Pies pogryziony przez psa – co robić, jakie kroki podjąć? - Butchers

Pies pogryziony przez psa – co robić, jakie kroki podjąć?

Twój zwierzak jest dla Ciebie najważniejszy. Sumiennie dbasz o niego, troszczysz się i chcesz, aby zawsze towarzyszyły mu tylko pozytywne uczucia. Los chciał jednak inaczej. Zdarzyło się bardzo nieprzyjemne zdarzenie – Twój pies został pogryziony przez innego psa. Co robić w takiej sytuacji? Jakie podjąć kroki? Jak pomóc pupilowi?

Pies pogryziony przez psa — leczenie

Przechodzimy od razu do konkretów, abyś w razie potrzeby mógł błyskawicznie udzielić pomocy swojemu zwierzakowi. Najpierw postaraj się ocenić stan psiaka oraz jego ran. Jeśli uszkodzenia ciała są tylko powierzchowne, sytuacja nie wymaga pilnej interwencji specjalisty. Jeżeli jednak pies intensywnie krwawi, musisz zatamować krwotok. Prawdopodobnie niezbędna okaże się także wizyta u weterynarza (możliwie jak najszybciej).

Jak należy zachować się podczas działań prowadzonych samodzielnie? Twoim podstawowym zadaniem jest dokładne opatrzenie ran. Obowiązkowo musisz zdezynfekować uszkodzone miejsca na ciele pupila. Najlepiej użyć gazika, a także wody utlenionej lub innego środka do dezynfekcji.

Gdy proces gojenia ran nie będzie przebiegał prawidłowo, to znaczy pojawią się obrzęki lub zauważalna stanie się opuchlizna, należy skonsultować się z weterynarzem, który może stwierdzić o konieczności podania leków, między innymi antybiotyków.

Jak zapobiegać pogryzieniu psa przez psa?

Zawsze, gdy ukochanemu zwierzakowi stanie się krzywda, pojawia się mnóstwo pytań. Właściciele pupilów zastanawiają się, czy można było uniknąć niebezpiecznych doświadczeń. Wprawdzie nikt nie da gwarancji, że taki przypadek nie powtórzy się w przyszłości, aczkolwiek istnieją pewne sposoby, które w znacznym stopniu ograniczają ryzyko tego typu zdarzeń.

Priorytetowe znaczenie ma wychowanie pupila w taki sposób, aby w towarzystwie innych zwierząt i ludzi wykazywał się spokojem. Niemniej ważne jest również zakładanie kagańca. To jednak tylko połowa sukcesu, ponieważ nie da przewidzieć się zachowań nieznajomych czworonogów. Sytuacje, w których pies został pogryziony przez innego psa, zazwyczaj mają wspólny mianownik – postawa jednego z osobników była przesadnie agresywna.

Nie masz wpływu na wychowanie innych czworonogów. Jeżeli podczas spaceru ze swoim pupilem zauważysz wzbudzającego Twoje wątpliwości zwierzaka, zrób wszystko, aby nie doszło do bezpośredniej konfrontacji. Na przykład przejdź na drugą stronę ulicy.

Pogryziony pies - odpowiedzialność prawna

Nikt nie ma wątpliwości, że pies pogryziony przez psa to bardzo poważne zdarzenie. Świadczy o tym nie tylko zagrożenie zdrowia lub życia czworonoga, ale również możliwe konsekwencje prawne dla właścicieli. Konkretne działania są podejmowane w zależności od poniesionych obrażeń. Najkorzystniejszym i często również najmniej stresującym dla obu stron wyjaśnieniem sporu jest osiągnięcie wspólnego porozumienia.

Czasami jednak zdarza się, że jedna ze stron kompletnie nie wykazuje takiej chęci lub mowa jest o tak poważnym pogryzieniu, że trzeba zastosować radykalniejsze środki. Czy właściciel poszkodowanego zwierzaka może dochodzić swoich praw w sądzie? Oczywiście, że tak.

W tym celu należy złożyć oskarżenie prywatne. Artykuł 77. Kodeksu wykroczeń wyjaśnia wprost, że grozi odpowiedzialność za niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Za taki czyn sprawca podlega karze ograniczenia wolności, grzywny w wysokości do tysiąca złotych lub karze nagany. Pamiętaj, że nie ma dwóch identycznych spraw. Może zdarzyć się, iż w Twoim przypadku będzie trzeba zastosować inne paragrafy.

Co robić w przypadku pogryzienia psa - czy warto iść do sądu?

Często w rozpatrywaniu tego typu spraw zwraca się uwagę na podobne czynniki. Jednym z najważniejszych jest zachowanie właściciela, czyli podjęcie przez niego możliwych kroków, aby zapobiec zdarzeniu.

Bardzo ważne jest też zakładanie zwierzakowi kagańca – zwłaszcza przedstawicielom oficjalnie uznanych agresywnych ras. Jeżeli pies został pogryziony przez innego psa, który nie miał na pysku tego przedmiotu, sytuacja w ocenie sądu najprawdopodobniej będzie jednoznaczna.

Z reguły jednak rekomendujemy zgłoszenie się po poradę prawną do specjalizującej się w tym zakresie instytucji. Tam otrzymasz cenne wskazówki, dzięki którym będziesz w stanie podjąć najlepszą decyzję.

Pies pogryziony przez psa – podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że pies pogryziony przez innego psa to bardzo przykry widok. Wielokrotnie liczy się wtedy szybki czas reakcji. Należy również zachować zdolność logicznego myślenia. Podsumujmy więc raz jeszcze, co powinieneś zrobić w tej stresującej sytuacji.

  • Udziel swojemu pupilowi natychmiastowej pomocy. Jeżeli obrażenia są poważne, od razu skontaktuj się z weterynarzem.
  • Opatrz rany – zwróć uwagę zwłaszcza na zatamowanie krwawienia oraz dezynfekcję uszkodzeń ciała.
  • W razie potrzeby wyciągnij prawne konsekwencje wobec właściciela agresora.

 

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się