Jak przygotować psa do wizyty u weterynarza? Wskazówki dla spokojnych wizyt. - Butchers

Jak przygotować psa do wizyty u weterynarza? Wskazówki dla spokojnych wizyt.

Wizyta psa u weterynarza to stresujące wydarzenie dla wielu czworonogów. Oczywiście najwięcej nerwów przynoszą pierwsze odwiedziny specjalisty. Warto zatem zadbać o optymalnie przygotowanie pupila na lekarską wizytę. W związku z tym zachęcamy do zapoznania się ze wskazówkami, dzięki którym spotkania z weterynarzem staną się spokojne i komfortowe dla psiaka.

Przekazuj pozytywne emocje swojemu pupilowi

Psy to bardzo inteligentne zwierzęta, ponieważ potrafią nie tylko rozsądnie myśleć, ale również rozpoznawać zachowania i emocje swoich opiekunów. Z tego względu staraj się nie pokazywać własnego zdenerwowania przed odwiedzinami weterynarza. Twoje zaniepokojenie może bardzo szybko udzielić się czworonogowi, co z pewnością nie wpłynie dobrze na przebieg wizyty u specjalisty.

Zamiast nerwów, wyślij pupilowi pozytywne bodźce, które wprawią go w optymistyczny nastrój. Staraj się być spokojny, radosny i zachowuj się tak, jakby nic nadzwyczajnego nie miało w planach się wydarzyć. Nie warto dokładać zwierzakowi dodatkowego stresu – to podstawowa zasada dla wszystkich zastanawiających się, jak przygotować psa do wizyty u weterynarza.

Jak oswoić psa z weterynarzem? Najpierw przyzwyczaj go do dotyku.

Większość psów przepada za głaskaniem. Może więc wydawać się, że dotyk nie powinien powodować żadnego dyskomfortu. Trzeba jednak wiedzieć, że wizyty u weterynarza polegają na czymś innym niż zapewnianiu relaksu czworonogowi. Głównym ich celem jest prawidłowa diagnostyka oraz wyleczenie chorego zwierzaka. Inny rodzaj dotyku stanowi więc dla psiaków zaskoczenie, które w wielu przypadkach może zostać odebrane negatywnie.

Z tego względu opiekunowie powinni przygotować swojego pupila na wizytę u lekarza weterynarii poprzez przyzwyczajenie psiaka do dotyku. Trzeba pamiętać, żeby robić to ostrożnie i stopniowo. Celem jest przecież oswojenie zwierzaka, a nie jego wystraszenie. Delikatnie dotykaj jego pazurki, przytrzymuj łapki oraz zajrzyj do pyszczka. Wraz z biegiem czasu pies powinien czuć się coraz swobodniej podczas tych czynności.

Zorganizuj udawaną wizytę w domu

Opiekunowie, którzy zastanawiają się, jak przygotować psa do wizyty u weterynarza, mogą zastosować niestandardowe rozwiązanie. Polega ono na zorganizowaniu spotkania ze specjalistą, ale w zaciszu domowym. Oczywiście mowa tu o zmyślonym scenariuszu – po to, aby psiak mógł oswoić się z wydarzeniami, których niebawem doświadczy w gabinecie. Poproś kogoś bliskiego o wcielenie się w rolę lekarza weterynarii. Takie rozwiązanie w dużej mierze bezpośrednio łączy się z wcześniej opisaną metodą – przyzwyczajaniem do dotyku.

Wspieraj psa zarówno przed wizytą, jak i w jej trakcie

Pies, podobnie jak człowiek, pozytywnie przyjmuje wsparcie emocjonalne. Staraj się zatem wspierać swojego zwierzaka. Bądź dla niego oparciem zarówno przed wizytą u weterynarza, jak i w jej trakcie. Pupil z pewnością będzie czuł się bezpiecznie w towarzystwie swojego ukochanego opiekuna, dlatego absolutnie nie zostawiaj go samego z tym stresującym dla niego wydarzeniem.

Nagradzaj pupila

Bardzo popularną metodą stosowaną podczas nauki nowych umiejętności jest nagradzanie zwierząt za osiągane postępy. Taki sposób można zastosować również w przypadku, gdy zastanawiasz się, jak oswoić psa z weterynarzem. Docenić zachowanie psa możesz zarówno podczas domowych treningów, jak i po wizycie u prawdziwego specjalisty.

Wbrew pozorom nagrodami nie muszą być smakołyki. Rzecz jasna są one jedną z najczęściej stosowanych opcji, ale równie skuteczne jest podanie zwierzakowi na przykład jego ulubionej zabawki. Pies poczuje wtedy, że jesteś zadowolony z powodu jego właściwego zachowania, dzięki czemu czworonóg będzie starał się powtarzać je w przyszłości.

Agresywny pies u weterynarza wymaga zastosowania dodatkowych środków ostrożności

Zazwyczaj wyżej opisane metody pozwalają skutecznie przygotować psiaka na wizytę u specjalisty. Co jednak robić, gdy mamy do czynienia z agresywnym psem u weterynarza? W tym przypadku niezbędne może być zastosowanie zaawansowanych metod polegających głównie na wdrożeniu dodatkowych środków ostrożności. Przede wszystkim:

  • natychmiast po wejściu do lecznicy poinformuj lekarza weterynarii o możliwym problemie związanym z zachowaniem pupila;
  • specjalista – w zależności od sytuacji – będzie mógł zdecydować się na założenie psiakowi kagańca;
  • weterynarz, w celu poradzenia sobie z agresją czworonoga, może również poprosić o pomoc drugą osobę.

Jak oswoić psa z weterynarzem? Co jeszcze można zrobić?

Bardzo skutecznym pomysłem jest wybieranie się ze swoim pupilem na wizytę do weterynarza nie tylko wtedy, gdy coś się dzieje. Profilaktyczne odwiedzanie specjalisty to szereg korzyści związanych zarówno z kwestiami zdrowotnymi, jak i przyzwyczajaniem psa do tego typu miejsc.

Inną chętnie stosowaną metodą jest zapewnienie swojemu pupilowi miłego spędzenia czasu w poczekalni. Do tego celu nie trzeba stosować niczego nadzwyczajnego – wystarczy zabrać do lecznicy lubianą zabawkę. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby nie wydawała ona dźwięków, gdyż mogłyby one przeszkadzać pozostałym psom. Ponadto podczas wyboru przedmiotu trzeba pamiętać, że bieganie zwierzaka po poczekalni jest niedozwolone.

Jak przygotować psa do wizyty u weterynarza? Podsumowanie.

Jak się okazuje, pies u weterynarza nie musi kojarzyć się ze stresem i agresją. Aby oswoić pupila z tego typu wizytami, należy między innymi:

  • przyzwyczajać psa do dotyku,
  • zorganizować udawaną wizytę w domu,
  • nieustannie wspierać swojego zwierzaka,
  • nie okazywać zdenerwowania w towarzystwie czworonoga,
  • nagradzać psa za właściwe zachowanie.
Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się