Pierwsza pomoc dla psa - jak udzielić psu pierwszej pomocy? - Butchers

Pierwsza pomoc dla psa w sytuacji zagrożenia życia

W stanie zagrożenia życia mogą znaleźć się nie tylko ludzie, ale również zwierzęta. Priorytetowe znaczenie ma wtedy szybki czas reakcji. Żeby jednak móc uratować zwierzaka będącego w potrzebie, najpierw warto posiąść przynajmniej podstawową wiedzę z tego zakresu. Z tego względu wyjaśniamy, jak udzielić pierwszej pomocy psu w skuteczny sposób.

Dlaczego pierwsza pomoc dla psa jest tak ważna?

Zawsze, gdy dzieje się coś złego ze zdrowiem czworonoga, należy niezwłocznie skontaktować się z odpowiednim lekarzem. Wiadomo jednak, iż na przybycie specjalisty trzeba poczekać. Nie oznacza to jednak, aby przez ten czas siedzieć biernie i nie reagować. Często wręcz niezbędne okazuje się przeprowadzenie pierwszej pomocy u psa.

Wielokrotnie właśnie takie działanie ratowało życie czworonożnych przyjaciół. Zwłaszcza w krytycznych sytuacjach udzielenie pomocy przedmedycznej stanowi jedyną szansę na przeżycie. Przykładowo zbyt długie niedotlenienie mózgu może spowodować jego nieodwracalne uszkodzenia, a nawet doprowadzić do zgonu – podobnie jak ma to miejsce u ludzi.

Przebieg pierwszej pomocy w przypadku udaru u psa

Jedną z najgroźniejszych chorób, która może spotkać zarówno ludzi, jak i zwierzęta, jest udar cieplny. Pojawia się wtedy, gdy temperatura ciała przekracza krytyczną normę. Symptomy są kwestią indywidualną, aczkolwiek absolutnie nie wolno lekceważyć takich objawów jak:

  • nieregularny oddech,
  • przyspieszone bicie serca,
  • nadmierne pobudzenie,
  • ślinotok,
  • drgawki,
  • utrata przytomności.

W przypadku udaru u psa pierwszą pomoc zacznij od przeniesienia pupila w chłodniejsze miejsce – z dala od promieni słonecznych. Następnie staraj się schłodzić jego temperaturę ciała (szczególnie kark, łapy i ogon) poprzez owinięcie go zimnym ręcznikiem. Zadbaj też o to, aby język był nieustannie wystawiony oraz daj psiakowi wodę do picia. Pamiętaj jednak o jej umiarkowanej temperaturze, gdyż zbyt zimna może wywołać efekt szoku.

Zadławienie u psa a pierwsza pomoc

Niestety znacznie bardziej skomplikowana jest pierwsza pomoc przy zadławieniu u psa. W tym przypadku kluczem okazuje się zlokalizowanie przedmiotu, który utknął w przełyku. Jeżeli znajduje się w widocznym miejscu, możesz postarać się wyjąć go za pomocą pęsety lub własnej dłoni.

Większy problem dotyczy zdarzenia, gdy nieszczęsny element wpadł głębiej. Nie próbuj wyciągać go za wszelką cenę, gdyż istnieje ryzyko uszkodzenia przełyku. Pomimo to trzeba szybko działać. Twoim zadaniem jest unieruchomienie pupila. To podstawa udzielania pierwszej pomocy przy zadławieniu u psa. Następnie próbuj masować szyję czworonoga tak, aby przedmiot przesuwał się ku górze. Oczywiście takie czynności dozwolone są tylko wtedy, gdy zwierzę jest przytomne i oddycha. W innym przypadku należy ułożyć psa na boku i wykonać resuscytację, to znaczy masaż serca i sztuczne oddychanie.

Jak wykonać resuscytację psa?

U psów z reguły najpierw zatrzymuje się oddech, a dopiero w następnej kolejności serce. Pierwszym krokiem psiej pierwszej pomocy jest więc próba oddychania za pupila. Do tego celu ułóż czworonoga na boku tak, aby był całkowicie wyprostowany. Przez nos wdmuchuj powietrze do momentu, gdy zobaczysz uniesienie się klatki piersiowej. Na minutę najlepiej wykonać od 10 do 12 oddechów. Przekroczenie tego progu jest bardzo ryzykowne, ponieważ może doprowadzić do poważnych uszkodzeń płuc. Bacznie kontroluj także puls – średnio co 15 sekund.

W przypadku zatrzymania akcji serca należy natychmiast wdrożyć kolejny etap pierwszej pomocy u psa, czyli masaż serca. Uciskaj klatkę piersiową do około 1/3 jej głębokości. Jeśli posiadasz małego zwierzaka, nie używaj dłoni – wystarczą tylko dwa palce. Działaj na zasadzie przeplatanki, to znaczy na 2-3 wdechy, wykonuj około 15-30 ucisków klatki. Nie przestawaj wykonywać tych ruchów do przyjazdu lekarza weterynarii lub do osiągnięcia zamierzonego efektu, czyli powrotu akcji serca.

Pamiętaj o profilaktyce

W kontekście pierwszej pomocy dla psa o profilaktykę warto zadbać na dwa sposoby. Pierwszy z nich dotyczy zminimalizowania ryzyka wystąpienia u pupila udaru cieplnego, zatrucia bądź innych chorób. W tym celu należy między innymi pilnować, aby czworonożny przyjaciel nie przebywał zbyt długo na słońcu (udar), a także spożywał wysokojakościową karmę zawierającą wszystkie potrzebne składniki odżywcze (zatrucie).

Oczywiście nie oznacza to 100% uchronienia pupila od nieszczęścia, wobec tego warto dokształcić się w zakresie udzielania pierwszej pomocy. U psa – podobnie jak u człowieka – obowiązują ściśle określone zasady. W niektórych sytuacjach nawet postępowanie przebiega bardzo podobnie. Przykład? Użądlenie przez osę lub pszczołę. Należy wtedy zdezynfekować miejsce ukąszenia oraz zmniejszyć opuchliznę poprzez przykładanie do skóry zimnych okładów. W razie zatrucia u psa pierwsza pomoc też przypomina zasady ratowania ludzi.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz artykuł sprawił, iż będziesz wiedział, jak udzielić pierwszej pomocy psu. To bardzo ważne, aby w krytycznej sytuacji zachować spokój i logiczne myślenie. Dzięki temu możesz uratować życie swojemu pupilowi.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się