Optymalna temperatura dla psa – najlepsza temperatura dla psa na zewnątrz i wewnątrz - Butchers

Optymalna temperatura dla psa – najlepsza temperatura dla psa na dworze i w pomieszczeniu

Polska jest położona w obszarze klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego. Charakteryzuje się on dużą zmiennością pogody oraz występowaniem aż sześciu termicznych pór roku. W praktyce oznacza to, że doświadczamy zarówno gorącego lata, jak i mroźnych zim. Pogoda ma istotne znaczenie nie tylko dla ludzi, ale również zwierząt. Warto więc sprawdzić, ile wynosi optymalna temperatura dla psa w pomieszczeniu i na zewnątrz.

Jaka temperatura w domu dla psa?

Według licznych badań ludzie najlepiej funkcjonują w pomieszczeniach, w których temperatura oscyluje w okolicach 20 °C, lecz warto mieć na uwadze, że takie czynniki jak wiek osób czy stan ich zdrowia mogą powodować zmiany tej wartości. W przypadku czworonogów należy uwzględnić zwłaszcza ich wielkość, a także rasę. Z reguły jednak przyjmuje się, że optymalna temperatura dla psa wynosi kilkanaście stopni Celsjusza – w większości przypadków od 12 do 19 °C, natomiast u wielu ras kilka stopni więcej to również akceptowalne warunki.

Upał to bardzo poważne niebezpieczeństwo dla czworonoga

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, jeśli zbyt długo przebywają na upale, mogą odczuć bardzo poważne skutki zdrowotne – na czele z udarem cieplnym. Na tę chorobę narażone są zwłaszcza:

  • buldogi,
  • mopsy,
  • pekińczyki,
  • boksery,
  • chow chow.

Szczególną ochroną w zakresie zapobiegania przed udarem cieplnym należy obdarzyć psy o długiej i gęstej sierści. Trzeba także zwrócić uwagę na osobniki mierzące się z nadwagą, a także różnymi chorobami dotyczącymi między innymi układu sercowo-naczyniowego, krtani czy układu nerwowego. Pamiętaj zatem, że temperatura dla psa w dużej mierze zależy od rasy oraz stanu zdrowia pupila. Warto jednak wiedzieć, że część czworonogów odczuwa dyskomfort już w warunkach niewiele powyżej 20 stopni Celsjusza.

Jaka temperatura dla psa na zewnątrz?

Właściwa temperatura na dworze dla psa jest bardzo zbliżona do optymalnych warunków w pomieszczeniu. Gdy termometry na zewnątrz pokazują od 12 do 19 stopni Celsjusza, można mówić o najlepszym okresie do spacerów z czworonogami. Powyżej 20 °C sytuacja staje się odrobinę trudniejsza zwłaszcza dla starszych i schorowanych psów. Dla większości ras są to jednak wciąż warunki do zaakceptowania.

Poważne zagrożenie pojawia się w momencie osiągnięcia przez temperaturę 28 i więcej stopni Celsjusza. Wiele psiaków może wtedy odczuć negatywne skutki na własnym zdrowiu, a powyżej 30 stopni można już mówić nawet o zagrożeniu życia. Gorące lata stanowią więc problematyczną kwestię dla czworonogów i ich właścicieli. Niemożliwe jest przecież zamknięcie zwierzęcia na stałe w domu.

Z tego względu trzeba zadbać, aby czas spacerów w miesiącach letnich został ograniczony do minimum, zwłaszcza w godzinach 11-15. Wtedy słońce wykazuje największą aktywność. Temperatura dla psa do spacerów jest znacznie korzystniejsza rankami i wieczorami, zatem właśnie wtedy najbezpieczniej decydować się na wyprawy z pupilem.

Temperatura na dworze dla psa – czy trzeba obawiać się mrozu?

Do tej pory skupiliśmy się na lecie, ale przecież w Polsce wciąż zdarzają się (choć aktualnie już rzadziej) bardzo mroźne zimy. To rzecz jasna również nie są wymarzone warunki dla zwierząt. Taka pogoda stanowi szczególne niebezpieczeństwo dla psów małych i krótkowłosych. Istnieje ryzyko, że temperatura w okolicach nawet zera stopni Celsjusza może wyrządzić im poważną krzywdę. Niestety zdarza się, że zbyt długie przebywanie na mrozie prowadzi do nadzwyczajnego wychłodzenia organizmu, co w konsekwencji prowadzi do hipotermii, a w krytycznych przypadkach nawet śmierci.

Natomiast rasy, które charakteryzują się dłuższą sierścią, są lepiej przystosowane do niskich temperatur. Pomimo to także nie można wykluczyć powstania odmrożeń i hipotermii przy dłuższym przebywaniu na mrozie. Przyjmuje się, że większość ras może przebywać na zewnątrz maksymalnie do 12 °C na minusie. Podobnie więc, jak w okresie upałów, tak i w trakcie ostrych zim, czworonogi nie powinny długo przebywać na zewnątrz, ponieważ warunki znacznie odbiegają wtedy od optymalnych temperatur dla psa.

Temperatura w budzie psa – ile powinna wynosić?

Mnóstwo właścicieli czworonogów zastanawia się również, jaka temperatura w budzie psa jest odpowiednia. Tym razem ponownie oscylujemy wokół podobnych wartości temperatur. Termometr umieszczony w specjalnym psim mieszkaniu powinien wskazywać około 14-18 stopni Celsjusza. Takie warunki umożliwiają pupilowi swobodne funkcjonowanie w trakcie dnia oraz nieprzerwany sen w nocy.

Optymalna temperatura dla psa – podsumowanie

Analizując, jaka temperatura dla psa w domu i na zewnątrz jest odpowiednia, trzeba wziąć pod uwagę między innymi:

  • cechy danej rasy,
  • wielkość czworonoga,
  • długość sierści,
  • wiek,
  • choroby.

Pomimo to można uznać, że idealna temperatura dla psa mieści się w granicach 12-19 °C, lecz część ras równie dobrze radzi sobie powyżej 20 stopni. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że poważne niebezpieczeństwo dla tych zwierząt stanowi zarówno upał, jak i mróz. Należy zatem zadbać, aby ograniczyć czas przebywania psiaków w tak trudnych dla organizmu warunkach.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się