka. Dźwięk tego akcesorium jest charakterystyczny i jednoznaczny, słyszalny na zdecydowanie większe odległości niż ludzki głos. No i zdejmuje z Ciebie konieczność krzyczenia, które Twój pupil mógłby źle zinterpretować. Gwizdek powinien być wykorzystywany wyłącznie do żelaznego / awaryjnego przywołania, a po nauczeniu psa odwołania – musisz zawsze mieć go przy sobie.

Celem treningu odwołania jest stworzenie i wzmocnienie u psa ciągu przyczynowo – skutkowego: gwizdek – ruch w kierunku opiekuna – nagroda.

Trening odwołania z gwizdkiem krok po kroku:

  1. Trening w domu – gwizdanie i wydawanie porcji jedzenia lub smakołyków w stosunku do psa, który znajduje się w tym samym pomieszczeniu. Po kilku dniach gwiżdżemy na psa znajdującego się w innym pomieszczeniu lub innej części ogrodu – zawsze wydając jedzenie lub smaczek po podbiegnięciu psa.
  2. Trening na zewnątrz (poza własną posesją, np. na odludnej polanie) – gwizdanie i wydawanie smakołyków odbywa się podczas swobodnych aktywności. Można zacząć od sytuacji, w których pupil nie jest nadmiernie rozproszony lub zbliża się w Twoją stronę. Na dalszych etapach należy trenować odwołanie w sytuacjach, gdy pies zajmuje się swoimi sprawami, np. kopie dołek, bawi się zabawką itp. Ten etap wymaga wielu powtórzeń i cierpliwości. Można go uznać za zakończony, jeśli pies reaguje na każde odwołanie.
  3. Trening w normalnych warunkach (np. w miejskim parku czy na tzw. psim wybiegu) – powinien odbywać się na tych samych zasadach, co wyżej. Różnica polega na tym, że pies ma do czynienia z większą ilością różnorodnych bodźców. Asekuracyjnie zawsze stosuj długą linkę, z której będzie można zrezygnować po ukończeniu treningu i wyłącznie w miejscach, w których spuszczanie psa ze smyczy jest dozwolone.

Odwołanie trenuj regularnie, ale staraj się nie przeciążać psa. Przeplataj ten najtrudniejszy dla pupila trening z łatwiejszymi ćwiczeniami i swobodnymi aktywnościami.

Podsumowanie

Pamiętaj, że to na Tobie spoczywa pełna odpowiedzialność za pupila i jego zachowanie. Jeśli Twój pies nie reaguje na przywołanie i odwołanie – nie możesz spuszczać go ze smyczy! Miejskie parki, deptaki, leśne polany, plaża to miejsca, w których w tym samym czasie mogą przebywać dziesiątki innych osób ze swoimi pupilami, rodziny z małymi dziećmi, osoby starsze. Pies biegający luzem i pozostający poza kontrolą opiekuna może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia innych zwierząt i ludzi!

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się