Rośliny trujące dla psa - na jakie uważać? - Butchers

Rośliny trujące dla psa – które rośliny są niebezpieczne dla psa?

Każdy opiekun psa chce, by zwierzę cieszyło się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. To całkowicie zrozumiałe. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń, jakie czyhają na naszego pupila. Co więcej, nieświadomie sami możemy je na nie narażać. Jak to możliwe? Odpowiedź jest prosta. Są nią rośliny trujące dla psów. Nie posiadając wiedzy na ich temat, możemy posiadać je w ogrodzie lub w domu. Sprawdźmy więc, jakie rośliny są trujące dla psa.

Nie da się ukryć, że nad zachowaniem psa czasem trudno zapanować. Wystarczy chwila nieuwagi, by piesek strącił doniczkę z parapetu i zajął się pałaszowaniem jej zawartości, nie bacząc na to, że dana roślina może być trująca dla psa. Nie inaczej wygląda to podczas spacerów czy pobytu w ogrodzie – szczególnie jeśli zwierzę nie ma kagańca. Dlatego też warto zadbać o to, by w jego otoczeniu nie znajdowały się rośliny trujące dla psa, które mogą nie tylko zaszkodzić jego samopoczuciu, ale nawet pozbawić życia.

Rośliny doniczkowe trujące dla psa

Istnieje wiele roślin doniczkowych, które są niebezpieczne dla psów. Co więcej, wśród nich znajdują się te gatunki, które chętnie uprawiamy, a nawet uważamy za lecznicze. Dlatego też warto dokładnie zapoznać się z poniższą listą i wprowadzić zmiany w swoim domu. Na szczęście, nie zawsze musimy rezygnować z ozdobnych roślin w swoim domu – często możemy po prostu uniemożliwić psu dostęp do nich.

Pierwszą rośliną, która często powoduje zdziwienie na wieść o jej szkodliwości, jest aloes. Nie ma w tym nic dziwnego – dla ludzi jest to bowiem roślina, która pomaga dbać o zdrowie i piękny wygląd. Dla psa aloes jest jednak zagrożeniem. Zawiera w sobie saponiny, które co prawda nie są dla pupila śmiertelnie trujące, jednak mogą powodować dolegliwości takie jak pogorszenie nastroju oraz wymioty u psa, biegunka i dreszcze.

Zagrożeniem dla czworonoga jest również popularna ostatnio monstera. Ta ozdobna roślina o wielkich, efektownych liściach zawiera w sobie szczawiany wapnia, które silnie podrażniają błony śluzowe psów. Spożycie jakiegokolwiek jej elementu przez psa może powodować ślinotok, wymioty oraz uniemożliwić przyjmowanie pokarmu i wody.

W wielu domach popularna jest również difenbachia. Ten gatunek rośliny doniczkowej również jest trujący dla psa. Znajdują się w niej bowiem szczawiany, kwas szczawiowy, a także histamina i enzymy trawienne. Co ważne, roślina ta może zaszkodzić psu nie tylko wtedy, gdy dojdzie do jej spożycia. Nawet powąchanie liści może spowodować u psa podrażnienie błon śluzowych układu pokarmowego.

Kolejną rośliną, na którą powinniśmy uważać, jest poinsecja, czyli popularna gwiazda betlejemska, którą chętnie dekorujemy domy w okolicach świąt. Na jej liściach znajduje się charakterystyczne białe mleczko, które jest trujące dla psów. Po jego spożyciu zwierzę może zmagać się z dolegliwościami takimi jak biegunka czy wymioty. Co więcej, może dojść również do uszkodzenia nerek.

Nie sposób opisać wszystkich roślin, na które powinniśmy uważać, jeśli w naszym mieszkaniu przebywa pies, wymieńmy więc chociaż ich nazwy. Wśród doniczkowych roślin trujących dla psów znajdują się również: sagowiec, skrzydłokwiat, róża pustyni, oleander czy kliwia.

Rośliny ogrodowe trujące dla psa

O ile w przypadku roślin doniczkowych trujących dla psa możemy umieścić je tak, by zwierzę nie miało do nich dostępu, o tyle rośliny ogrodowe niebezpieczne dla psa stanowią zagrożenie, którego uniknąć możemy jedynie rezygnując z ich sadzenia na swojej posesji. Sprawdźmy więc, jakich gatunków unikać na działce lub w ogrodzie.

Pierwszą rośliną, która często zdobi płoty naszych posesji, a może być szkodliwą dla zwierzęcia, jest bluszcz pospolity. Zawiera w sobie bowiem aż kilkanaście różnych toksycznych substancji, które mogą zaszkodzić psu. Wśród nich wymienić możemy między innymi saponiny, kwas mrówkowy i garbniki. Spożycie jakiejkolwiek części rośliny może doprowadzić do problemów z przełykaniem, biegunek, a nawet trudności z oddychaniem.

Drugą rośliną ogrodową niebezpieczną dla psa jest bukszpan. Ten niepozorny krzew ogrodowy zawiera w swoim składzie toksyczne dla psa alkaloidy. Unikać powinniśmy również sadzenia konwalii. Choć są piękne i niezwykle aromatyczne, dla psa mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne. W ich składzie znajdują się bowiem glikozydy nasercowe, które przyczyniają się do zaburzeń rytmu serca, mogących doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. 

Wśród gatunków, na które należy uważać, jeśli w naszym ogrodzie harcuje pies, są także narcyzy i tulipany. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że groźna dla psa jest nie tylko sama roślina, ale również woda, do której wstawimy cięte kwiaty. Unikać należy ponadto lilii, która posiada trujące glikozydy. Spożyta może doprowadzić do poważnych uszkodzeń wątroby psa.

Podsumowanie

Jak widzisz, istnieje sporo gatunków roślin trujących dla psa, które, choć piękne, mogą okazać się dla naszych czworonożnych przyjaciół śmiertelnie niebezpieczne. Dlatego też warto mieć tego świadomość i zadbać o to, by nie znajdowały się w miejscach, w których mogą być dostępne dla wszędobylskich i ciekawych świata psów. Na szczęście, nie brakuje gatunków bezpiecznych, które są równie piękne i mogą zdobić nasz dom lub ogród.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się